تروریسم

|

بازداشت یک عضو فرانسوی داعش در افغانستان سرنوشتی را نشان میدهد که در انتظار جنگجویان مهاجر است

نیروهای افغان یک جنگجوی زن داعشی را که گمان می رود از فرانسه آمده باشد، دستگیر کرده اند. سرنوشت او همان سرنوشت بسیاری از جنگجویان خارجی است که برای پیوستن به این گروه تروریستی به افغانستان می آیند.

خبرگزاری فرانسه


یک عضو نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت ایالات متحده است، در ماه حمل و قبل از پیشروی نیروهای دموکراتیک سوریه به الرقه، پایتخت خودخوانده داعش، بیرق داعش را در طبقهء سوریه پایین می آورد. [دلیل سلیمان/ خبرگزاری فرانسه]

یک عضو نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت ایالات متحده است، در ماه حمل و قبل از پیشروی نیروهای دموکراتیک سوریه به الرقه، پایتخت خودخوانده داعش، بیرق داعش را در طبقهء سوریه پایین می آورد. [دلیل سلیمان/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- مقامات افغان به کوشش های شان در مقابله با جنگجویان خارجی که خواهان یکجا شدن به «دولت اسلامی» (داعش) هستند، ادامه می دهند و اطمینان حاصل می کنند که این تروریست ها فقط با اسارت یا مرگ روبرو خواهند شد.

مقامات افغان جمعه (۲ حمل) گفتند که نیروهای امنیتی این کشور یک زن فرانسوی که برای داعش می جنگید را دستگیر کرده اند.

به گفتهء چند تن از مقامات رسمی، این زن اواخر شام پنجشنبه (۱ حمل) در عملیات که توسط ریاست امنیت ملی و نیروهای قطعات خاص افغانستان در ولایت جوزجان صورت گرفت، دستگیر شد.

خبرگزاری فرانسه اخیرا گزارش داد که جنگجویان فرانسوی و الجزایری که برخی از آنها از سوریه می آیند،‌ به شاخه افغان این گروه در این ولایت یکجا شده اند.

بر اساس یک خبرنامه ریاست امنیت ملی، نیروهای امنیتی همچنان پنج مرد افغان را دستگیر نمودند.

وزارت دفاع تایید کرده است که یک «زن ستیزه جوی فرانسوی در میان بازداشت شده گان بود،» و شش عضو داعش نیز کشته شده اند.

مقامات افغان دربارهء این که چگونه تابعیت این زن را شناسایی کرده اند، توضیح نداده اند. یک مقام رسمی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه آن زن را بحیث «فرانسوی زبان» توصیف کرد. آنها جزئیات زیادتر را دربارهء این زن و یا از محلی که از آن آمده است، ارائه نداده اند.

فقیر محمد جوزجانی، ‌قوماندان امنیه این ولایت به خبرگزاری فرانسه گفته است که نیروهای ایالات متحده نیز در عملیات پنجشنبه اشتراک کرده اند.

جوزجانی با ذکر نام داعش به عربی، گفت: «چهار جنگجوی [داعشی] کشته و یک زن فرانسوی ... دستگیر شده است.»‌

وی افزود که دو ستیزه جوی داعشی فرانسوی دیگر اخیرا در این ولایت کشته شدند.

جوزجانی گفت که نیروهای افغان و ائتلاف این زن را بازداشت کرده اند -- و این مطلب توسط رضا غفوری، سخنگوی والی این ولایت نیز تایید شد.

غفوری گفت که دو تبعهء ازبک نیز دستگیر شده اند.

حملهء شامگاهی

نیروهای ویژه افغان و ایالات متحده در ماه های اخیر حملات هوایی و زمینی شان علیه داعش در جوزجان را تشدید کرده اند که به گفتهء امریکایی ها ظرفیت این گروه برای استفاده از جنگجویان خارجی را «مختل» کرده است.

یک خبرنامه حمایت قاطع بروز پنجشنبه گفت که در ماه جدی نیروهای افغان «استخدام کننده ارشد نیروهای خارجی» برای این گروه را دستگیر کرده اند. دو ماه بعد نیز دو جانشین او در یک حمله هوایی ایالات متحده کشته شدند.

این خبرنامه افزود است که نیروهای ائتلاف و افغان پنجشنبه یک «یورش شامگاهی» را در قریه مغول در ولسوالی درزاب تطبیق کردند.

جنرال جان نیکلسون، قوماندان نیروهای ایالات متحده و ناتو در افغانستان در این خبرنامه گفته است که بیشتر ستیزه جویان در جوزجان «پشتون های پاکستانی» بوده اند.

وی افزود که برخی از آنها عضو جنبش اسلامی ازبکستان بودند و «احتمالا ۱۰ فیصد از آنان از منابع مختلف از سراسر جهان آمده اند.»‌

داعش حضور نسبتا کوچکی در افغانستان دارد که بیشتر در ولایت ننگرهار و اخیرا در جوزجان بوده است. این گروه همچنان در کابل هسته هایی دارد و مسؤولیت چندین حمله بزرگ را در ماه های اخیر بر عهده گرفته است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 5

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

1 دیدگاه

Dr.Sonil Ahmad | 04-05-2018

میپسندم

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج