2017-10-11 | فناوری

دسترسی رایگان افغان ها به ویکی پدیا از طریق تلیفون هاى مبایل

سلام تایمز

قرار است به ابتکار یک شرکت خدمات تیلفونی و دایره المعارف انترنتی جوانان افغان برای مدت حداکثر یک سال بطور رایگان به معلومات دسترسی پیدا کنند.


در افغانستان حدود هشت ملیون نفر، که اکثرشان در شهرهای کلان استند، به انترنت دسترسی دارند. [فایل]

در افغانستان حدود هشت ملیون نفر، که اکثرشان در شهرهای کلان استند، به انترنت دسترسی دارند. [فایل]

کابل -- بر اساس یک طرح پلان شده بین دائره المعارف انترنتی و یک شرکت خدمات تیلفون همراه، افغان ها به زودی خواهند توانست تا به طور رایگان از طریق تلیفون های مبایل شان به ویکی پدیا دسترسی داشته باشند.

حدود هشت ملیون افغان به انترنت دسترسی دارند. در حالی که این رقم در زمان رژیم طالبان طی سال های 1996-2001 به صفر می رسید.

اما اکثرشان این دسترسی را از طریق تلیفون های مبایل شان دارند که هزینهء استفاده از آن زیاد است و به این ترتیب دسترسی به معلومات بصورت ساده درآمده است که کمتر افراد توانایی استفاده مدوام آن را دارند.

اکنون یک مشارکت میان بنیاد ویکی میدیا که ویکی پدیا را اداره می کند، و شرکت روشن که یکی از مهم ترین شرکت های تلیفون های مبایل افغانستان است، قصد دارد تا این وضع را تغییر داده و به کاربران خود برای مدت یک سال دسترسی رایگان به این وبسایت را بدهد. این مدت از اواخر ماه روان شروع خواهد شد.

الطاف لاداک، معاون اجرایی شرکت روشن گفت: «مشارکت با بنیاد ویکی میدیا دسترسی به معلومات و علم را خصوصا برای جوانان افغانستان که تقریباً به دو سوم جمعیت را تشکیل می دهند، توسعه خواهد داد.»

این کمپانی طرح متذکره موسوم به «ویکی پدیا زیرو» را که اولین بار در سال 2012 در دیگر کشورهای در حال توسعه تطبیق یافت، به حیث عامل کلیدی جهت انکشاف افغانستان تلقی می کند.

بسیاری از پوهنتون های کشور هنوز از کتاب های درسی مربوط به دهه هشتاد، یعنی دوران بعد از اشغال شوروی و قبل از جنگ داخلی در اوائل سال های 1990 که بیشتر زیرساخت های افغانستان را تخریب کرد، استفاده می کنند.

رژیم طالبان هم که پس از آن به میان آمد اکثر تکنالوژی های مدرن را ممنوع و دسترسی به معلومات را محدود کرده بودند.

تقویت شاگردان افغان

شفیع شریفی، سخنگوی روشن گفت: «صد ها هزار نفر از شاگردان جوان در سرتاسر افغانستان هنوز به معلومات متعلق به چندین دهه قبل دسترسی دارند و این امر بر انکشاف بشری کشور تأثیر می گذارد.»

او گفت: «ارائهء دسترسی رایگان به ویکی پدیا به جوانان، به خصوص به محصلین پوهنتون ها، امکان می دهد تا جدیدترین معلومات را در رشته تحصیلی یا مورد علاقه خود کسب نمایند.»

نجیب ننگیال، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی از این «طرح فوق العاده» بین ویکی پدیا و روشن استقبال کرد و از سایر شرکت های تلیفونی های مبایل خواست تا به این پروگرام بپیوندند.

وی به سلام تایمز گفت: «بسیاری از محصلین افغان توانایی پرداخت هزینه دسترسی به انترنت را ندارند. این [طرح] جوانان افغان را کمک خواهد کرد تا دانش شان بیشتر شوند.»

آرش آشنا، محصل انستیتوت تحصیلات عالی گوهرشاد در کابل، گفت: «دانشجویان کالج واقعا دسترسی به انترنت، خصوصا به صفحات که به آنها معلومات تحصیلی می دهد، را ضرورت دارند.»

او به سلام تایمز گفت: «ویکی پدیا مثل یک کتابخانهء بین المللی است و اقدام روشن حقیقاً محصلین افغان را کمک خواهد کرد.»

او گفت: «بسیاری از محصلین بنا بر دلایل مالی توانایی دسترسی به انترنت را ندارند. بنا بر این، ما از روشن می خواهیم مدت این خدمت را به یک سال محدود نکند.»

[سلیمان از کابل در تهیه این گزارش مشارکت کرده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 4927130d4c712bee9a68b0f9ecb8cf9c05586640d62e35366654e46ff7e4c1f7 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

نظرسنجی

نظر شما در مورد تعهد جدید ایالات متحده مبنی بر باقی ماندن قوای نظامی اش در افغانستان چیست؟

مشاهدۀ نتایج