امنیت

|

مقامات افغان از بلند رفتن روحیهء نیرو های افغان خبر میدهند

مقامات میگویند که روحیهء نیرو های افغان از هر وقت دیگر قویتر شده و گروه های مسلح مخالف به جز از پیوستن به پروسهء صلح چارهء دیگر ندارند.

نوشتهء زیار


در این عکس که به تاریخ ۵ حمل ۱۳۹۶ گرفته شده است عساکر اردوی ملی افغانستان در جریان یک عملیات نظامی در ولایت بادغیس به موقعیت های شان به پیش میروند. [هوشنگ هاشمی/خبرگزاری فرانسه]

در این عکس که به تاریخ ۵ حمل ۱۳۹۶ گرفته شده است عساکر اردوی ملی افغانستان در جریان یک عملیات نظامی در ولایت بادغیس به موقعیت های شان به پیش میروند. [هوشنگ هاشمی/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- به گفتهء مقامات افغان عوامل متعدد، به شمول ستراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان، موجب بلند رفتن روحیهء قوای افغان شده است.

جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به سلام تایمز گفت: «در سابق وقتی یک عسکر افغان می شنید که قوای خارجی در یک وقت و تاریخ تعین شده از افغانستان خارج می شوند روحیه لازم جنگی اش ضعیف می شد.»

وی افزود: «اما امروز وقتی حامیان بین المللی افغانستان می گویند که خروج نیروهای شان از افغانستان مشروط بر تامین امنیت مورد نیاز افغانستان است، این عمل به شکل طبیعی روحیهء هر عسکر را تقویه نموده و آنان را در راه مبارزه با دشمنان صلح و امنیت کمک می کند.»

رادمنش گفت: «اعلان ستراتیژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا «موقف افغانستان و حامیانش را در راه مبارزه با شورش روشن تر ساخته است.»

بلک هاک های جدید

تقویت نیروهای هوایی افغانستان به بلند رفتن روحیهء قوای کشور کمک کرده است.

معاون سخنگوی این وزارت گفت: «ما [در سپتمبر] 6 بال هلیکوپتر بلک هاک را از امریکا بدست آوردیم. امریکا همچنان وعده کرده است که 159 بال بلک هاک دیگر و 150 چرخبال ام دی تیز پرواز را نیز در اختیار ما قرار بدهد.»

وی گفت: «وقتی یک اردو قوای هوایی بهتر داشته باشد سرعت عمل آن چندین برابر میشود.»

وی افزود که وزارت دفاع امیدوار است «که شورشیان بدانند که یا باید به پروسهء صلح لبیک بگویند یا قوای زمینی و هوایی افغان با روحیهء قوی که دارند آنان را سرکوب خواهند کرد.»

مرزا محمد یارمند، معین اسبق وزارت داخله افغانستان، گفت‌ که تجهیز بیشتر قوای هوایی و قصد قوای بین المللی مبنی بر باقی ماندن افغانستان تا زمان نیاز پیام واضح برای مشارکت کننده گان در تروریزم است.

یارمند گفت که همچنان با بعضی اصلاحات بوجود آمده در سه سال گذشته در ارگان های امنیتی که باعث شده است تا حدی جلو فساد گرفته شود، روحیهء قوا تقویه شده است.

حمایت مردم عام

فرهاد صدیقی، یک عضو ولسی جرگه گفت که اکنون نیرو های افغان از هر وقت در طول بیش از 15 سال گذشته از بُعد کیفی در موقف بهتری قرار دارند، بخاطریکه امریکا و ناتو در کنار افغانستان است.

صدیقی گفت که اعلان ستراتیژی امریکا، تعهد بین المللی جهت حمایت از نیرو های هوایی در اجلاس 2016 ناتو در وارسا علایم خوبی برای بلند رفتن روحیهء جنگی و کیفیت فعالیت های قوای افغان است.

وی گفت که شهروندان افغانستان نیز با تقویه شدن هر چه بیشتر قوای نظامی شان زیادتر احساس غرور میکنند.

جواد نذیری، یک جوان ۲۵ ساله افغان، تصمیم دارد در آینده یک افسر قوای افغان شود و برای کشورش خدمت کند.

نذیر به سلام تایمز گفت: «من امروز قوای افغان را از هر بعد -- چه حمایت لوژستیکی باشد، چه روحیهء جنگی سربازان باشد، چه حمایت هوایی باشد،و چه بلند رفتن ظرفیت های مسلکی آنان باشد - قوی تر و مدرن تر می بینم.»

او افزود: «امیدوارم [قوای امنیتی] که به منافع ملی مان متعهد استند هرچه بیشتر مورد توجه قرار گیرند. و من شخصاً خودم آماده استم تا در حمایه هر عسکر افغان از هیچ کاری دریغ نکنم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج