تروریسم

|

یک بم گذار انتحاری داعش جشن های نوروزی را در کابل به عزا تبدیل کرد و ۲۶ نفر را کشت

این انفجار گروهی از نوجوانان را که از مراسم جشن آغاز سال نو شمسی در کارته سخی بازمی گشتند، هدف قرار داد.

خبرگزاری فرانسه

کابل -- یک بم گذار انتحاری چهارشنبه ۱ حمل با منفجر کردن بم اش در میان مردم کابل که نوروز را جشن گرفته بودند، حد اقل ۲۶ نفر که بسیاری از آنها نوجوان بودند را به قتل رساند.

به گفتهء گروه استخباراتی سایت، «دولت اسلامی» (داعش) بوسیله آژانس تبلیغاتی اعماق خود مسؤولیت این اقدام را بر دوش گرفته است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله گفت که ۱۸ فرد افغان دیگر نیز زخمی شدند «که همهء آنها مردم ملکی بودند

در هنگام حملات مقامات افغان اکثراً شمار کشته شده گان را متفاوت گزارش داده و بطور معمول تعداد را کمتر میگویند.

در آخر روز وزارت صحت عامه گفت که درین انفجار ۳۳ تن کشته شده و ۶۵ تن دیگر زخمی شده اند. در همین حال یک منبع امنیتی که خواست نام اش گرفته نشود به خبرگزاری فرانسه گفته که این حمله ۳۷ تن را کشته و ۷۰ تن دیگر را زخمی کرده است.

رحیمی گفت که فرد بم گذار که عابر پیاده بود، خودش را در مقابل پوهنتون کابل و شفاخانه علی آباد منفجر کرد.

جشن به عزا تبدیل می شود

در روزی که معمولا روز جشن و شادمانی فامیل های افغان است، اقارب و بستگان داغدیده و جگرخون در شفاخانه در حالی که به اجساد خونین عزیزان شان چنگ زده و آنها را بغل می کردند، شیون و ناله سر داده بودند.

این انفجار به فاصله کمتر از ۲۰۰ متر از مزار کرت سخی روی داد؛ جایی که افغان ها هر سال برای برگزاری جشن نوروز، جشن آغاز بهار و سال شمسی، جمع می شوند.

محمد داوود امین، قوماندان امنیه کابل به طلوع نیوز گفت که فرد بم گذار بدلیل تدابیر امنیتی شدید برای تعطیلات نتوانست به زیارت برسد و از این رو او «خودش را در بین نوجوانان که از آن محل بازمی گشتند، منجر کرد.»

همین آرامگاه در ماه میزان سال ۱۳۹۵ مورد حمله قرار گرفت، در آن زمان مردان مسلح داعش ۱۸ نفر را در یک تجمع بمناسبت عاشورا به قتل رساندند.

رئیس جمهور اشرف غنی این حمله را منحیث «جنایت علیه بشریت» محکوم کرد.

در حالی که نیروهای افغان و ائتلاف حملات هوایی و عملیات زمینی شان را علیه طالبان و داعش شدت داده اند، جنگجویان در ماه های اخیر مردم ملکی را در کابل بیش از پیش هدف قرار داده اند.

این انفجار چند روز بعد از آن روی داد که یک مهاجم انتحاری طالب یک موتر بم را در کابل منفجر کرد و حد اقل دو نفر از مردم ملکی را کشت.

برخی از تحلیلگران امنیتی افغان و غربی می گویند شبکه حقانی که یک شاخه افراطی طالبان است، در بعضی از این حملات در کابل در ماه های اخیر، به شمول آنها که داعش مسؤولیت شان را بدوش گرفته، دست داشته است.

طالبان با فشار فزاینده ای برای قبول پیشنهاد اخیر غنی برای مذاکرات صلح جهت خاتمه دادن به جنگ ۱۶ ساله روبرو بوده اند. تاکنون طالبان تنها سکوت اختیار کرده اند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 2

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج