حقوق زنان

|

افزایش حضور زنان در عرصه سیاست و نهاد های امنیتی

برای مثال ۶۷ نفر از مجموع ۲۴۹ نفر اعضای ولسی جرگه را زنان تشکیل می دهند و حالا ۳۴۰۰ زن در نیروهای مسلح مصروف خدمت استند که انتظار میرود این رقم ظرف ده سال آینده به ۱۰ هزار نفر برسد.

نوشته نجیب الله


سربازان زن عضو اردوی ملی افغانستان به تاریخ ۲۵ میزان گذشته در جریان یک تمرین نظامی در کابل راه می روند. این سربازان اردوی ملی افغانستان تعلیمات رزمی شان را برای ژورنالیستان داخلی و خارجی به نمایش گذاشتند. [شاه مری/خبرگزاری فرانسه]

سربازان زن عضو اردوی ملی افغانستان به تاریخ ۲۵ میزان گذشته در جریان یک تمرین نظامی در کابل راه می روند. این سربازان اردوی ملی افغانستان تعلیمات رزمی شان را برای ژورنالیستان داخلی و خارجی به نمایش گذاشتند. [شاه مری/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- مقامات حکومتی و نمایندگان پارلمان افغانستان می گویند که علاقمندی زنان و دختران افغان به سیاست و پیوستن به نیرو های امنیتی کشور رو به افزایش است.

در حال حاضر از مجموع ۲۴۹ کرسی ولسی جرگه پارلمان افغانستان ۶۷ کرسی را زنان در اختیار دارند که در مقایسه با پارلمان های کشورهای منطقه نسبتا زیاد می باشد.

هم‌چنان حضور زنان در شورا های ولایتی، نهاد های حکومتی و نیرو های امنیتی افغانستان نیز رو به افزایش است.

آژانس خبری پژواک به نقل از ادارۀ مستقل ارگان هاى محلى افغانستان گزارش داده است که برای مثال، در انتخابات هیئت های ادارى شوراهاى ولايتى در سال روان ٣٧ فیصد از برنده ها را زنان تشکیل می دهند.

این مشارکت با سال های ظلم و ستم طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) تفاوت آشکار دارد. [طالبان] حقوق زنان را محدود کرده بودند و کارنامه سیاه در اذیت و آزار زنان و اطفال دارند.

حضور چشمگیر

وژمه صافی، نماینده ولایت کنر در ولسی جرگه به سلام تایمز گفت: «موفقیت زنان ناشی از کار صادقانه آنان است و اعتماد [عامه] به زنان را نشان می دهد.»

وی گفت: «با بلند رفتن سطح سواد زنان و دختران جوان و افزایش آگاهی و درک آنها از حقوق شان، آنها بیشتر نسبت به مشارکت در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و و سیاسی علاقمند می شوند.»

به گفتۀ صافی اشتراک کردن زنان در این فعالیت ها و نیز کار آنها در ادارات دولتی و نهاد های امنیتی هم از لحاظ مالی برای خود و خانواده های شان مفید است و هم یک ضرورت می باشد.

او گفت: «واضح است که حضور زنان در نهاد های سیاسی و اجتماعی دارای اهمیت خاصی می باشد.» وی افزود که افسران پولیس زن وظیفه تلاشی زنان، بررسی مکان های که زنان در آن حضور دارند و کمک به زنان در هنگام وقوع حوادث را بر عهده دارند.

ریحانه احدی، یک دانشجوی دانشگاه کابل نیز با این باور که حضور زنان در تمام عرصه ها نیاز است و باید تشویق شود، موافق است.

او به سلام تایمز گفت: «خوشبختانه که زنان افغان اکنون در تمام عرصه ها سهم می گیرند. در هر عرصه زنان باید دوشادوش برادران شان کار کنند و من از این که علاقمندی زنان بیشتر شده است، خوشحال استم.»

زنان بیشتر به نیرو های امنیتی ملحق می شوند

جنرال حکمت شاهی، رییس اداره حقوق بشر، امور زنان و حقوق اطفال وزارت داخله به سلام تایمز گفت که علاقمندی زنان برای پیوستن به پولیس افزایش یافته است.

او گفت: «در حال حاضر ۳۴۰۰ زن در پست های مختلف در وزارت داخله مصروف خدمت استند و انتظار می رود طی ده سال آینده شمارشان به ۱۰ هزار نفر برسد.»

همچنان جنرال محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در حال حاضر بیش از ۱۷۷۵ زن در سمت های مختلف در وزارت دفاع مصروف کار استند.

او به سلام تایمز گفت: «وزارت دفاع برای جلب خانم ها از پروگرام های تشویقی استفاده می کند. [این پروگرام ها شامل] معاش بیشتر نسبت به مردان، بورس های آموزشی خارج از کشور، مساعد کردن زمینه های آموزش در دانشگاه ها و اکادمی های نظامی داخلی، و پرداخت پول کودکستان آنان است.»

رادمنش گفت: «ما برای پیوستن خانم ها به اردو و تشویق خانم ها اعلان های تلویزیونی را نیز نشر می کنیم. طبق پلان ها قرار است تا پنج سال آینده ده فیصد سربازان اردو خانم ها باشند.»

تا کنون تعداد از خانم های اردوی ملی افغانستان جهت تعلیم به کشورهای ترکیه، جرمنی، ایالات متحده و کشور های دیگر رفته اند. او گفت که آنها پس از تکمیل دوره های شان تعلیمی شان به افغانستان برگشته اند و در بخش های مختلف مصروف خدمت استند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 8

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج