دیپلماسی

|

قدرت های جهانی به طالبان می گویند که یا با کابل مذاکره کنید و یا با عواقب کارتان مواجه خواهید شد

ناظران و اشتراک کننده گان در کنفرانس افغانستان در تاشکند می گویند که طالبان با اشتراک نکردن در این اجلاس ممکن است به اهداف شان لطمه زده باشند.

نوشتهء ماکسیم یانیسیف


بتاریخ ۷ حمل ۱۳۹۷ اشتراک کننده گان در کنفرانس بین المللی افغانستان در تاشکند درباره راه های دستیابی به صلح در افغانستان گفتگو می کنند. [دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ازبکستان]

بتاریخ ۷ حمل ۱۳۹۷ اشتراک کننده گان در کنفرانس بین المللی افغانستان در تاشکند درباره راه های دستیابی به صلح در افغانستان گفتگو می کنند. [دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ازبکستان]

تاشکند -- یک کنفرانس بین المللی در مورد آینده افغانستان در تاشکند با ارسال یک پیغام روشن برای طالبان خاتمه یافت و آن پیغام این بود: یا این فرصت را جهت مذاکره برای صلح از دست ندهید و یا با عواقب کارتان مواجه خواهید شد.

کنفرانس «روند صلح، همکاری های امنیتی، و ارتباط منطقوی» روزهای ۶ و ۷ حمل در پایتخت ازبکستان برگزار شد. در این کنفرانس نماینده گان بیش از ۲۰ کشور و سازمان اشتراک کرده بودند، اما طالبان از اشتراک در آن خودداری کردند.

اشتراک کننده گان بر سر پروسهء صلح در افغانستان به اجماع رسیده و در باره یک «اعلامیهء تاشکند» توافق کردند.

این بیانیه «حمایت قدرتمندانه خود را از پیشنهاد دولت وحدت ملی [افغانستان] مبنی بر آغاز مذاکرات مستقیم و بدون کدام پیش شرط با طالبان» ابراز کرد. منظور از این پیشنهاد یک پلان صلح است که بتاریخ ۶ حوت بوسیله رئیس جمهور اشرف غنی اعلام گردید و می تواند اجازه دهد طالبان به یک حزب سیاسی تبدیل شوند.

بر اساس پیش نویس این اعلامیه یک «توافق سیاسی تحت هدایت افغان ها و متعلق به افغان ها» برای خاتمه دادن به جنگ ضروری می باشد.

امضاء کننده گان این اعلامیه شامل [کشور های] بزرگ و کوچک از ساحات دور و نزدیک - به شمول ازبکستان، افغانستان، ایالات متحده، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، جاپان، قطر، روسیه، ترکیه، عربستان سعودی، پاکستان، اتحادیهء اروپا و سازمان ملل متحد - بودند.

اشتراک کننده گان در خاتمه این کنفرانس از طالبان خواستند تا پای میز مذاکره بیایند.

شوکت میرزایف، رئیس جمهور ازبکستان، گفت که ازبکستان آماده است تا میزبان «مذاکرات مستقیم بین حکومت افغانستان و طالبان در ازبکستان باشد.»

یک فرصت از دست رفته برای طالبان

برغم درخواست های مکرر از طالبان برای اشتراک در این کنفرانس، آنها حضور نداشتند. غیبت آنها مورد توجه اشتراک کننده گان و ناظران قرار گرفت.

شیرزاد قدرت خواجه یف، سخنگوی این رویداد، بتاریخ ۶ حمل به خبرنگار کاروانسرای گفت: «نماینده گان طالبان نه امروز و نه فردا در این کنفرانس اشتراک نخواهند کرد. اما من فکر می کنم که آنها [نتایج کنفرانس را] خواهند شنید.»

امید اسدالله یف، یک تحلیلگر سیلسی در تاشکند، به کاروانسرای گفت: «[ما] از قبل می دانستیم که طالبان ممکن است کدام کسی را [به کنفرانس] نفرستند.»

او گفت: «آنها [از زمان کشته شدن فرمانده کل شان ملا اختر محمد منصور در بلوچستان در ماه ثور سال ۱۳۹۵] برای انتخاب یک رهبر با مشکلات بزرگی مواجه بوده اند. اما این کنفرتاس باید یک علامت مشخص و روشن برای شان باشد. ... زیرا ممکن است در نوبت بعد جامعه بین المللی دیگر دست کمک را [به طالبان] ندهد.»

ناظران افغان نیز موافقند که طالبان یک فرصت مناسب را برای پیشرفت از دست دادند.

زکریا زکریا، عضو ولسی جرگه افغانستان، به کاروانسرای گفت: «نشست تاشکند فرصت خوبی برای طالبان بود تا خواست های شان را برای دولت افغانستان و برای جهانیان مطرح میکردند.»

وی گفت: «متاسفانه آنها از فرصت پیش آمده استفاده کرده نتوانستند. ... اما آنها هنوز هم فرصت دارند.»

هشدار به طالبان

میرزایف موضوع این کنفرانس را برخورداری از «صدای قاطع و متحد همهء نیروهای علاقه مند خارجی ... خطاب به مخالفان مسلح است تا به میز مذاکره برای صلح بیایند.»

توماس شنون، معاون امور سیاسی وزیر خارجه ایالات متحده، در این کنفرانس هشدار داد که اگر طالبان از شرکت در مذاکرات خودداری کنند جامعه بین المللی چاره ای غیر از جنگیدن با آنها نخواهد داشت.

به گفته دفتر مطبوعاتی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، در سخنرانی خود گفت: «راه گفتمان و آشتی را انتخاب کنید. شجاعت صلح را داشته باشید.»

فرهاد هاشمی، تحلیلگر سیاسی مقیم کابل، به کاروانسرای گفت: «یگانه راه حل ... گفتگو می باشد حکومت افغانستان یگانه آدرس گفتگو های صلح می باشد. اگر طالبان بسته پیشنهادی حکومت و پیشنهاد های اعلامیه نشست تاشکند را قبول کند به یقین می گویم که هر دو طرف، هم حکومت و هم طالبان، برنده می شوند.»

در همین حال غنی هشدار داد که ناکامی در حصول به صلح بعد از کنفرانس تاشکند ممکن است برای افغانستان خطرناک باشد. وی همچنان به حضور «دولت اسلامی» (داعش) که حتی طالبان آنها را تحمل کرده نمی توانند اشاره کرد.

غنی در این کنفرانس گفت: «افغانستان در حدود ۲ هزار جنگجوی داعشی دارد. ما باید مبارزه کنیم تا بتوانیم طالبان را در جامعه مان ادغام نماییم. به این ترتیب ما قادر خواهیم بود تا بر تهدیدات تروریستی تمرکز نماییم.»

اعلامیه تاشکند با تکرار درخواست ها غنی از طالبان خواست تا «همه پیوندهای خود را با تروریسم بین المللی به شمول القاعده، [داعش] و سائر شبکه های تروریستی جهانی قطع کند.»

[سلیمان از کابل در تهیه این گزارش مشارکت کرده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 1

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج