اقتصاد

|

افزایش بی سابقهء‌ حاصلات زیتون در ننگرهار

به گفتهء مقامات رسمی در سال روان شمسی برداشت حاصلات زیتون به ۱۶۰۰ تن خواهد رسید که عامل آن پشتیبانی و حمایت مالی از سوی دولت افغانستان می باشد.

نوشتهء سلیمان

ننگرهار -- مسؤولین می گویند که ولایت ننگرهار در سال روان از فواید افزایش برداشت حاصلات زیتون سود می برد.

غلام حضرت عبدالرحیمزی، رئیس کانال زیتون ولایت ننگرهار به سلام تایمز گفت: «کشت و حاصلات زیتون ولایت ننگرهار به دلیل عدم توجه حکومت و نداشتن بودجه در سال های گذشته در حد صفر رسیده بود.»

او گفت:‌ «اما حالا از اثر تلاش وزرات زراعت مخصوصاً ریاست کانال ننگرهار این پروژه به شگوفایی رسیده است.»

او اظهار داشت:‌ «حاصلات و تولیدات باغ های زیتون این ولایت در حال حاضر به ۱۲۰۰ تن افزایش پیدا کرده است که دلیل این افزایش اختصاص ۳۰ ملیون افغانی (۴۳۲۰۰۰ دالر) بودجه از سوی حکومت در سال گذشته به این کانال می باشد.»

عبدالرحیمزی گفت: «به احتمال بسیار زیاد تا پایان سال روان [خورشیدی] حاصلات و تولیدات زیتون ننگرهار به ۱۶۰۰ تن خواهد رسید و تلاش ها برای افزایش باغ ها و تولیدات زیتون در سال های آینده همچنان جریان خواهد داشت.»

او گفت: «در واقع در سال آینده تصمیم داریم که هزاران نهال زیتون را غرس کنیم. با افزایش حاصلات و تولیدات زیتون، تولید روغن زیتون نیز افزایش پیدا می کند.»

عبدالرحیمزی گفت که کانال ننگرهار از با ارزش ترین پروژه ها برای این ولایت شمرده می شود که بر علاوه تولید زیتون، برای ۸۷۰ تن زمینه اشتغال را مساعد کرده است.

کانال ننگرهار ۱۳ هزار هکتار (در حدود ۳۲۱۲۴ جریب) وسعت دارد که ۱۰ هزار هکتار آن باغ های زیتون و ۳ هزار هکتار متباقی آن مربوط باغ های مالته و نارنج می شود.

این کانال ۷۲ کیلومتر طول دارد و ۳۸ هزار هکتار (۹۳۹۰۰ جریب) زمین را در ۵ ولسوالی ننگرهار: یعنی ولسوالی های سرخ رود، بتی کوت، بهسود، مامند دره و غنی خیل آبیاری می کند.

تمجید از ننگرهار برای زیتون و روغن زیتون اش

افغان ها در سراسر زنجیره تولید از افزایش در برداشت زیتون در سال روان بهره مند می شوند.

مجیب الرحمان، یک تن از دُکان داران ولایت ننگرهار که زیتون و روغن زیتون می فروشد به سلام تایمز گفت: «زیتون و روغن زیتون ننگرهار در افغانستان بسیار مشهور است. افغان ها از نقاط مختلف برای خرید آن به ننگرهار می آیند.»

او به سلام تایمز گفت: «من از فروش زیتون و محصولات آن عایدی خوبی دارم.»

محمد موسی عیسی زی، آمر بخش پروسس زیتون کانال ننگرهار به سلام تایمز گفت که ولایت ننگرهار دارای «یگانه فابریکه های تولید زیتون در افغانستان» می باشد.

او گفت: «ما دو فابریکه داریم که یکی روغن خالص زیتون پروسس می کند و دیگر ان اچار پروسس می نماید. زیتون ما مورد پسند همه افغان ها می باشد. اگر زیتون ننگرهار در بازار ها موجود باشد هیچ کسی زیتون یا فراورده های زیتون تولیدات کشور های خارجی را خریداری نمی کند.»

عیسی زی گفت: «تقاضای مردم برای زیتون ما زیاد است. اما متاسفانه به دلیل کمبود بودجه تولیدات ما کم است. اگر به بخش زیتون ننگرهار توجه جدی شود و بودجه بیشتر داده شود ما هم تقاضای داخلی را جواب داده می توانیم و هم زیتون افغانستان را صادر کرده می توانیم.»

تقاضای زیاد برای زیتون افغانستان

محمد امین فرهنگ، وزیر پیشین تجارت به سلام تایمز گفت: «ننگرهار یگانه ولایت است که شهرت زیاد در باغ ها و تولیدات زیتون دارد.»

وی گفت که پروژه زیتون ننگرهار افغانستان را در جمع مشهورترین کشور های مشهور از لحاظ درختان زیتون و روغن زیتون مانند ایتالیا و اسپانیا قرار داده است.

فرهنگ گفت: «با توجه به شهرت زیتون افغانستان و تقاضای داخلی و خارجی بالا برای آن، حکومت باید بودجه ویژه را به کانال ننگرهار اختصاص بدهد.»

او گفت:‌ «اگر حکومت بودجه لازم را جهت اختصاص دادن به این پروژه ندارد باید این کانال را به بخش خصوصی واگذار کند و یا بخش خصوصی را شریک بسازد.»

آیا دا لیکنه ستاسو خوښه شوه؟

Ca mobile no 1

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج