امنیت

|

حمله انتحاری داعش به مرکز فرهنگی شیعیان در کابل باعث کشته شدن تعداد زیادی از جوانان گردید

به گفته شاهدان عینی بعد از آنکه انفجار های متعدد یک تجمع سالیانه را در شهر کابل هدف قرار دادند، ‌چهره های این جوانان قربانی دیگر قابل شناسایی نبودند.

سلام تایمز

کابل -- «دولت اسلامی» (داعش) مسؤولیت یک انفجار انتحاری بی رحمانه را به روز پنجشنبه (۷ جدی) مرکز فرهنگی تبیان در کابل را هدف قرار داد و بیش از ۴۰ کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت، بر دوش گرفته است. [سلیمان]

حدود ۱۰۰ نفر جهت برگزاری یادبود سی و هشتمین سالگرد اشغال افغانستان توسط شوروی در این مرکز شیعیان گرد هم آمده بودند. این مرکز در غرب کابل و در همان ساختمان که آژانس صدای افغان (آوا)‌ یک رسانه ضد داعش قرار دارد، واقع شده است.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله به خبرگزاری فرانسه گفت که به دنبال انفجار انتحاری نخست این حمله -- که بدترین انفجار از زمان انفجار یک مسجد شیعیان در ماه میزان که به کشته شدن بیش از ۵۰ نمازگزار منجر شد،‌ بود -- دو انفجار دیگر با بمب های کوچکتر نیز به هنگام خروج نجات یافته گان از صحنه روی دادند.

وحید مجروح،‌ سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان به سلام تایمز گفت:‌ «در حمله امروز بالای مرکز فرهنگی تبیان در کابل حد اقل ۴۱ نفر کشته و ۸۴ نفر دیگر زخمی شده اند.»

حمله پنجشنبه موجب به وجود آمدن صحنه های هرج و مرج در شفاخانه استقلال در آن نزدیکی شد. آمبولانس ها و موتر های پولیس قربانیان، به شمول زنان و اطفال را به این شفاخانه آوردند. به گفته خبرنگاران خبرگزاری فرانسه بسیاری از آنان دُچار سوختگی های شدید صورت و تن شان شده بودند و از سبب اصابت چره ها زخم برداشته بودند.

اقارب قربانیان که آشکارا ناراحت بودند در داخل این مرکز صحی در پی عزیزان شان می گشتند. بعضی از آنها آنقدر مضطرب بودند که بر روی زمین افتاده و موهای شان را چنگ می زدند.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه بیش از ده نفر را مشاهده کردند که بدن های شان به شدت سوخته بود و داخل یک اتاق در شفاخانه روی زمین خوابیده بودند. در همین حال، تابوت های چوبی آورده می شدند تا خانواده ها بتوانند بقایای عزیزان شان را ببرند.

یک خبرنگار خبرگزاری آوا که در بالای این مرکز فرهنگی واقع شده است،‌ گفت که در این رویداد بیش از ۱۰۰ نفر در زیرزمین این ساختمان حضور داشتند و تعداد از کارکنان آوا نیز در میان قربانیان بوده اند.

این حمله چند روز بعد از آن صورت گرفت که یک مهاجم انتحاری بتاریخ ۴ جدی گذشته در یک حمله در نزدیکی یک مرکز امنیت ملی افغانستان در این شهر حداقل شش فرد ملکی را کشت که پس از آن مسؤولیت آن حمله را نیز داعش بر دوش گرفت.

چهره های غیرقابل شناسایی قربانیان

یک شاهد عینی به نام رضا که چهره اش در این انفجار سوخته بود گفت: «در مرکز فرهنگی و اجتماعی تبیان هر روز پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲ نشست های دینی، فرهنگی و اجتماعی برگزار میشوند.»

او به سلام تایمز گفت:‌ «امروز حدود ۲۰۰ نفر که اکثر شان جوانان بودند در مورد ششم جدی [۲۷ دسامبر] روز تجاوز شوروی سابق نشست برگزار کرده بودند که ناگهان در میان اشتراک کننده انفجار شد.» او افزود «من در میان اشتراک کننده های نشسته بودم که بعد از انفجار برای چند دقیقه بیهوش شدم زمانیکه دوباره وضعیت ام کمی خوب شد، دیدم که همه جا را دود و آتش گرفته، ده ها کشته و زخمی در میان دود و آتش افتاده بودند.»

سید اکبر، یکی دیگر از شاهدان عینی به سلام تایمز گفت: «سه انفجار در این مرکز شد یکی در داخل صالون و دو انفجار دیگر دور تر از دروازه این مرکز صورت گرفت.»

او گفت:‌ «بسیاری از اجساد در آتش انفجار سوخته بودند که اصلاً قابل شناسی نمی بودند.»

محمد حسن رضایی، یک محصل پوهنتون که در این مراسم حضور داشت به طلوع نیوز گفت که در اثر این انفجار صورتش سوخته است.

او از روی تخت شفاخانه گفت: «ما داخل صالون در قطار دوم نشسته بودیم که یک انفجار پشت ما اتفاق افتاد. من بمگذار را ندیدم. بعد از انفجار آتش و دود داخل ساختمان را فراگرفته بود، همه کمک می خواستند.»

یک حملهء 'فجیع'

این حمله با محکومیت بین المللی مواجه شد و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان آن را به حیث یک حمله «فجیع» توصیف کرد.

در یک خبرنامه نشر شده توسط سیگمار گابریل، ‌وزیر خارجه جرمنی آمده است که همراه قربانیان این انفجار «ما هم گریه می کنیم.»

نجیب دانش، یک سخنگوی وزارت داخله افغانستان وعده داد که «انتقام خون» قربانیان، که بسیاری از آنان شاگرد بودند گرفته خواهد شد.

از تاریخ ۱۰ جوزا زمانی که یک بم تعبیه شده در لاری ساحهء دیپلوماتیک را هدف قرار داد و حدود ۱۵۰ نفر را کشت و حدود ۴۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد -- که اکثر آنها مردم ملکی بودند -- امنیت در کابل تشدید یافته است. هنوز هیچ گروه مسؤولیت آن انفجار را بر عهده نگرفته است.

داعش که کوشش دارد خشونت های فرقه ای را در کشور تحریک کند،‌ مسؤولیت بیشتر حملات بالای نمازگزاران شیعه طی دو سال گذشته را بر عهده گرفته است.

رسانه های افغانستان در گذشته نیز هدف حمله جنگجویان قرار گرفته اند که این موضوع خطرات که خبرنگاران را در کشور تهدید می کنند، نشان می دهد.

[سلیمان از کابل در تهیه این گزارش همکاری نموده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 1

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

1 دیدگاه

عبدالله | 12-31-2017

در واقع در این مسئله شیعیان افغان و مخصوصا رهبران هزاره ها مسئولیت کلان تر دارند؛ زیرا آنها فرزندان شان را با دستان تروریست ها می کشند. ببینید، یک رهبر هزاره به نام محمد محقق اخیرا از اعزام جوانان هزارهء افغان به سوریه برای جنگیدن در حمایت از رژیم بی رحم سوریه تقدیر کرد. که به همین خاطر تروریست های وحشی داعشی علیه آنها اقدام کردند. جمال موسوی، ژورنالیست بی بی سی فارسی از لندن در حساب توئیتر خود نوشت که داعش در حمله تروریستی خود در کابل حزب اسلامی تبیان یا «سازمان اسلامی تبیان» را هدف قرار داد. وی افزوده است که حزب اسلامی تبیان روابط نزدیک با ولایت فقیه و رژیم ایران دارد. این به آن معنا است که تبیان یک مرکز فرهنگی نه،‌ بلکه یک گروه است که از منافع ایران در افغانستان حافظت می کند. در هر صورت، به قتل رساندن یک فرد اقدام غیرمشروع و محکوم است.

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج