تروریسم

|

کشته شدن ۹ نفر در یک انفجار انتحاری در نزدیکی یک گردهمایی شیعیان در کابل

به گفتهء مسؤولین، ۲ مامور پولیس در میان کشته شده گان بودند، در حالی که ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه

کابل -- به گفتهء مقامات، یک بم گذار انتحاری جمعه (۱۸ حوت) در یک ساحه شیعه نشین کابل خودش را منفجر کرد و جان حد اقل نه نفر را گرفت.

این سومین حمله انتحاری در این شهر طی دو هفته گذشته بود. این در حالی است که طالبان با فشار فزاینده برای قبول پیشنهاد اخیر حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح روبرو هستند تا بیش از ۱۶ سال ستیزه جویی که جان هزاران نفر را گرفته است را خاتمه دهند.

هیچ گروه تا کنون مسؤولیت این انفجار را بر دوش نگرفته است. این انفجار در نزدیکی یک تجمع مهم به مناسبت بیست و سومین سالگرد درگذشت عبدالعلی مزاری -- رهبر برجسته سابق جامعه اکثرا شیعه هزاره که توسط طالبان ترور شده بود -- روی داد.

در این رویداد بعضی از سیاستمداران برجسته کشور، به شمول عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و معاون او محمد محقق که یک چهره برجسته هزاره است،‌ برگزار گردید.

«دولت اسلامی» (داعش) معمولا شیعیان را که بزعم آنها کافر استند، هدف قرار می دهد.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله به خبرگزاری فرانسه گفت: «تعداد کشته گان به نه نفر افزایش یافته است.» وی افزود که ۱۸ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

او گفت که دو نفر از کشته شده گان ماموران پولیس و متباقی همگی مردم ملکی بودند. مسؤولین می گویند که فرد مهاجم پیاده بود.

ارقام مختلف از تلفات

مقامات افغان ارقام متفاوتی را از تلفات این رویداد ارائه داده اند: مثلا یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفته است که ۱۳ نفر کشته شده و بیش از ۳۰ نفر زخم برداشته اند.

اما محمد داود امین، قوماندان امنیه کابل به طلوع نیوز گفته است که پنج نفر کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

امین گفت که فرد بم گذار «پس از شناسایی شدن توسط پولیس» در یک پوسته بازرسی بم اش را منفجر کرد.

او گفت: «این بم گذار موفق به ورود و هدف قرار دادن این تجمع نشد.»‌

کاظم علی، که در این تحمع حضور داشت به خبرگزاری فرانسه گفت که قدرت این انفجار موجب شکستن کِلکین های مسجد شد.

او گفت:‌ «ما داخل مسجد بودیم که یک انفجار با صدای بسیار بلند روی داد. بعد از آن نیروهای امنیتی به ما اجازه حرکت ندادند.»‌

محمد عمر، ولسوال ولسوالی خواجه غار به خبرگزاری فرانسه گفت: «جنگجویان طالب در یک رویداد جداگانه شامگاه بالای چند پوسته امنیتی در ولایت تخار که در آن نیروهای امنیتی افغانستان گزمه می کردند حمله کردند.»‌

او گفت که در این حملات که مسؤولیت آنها را طالبان بر دوش گرفته است، ده مامور پولیس محلی و هفت سرباز کشته و بیش از دوازده نفر زخمی شدند. آمار تلفات قابل تایید نیست.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 1

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج