2018-02-14 | امنیت

تعهد ائتلاف نظامی و پاکستان برای مبارزه در یک جبهه در افغانستان

نوشتهء سلیمان

این نشست دو روزه مقامات نظامی ۱۲ کشور -- به شمول افغانستان، پاکستان و امریکا -- در کابل با تعهد آنها برای مبارزه مشترک با تروریزم و مواد مخدر خاتمه یافت.


بتاریخ ۳ دلو در جریان عملیات نظامی ایالات متحده و افغانستان علیه جنگجویان داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، یک کماندوی افغان گزمه می کند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

بتاریخ ۳ دلو در جریان عملیات نظامی ایالات متحده و افغانستان علیه جنگجویان داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، یک کماندوی افغان گزمه می کند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- به گفتهء وزارت دفاع افغانستان لوی درستیز ها و مقامات دیگر نظامی ۱۲ کشور تعهد سپرده اند که با تروریزم و مواد مخدر به صورت مشترک مبارزه کنند.

در این نشست دو روزه که به روزهای دوشنبه و سه شنبه (۲۳ و ۲۴ دلو)، به ابتکار فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سنتکام)‌ برگزار شد، مقامات ارشد نظامی افغانستان، ایالات متحده و ناتو به همراه همتایان آنان از کشورهای آسیای میانه و نیز جنرال قمر جاوید بجوا،‌ لوی درستیز پاکستان اشتراک کرده بودند.

جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع به سلام تایمز گفت: «در این نشست مقامات ارشد نظامی ۱۲ کشور در مورد تامین امنیت در افغانستان و منطقه و مبارزه مشترک با هراس افگنی و مواد مخدر تعهد کردند.»

تام گریس بک، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت: «رهبران بلند پایه نظامی از کشور های آسیای میانه و جنوب آسیا در کابل گردهم آمدند و در باره مسایل امنیتی که منطقه را متاثر ساخته بحث نمودند.»

او گفت: «این نشست زمینه را برای مقام های ارشد اشتراک کننده فراهم کرد تا فُرصت های موجود برای حفظ امنیت، ثبات منطقه ای و ایجاد صلح و امنیت دایمی در افغانستان را درک کنند.»

ضرورت همکاری مشترک

تحلیلگران این نشست را یک اقدام کلیدی در مبارزه با تروریزم و هم برای صلح و ثبات منطقوی دانسته اند.

اسد الله ندیم، تحلیلگر نظامی به سلام تایمز گفت: «این نشست از حیث اجندا و ترکیب اشتراک کننده ها در مبارزه با تروریزم و مواد مخدر با اهمیت است.»

او گفت: «تنها راه مبارزه با تروریزم همکاری مشترک کشور های منطقه مخصوصاً بین پاکستان و افغانستان می باشد.»

او گفت: «امنیت پاکستان ارتباط مستقیم به صلح و ثبات در افغانستان دارد. بنابرین لازم است که هر دو کشور با هماهنگی بیشتر در راستای مبارزه با تروریزم و تحقق صلح و ثبات همکاری کنند.»

سید حامد انوری، تحلیلگر سیاسی به سلام تایمز گفت: « پاکستان در صلح و جنگ افغانستان نقش ارزنده دارد.»‌

او گفت: «در نشست دیروز [بجوا] تعهد سپرده است که با تروریزم مبارزه می کند. اگر پاکستان به تعهد خود عمل کند، امیدواری زیادی برای تامین امنیت و استقرار ثبات در افغانستان و پاکستان وجود دارد.»

انوری گفت: «نا امنی و بی ثباتی در افغانستان به ضرر تمام کشور های منطقه است. تروریزم تهدید و خطر جدی برای تمام کشور های منطقه و حتا فرا منطقه می باشد.»

او گفت که به همین دلیل مقامات نظامی این کشور ها و ایالات متحده به این نتیجه رسیده اند که اگر با تروریزم مبارزه مشترک نکنند هرگز موفق به نابودی آنها و تامین صلح و ثبات نمی شوند.

«طالبان پیروز شده نمی توانند»

جنرال جان نیکلسون، فرمانده ماموریت حمایت قاطع تحت هدایت ناتو و نیروهای ایالات متحده در افغانستان، بعد از این نشست در یک خبرنامه گفت:‌ «ما در جامعه بین المللی اینجا هستیم تا از همه افغان ها حمایت کنیم.»

او گفت: «منافع مشترک ما در گرو جلوگیری از تبدیل شدن دوباره افغانستان به یک پناهگاه امن برای تروریزم است.»

وی گفت که [طالبان] که با فشار فزاینده نیروهای قوی تر دفاع و امنیت ملی افغانستان با حمایت نیروی رزمی ایالات متحده رو به رو استند «طالبان پیروز شده نمی توانند.»‌

نیکلسون گفت: «برای هیچ گروه تروریستی پناهگاه امن وجود نخواهد داشت. ما هر جا آنها را بیابیم بر آنها حمله می کنیم. ما در سطح کشور آنها را تعقیب میکنیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 10

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

1 دیدگاه

حمید | 02-21-2018

متاسفانه این همه ای فیصله تشریفاتی و دروغ است.

نظرسنجی

به نظر شما آیا بعد از حملات اخیر جنگجویان گروه طالبان، حکومت افغانستان باید باز هم به کوشش خود برای مذاکرات صلح با طالبان ادامه دهد؟

مشاهدۀ نتایج