امنیت

|

رئیس استخبارات افغانستان می گوید که روسیه و ایران طالبان را کمک می کنند

محمد معصوم ستانکزی، رئیس ریاست امنیت ملی افغانستان اخیراً در یک مصاحبه گفته است که شواهد ثابت می کنند که مسکو و تهران طالبان را کمک می کنند.

نوشتهء سلیمان


محمد معصوم ستانکزی، رئیس ریاست امنیت ملی افغانستان در یک مصاحبه با بی بی سی فارسی بتاریخ ۱۵ دلو ۱۳۹۶ گفته است که شواهدی وجود دارند که ثابت می کنند روسیه و ایران طالبان را کمک می کنند. [عکس گرفته شده از ویدیوی بی بی سی فارسی]

محمد معصوم ستانکزی، رئیس ریاست امنیت ملی افغانستان در یک مصاحبه با بی بی سی فارسی بتاریخ ۱۵ دلو ۱۳۹۶ گفته است که شواهدی وجود دارند که ثابت می کنند روسیه و ایران طالبان را کمک می کنند. [عکس گرفته شده از ویدیوی بی بی سی فارسی]

کابل -- محمد معصوم ستانکزی، رئیس ریاست امنیت ملی افغانستان، هفتهٔ گذشته گفت که شکی نیست که روسیه و ایران طالبان را حمایت می کنند.

ستانکزی بتاریخ ۱۵ دلو در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت:‌ «شواهد وجود دارد که ثابت می کنند روسیه و ایران کمک های را به طالبان انجام می دهند، اما اطلاع رسانی کافی در مورد آن انجام نگرفته است.»

وی گفت: «ایران و روسیه به بهانه این که طالبان علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می جنگند، روابطی را با این گروه برقرار کرده اند.»

ستانکزی بلند پایه ترین مقام استخباراتی افغانستان است که چنین اتهامات را مطرح می کند.

پیش از این دگر جنرال محمد شریف یفتلی، لوی درستیز افغانستان و منابع دیگر امنیتی گفته بودند که هر دو ایران و روسیه، طالبان را در افغانستان حمایت مالی و تسلیحاتی می کنند.

یک رابطهء مسموم

تحلیلگران و اعضای پارلمان افغانستان می گویند دامنهٔ روابط روسیه و ایران با طالبان بسیار گسترده تر آن چیزی است که قبلا گفته شده بود.

هیلی ارشاد، نماینده اقلیت کوچی ها در ولسی جرگه به سلام تایمز گفت: «افزایش حمایت های مالی و تسلیحاتی مسکو و تهران از طالبان، سبب افزایش دامنه های جنگ در مناطق مختلف افغانستان شده است.»

وی افزود: «حمایت روسیه و ایران از طالبان بسیار بیشتر از آن چیزی است که بعضاً منابع امنیتی، و در این اواخر رئیس امنیت ملی گفته است.»

ارشاد گفت: «روسیه و ایران با کمک و حمایت نظامی و مالی از طالبان، در واقع علیه مردم، دولت و حامیان بین المللی افغانستان اعلام جنگ کرده اند. شورای امنیت سازمان ملل متحد باید حامیان طالبان را متوقف کند.»

میاگل وثیق، یک تحلیلگر امور سیاسی نیز نگرانی های مشابهی را در پیوند با دامنهٔ پشتیبانی روس ها و ایرانی ها از طالبان ابراز نمود.

او به سلام تایمز گفت: «در واقع، مقامات حکومتی همیشه با احتیاط در مورد کمک این کشور ها با طالبان موقف گیری می کنند. اما با گذشت هر روز حقیقت روابط و همکاری استخبارات های ایران و روسیه با گروه های تروریستی بیشتر آشکار خواهد شد.»

وثیق گفت: «اما یکی از این حقایق این است که تا همین لحظه میدان های جنگ در کشور گرم استند و دلیل آن سلاح ها و پول های است که از همین کشور ها می آید.»‌

وی افزود: «این اصلاً منطقی نیست که به بهانه مبارزه با یک گروه تروریستی، یک گروه تروریستی دیگر را حمایت نمایند. اگر روسیه و ایران واقعاً می خواهند جلو داعش را بگیرند، بهترین و منطقی ترین راه کمک به حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان می باشد.»

دامن زدن به آتش جنگ

عبدالمعین معین، یک تحلیلگر امور سیاسی در کابل به سلام تایمز گفت: «شواهد و مدارکی فراوانی وجود دارد که نشان می دهند ایران و روسیه در غرب، جنوب و شمال افغانستان طالبان را سلاح و امکانات مالی می دهند.»

معین گفت: «با حمایت از طالبان روس ها می خواهند که جنگ در داخل افغانستان همچنان ادامه داشته باشد تا شعله های این جنگ در حوزه جغرافیائی روسیه و کشور های تحت حمایت اش نرسد.»

او گفت: «روسیه و ایران با حمایت از گروه های تروریستی و افراطی امنیت و نظم کشور ما و منطقه را تضعیف کرده اند.»

معین نیز با تکرار درخواست ارشاد مبنی بر ضرورت یک اقدام عملی، گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد «باید جلو این کشور ها را بگیرند.»

او گفت: «هر کشوری که می خواهد در افغانستان با تروریزم مبارزه کند باید نیروهای امنیتی افغانستان را حمایت مالی و تسلیحاتی کند، نه طالبان و یا دیگر گروه های مخالف مسلح دولت را.»

فاروق عظیمی، محصل رشته روابط بین الملل در پوهنتون کابل گفت که حمایت مسکو و تهران از طالبان «به حیث مداخله در امور داخلی افغانستان می باشد.»

او به سلام تایمز گفت که این گونه حمایت ها «نقض صریح اصول و مقررات حاکم در سطح بین الملل می باشد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 7

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

2 دیدگاه

Gulbadin | 02-11-2018

خوست افغانستان

ګل علي | 02-09-2018

ما قبول داریم که ایران و روسیه طالبان را حمایت می کنند. اما شما بهتر است مادر طالبان و دیگر تروریست ها (یعنی پاکستان) را فراموش نکنید. پاکستان را تحت فشار قرار دهید، زیرا اغلب جنرالان پنجابی از تروریست ها در منطقه پشتیبانی کرده و آنها را تعلیم داده و تجهیز می کنند.

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج