امنیت

|

طالبان در یک حمله انتحاری مقر پولیس یک ولسوالی در قندهار را هدف قرار دادند

مامورین پولیس اجازه ندادند مهاجم انتحاری طالبان بیشتر به داخل مجتمع به پیش رود و به این ترتیب از کشته شدن افراد زیادی جلوگیری کردند.

خبرگزاری فرانسه


منسوبین امنیتی افغانستان به تاریخ اول جدی در محل یک حمله انتحاری به یک مقر پولیس در ولسوالی میوند ولایت قندهار جمع شده اند. [جاوید تنویر/ خبرگزاری فرانسه]

منسوبین امنیتی افغانستان به تاریخ اول جدی در محل یک حمله انتحاری به یک مقر پولیس در ولسوالی میوند ولایت قندهار جمع شده اند. [جاوید تنویر/ خبرگزاری فرانسه]

قندهار -- به گفته مقامات رسمی، یک مهاجم انتحاری جمعه (اول جدی) یک موتر هاموی مملو از موادا انفجاری را به داخل یک مرکز پولیس در ولایت قندهار راند که حد اقل شش افسر و یک ساختمان کاملاً تخریب شد.

طالبان مسؤولیت این حمله را که قبل از سحر در مقر پولیس در ولسوالی میوند انجام شد، بر عهده گرفته است.

سلطان محمد،‌ قوماندان امنیه ولسوالی میوند به خبرگزاری فرانسه گفت که این موتر حامل تقریبا ۳۰۰۰ کیلوگرم مواد منفجره بود.

امکان تایید ادعای وی در دست نیست اما اگر حقیقت داشته باشد این مقدار تقریباً دو برابر مقدار مواد منفجره به کار رفته در یک لاری در کابل بود که در ماه جوزا سال روان حدود ۱۵۰ نفر را کشت.

محمد گفت:‌ «شش افسر پولیس به شهادت رسیده و پنج تن نیز زخمی شده اند.» وی افزود که این رقم ممکن است تغییر کند.

غورزنگ افریدی،‌ سخنگوی پولیس قندهار آمار کشته گان را تایید کرده است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت:‌ «همه قربانیان افراد پولیس محلی بودند.»

گفته شده است که کشته شده گان از افراد تازه استخدام شده استند.

توقف قبل از رسیدن به هدف

به نظر می رسد که فرد مهاجم نتوانسته به ساختمان که در آن تعداد زیاد از منسوبین پولیس حضور داشتند، برسد.

محمد گفت که مهاجم توانست از نخستین پوسته امنیتی عبور کند و سپس بعد از آن که یک افسر پولیس به سمت او فیر کرد،‌ او موتر اش را در پوسته امنیتی دوم منفجر نمود.

وی گفت که یک ساختمان «کاملا تخریب شد و دو ساختمان دیگر در مجاورت آن نیز آسیب دیده اند.» او افزود که قدرت این انفجار موجب شکسته شدن پنجره های دوکان های واقع در دو کیلومتری این محل گردیده است.

یک افسر پولیس محلی که خواست نامش گرفته نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت:‌‌ «صدای این انفجار بسیار بلند بود و شما می توانستید صدای انفجار را از فاصله چند کیلومتر دورتر از این مقر بشنوید.»

وی تعداد کشته شده گان را هشت نفر و رقم زخمی ها را نه نفر بیان کرد.

این افسر گفت:‌‌ «هشت پولیس مقتول انتقال یافته و یا از زیر آوار بیرون آورده شدند و پولیس دیگر هم هستند که بعد از این حمله مفقود شده اند.»

مقامات رسمی می گویند که طالبان در سال های اخیر «ده ها» هاموی زره پوش و موترهای پیکپ را به دست آورده اند.

بعض از این موترها در حملات انتحاری بالای مقرهای پولیس و تاسیسات نظامی استفاده شده اند -- به شمول یک مورد در قندهار در ماه میزان که بیش از ۴۰ عسکر افغان را کشتد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج