دیپلماسی

|

توافق ازبکستان و افغانستان جهت همکاری «در تمامی عرصه ها»

رهبران دو کشور بر امضای ده ها توافقنامه ها و قرار داد های تجاری به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون دالر نظارت کردند.

کاروانسرای


رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی (چپ) و رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرزایف (راست) در جریان بازدید رییس جمهور غنی از تاشکند به تاریخ ۱۴ قوس بر امضاء ۶۰ توافقنامه و معاهده تجاری نظارت کردند. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان]

رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی (چپ) و رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرزایف (راست) در جریان بازدید رییس جمهور غنی از تاشکند به تاریخ ۱۴ قوس بر امضاء ۶۰ توافقنامه و معاهده تجاری نظارت کردند. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان]

تاشکند -- رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرزایف و رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی در جریان بازدید غنی از تاشکند سه شنبه (۱۴ قوس) بر امضاء ۲۰ توافقنامه همکاری و ۴۰ معاهده صادرات نظارت کردند.

بر بنیاد یک خبرنامهء که توسط دفتر رییس میرزایف نشر یافته هدف از این توافقنامه ها تقویت زیادتر روابط در عرصه های اقتصاد، ترانزیت، امنیت، برق، زراعت، صحت، معارف، علم و غیره می باشد.

ارزش این قراردادهای تجاری بالغ بر ۵۰۰ ملیون دالر اعلان شده است.

به گزارش طلوع نیوز میرزایف در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: «تاشکند به مشارکت با افغانستان در تمامی عرصه ها، به شمول روابط اقتصادی و امنیتی، بسیار ارزش میدهد. توافقنامه های مشارکت امضا شده بین دو کشور ملیون ها دالر ارزش دارد.»

رهبران دو کشور همچنان یک یادداشت تفاهم را در زمینه حفظ امنیت پل دوستی افغانستان با ازبکستان که بین ترمذ در ازبکستان و حیرتان در افغانستان اعمار شده است، امضا کردند.

میرزایف گفت که ازبکستان پلان دارد که یک قنسولگری دیگر را در افغانستان افتتاح کند.

رییس جمهور غنی در این کنفرانس خبری گفت: «حکومت و مردم افغانستان، ازبکستان را به حیث یک شریک تجاری می خواهند که این به نفع هر دو کشور خواهد بود.» وی افزود: «سال ۲۰۱۸ سال اجرای اهداف مان می باشد.»

به گفتهء رییس جمهور میرزایف، یک کمیسیون مشترک بر اجرای توافقنامه ها بین دو کشور نظارت خواهد کرد. او همچنان دعوت غنی جهت بازدید او از افغانستان را قبول کرد.

روابط بین دو کشور رو به افزایش بوده است.

یکی از شرکت های هوایی افغانستان به نام کام ایر به تاریخ ۸ قوس نخستین پرواز اش را از کابل به تاشکند انجام داد. .

ازبکستان همچنان پلان دارد تا یک مرکز تعلیمی اختصاص یافته به تعلیم به شهروندان افغان را در ولسوالی ترمذ احداث نماید که این کار در چوکات کوشش های انجام شده جهت تقویت همکاری ها بین دو کشور می باشد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 5

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

2 دیدگاه

نوری | 12-29-2017

یک قدم به سوی رفا وآسایش بخاطر آرامی وآسایش مردمان هردوکشورهمسایه رابه فال نیک میگیریم .

محمد شکیب تنویر | 12-28-2017

این قرار داد باعث پیشرفت افغانستان میشود راه های تجارتی میشود.

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج