جنایت و عدالت

|

مقامات هشدار داده اند که افغان های که در سوریه به نیابت از ایران می جنگند در کشورشان محاکمه خواهند شد

نوشته سلیمان


ایران از این تصویر تبلیغاتی بدون تاریخ برای فریب افغان ها و جذب آنها در لوای فاطمیون استفاده می کند. [فایل]

ایران از این تصویر تبلیغاتی بدون تاریخ برای فریب افغان ها و جذب آنها در لوای فاطمیون استفاده می کند. [فایل]

کابل -- مقامات مسؤول در افغانستان که نسبت به عضوگیری و استخدام نیرو توسط ایران و جذب افغان ها در لوای فاطمیون برای جنگیدن در جنک داخلی سوریه نگران استند، هشدار دادند که اعضای لوای فاطمیون که به کشور باز می گردند، مطابق قوانین افغانستان محاکمه خواهند شد.

رئیس جمهور اشرف غنی بتاریخ ۲۷ سنبله در جریان دیدار با شهروندان با غرب کابل، که یک منطقه غالبا شیعه نشین پایتخت است و «دولت اسلامی» (داعش) آن را کرارا هدف قرار داده است، گفت: «افغانستان یک منطقه جنگ نیابتی و میدان نبرد هیچ کشوری که وحدت ملی ما را مختل می کند، نمی باشد و ما باید از این جنگ نیابتی جلوگیری کنیم.»‌

غنی گفت: «مطابق با قوانین جزایی افغانستان، هر افغان که در کشور سومی بجنگد، مرتکب جرم شده است.»‌


تک تیراندازان لوای فاطمیون در سوریه در این تصویر که اوایل ماه میزان نشر شده مشاهده می شوند. [فایل]

تک تیراندازان لوای فاطمیون در سوریه در این تصویر که اوایل ماه میزان نشر شده مشاهده می شوند. [فایل]


جنگجویان لوای فاطمیون در یک عکس بدون تاریخ در سوریه نشان داده شده اند. [فایل]

جنگجویان لوای فاطمیون در یک عکس بدون تاریخ در سوریه نشان داده شده اند. [فایل]

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی غنی، به سلام تایمز گفت: «رئیس جمهور واضح گفته است، بر اساس قانون هر افغان که در کشور سومی جنگ نیابتی کند -- سوریه باشد و یا هر کشور دیگر -- مرتکب جرم شده است.»

او گفت: «مجازات آن مجرمین وظیفه نهاد های عدلی و قضائی افغانستان می باشد.»

اتحادیه وکلای افغانستان توضیح داده است که افرادی که به مبارزه برای لوای فاطمیون می پردازند تحت تعقیب قرار می گیرند و باید پاسخگو باشند.

گل احمد مددزی، معاون اتحادیه حقوقدانان افغانستان، به سلام تایمز گفت: «افغان های که به نیابت از کشوری در کشور ثالث می جنگند در صورت برگشت به افغانستان، قانون صراحت دارد که مجازات شوند.»

او گفت: «بنابراين، نهادهای استخباراتی و امنیتی افغانستان باید از مبارزان لوای فاطمیون که بازگشته اند، بازجویی کنند، در حالی که مقامات قضایی هم باید آنان را محاکمه و مجازات نمایند.»

جنگیدن برای لوای فاطمیون

سخنان ماه گذشته غنی در مورد لشکر فاطمیون بود که یک واحد سازمان یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و متشکل از شیعیان افغان است. این واحد برای ایران و همدستان اش بشمول حکومت سوریه، مبارزه می کند.

دو قشر از افغان ها -- که اکثرشان بحیث مهاجر یا پناهنده در ایران زنده گی می کنند و یک گروه از کسانی که در افغانستان استند و فریب پروپاگند ایران را خورده اند -- به این قطعه ملحق شده اند. آنها در ایران تعلیمات اولیه را پشت سر می گذارند و سپس ایران آنها را به میدان های جنگ در سوریه می فرستد.

اخیرا، سپاه پاسداران چندین مراسم عمومی را در سرک های ایران برای اعضای افغان فاطمیون که در جنگ داخلی بی رحمانه سوریه کشته شده اند، برگزار کرده است که از آن جمله به نمایش گذاشتن اطفال پدر از دست داده افغان های مقتول است.

این نمایش های عمومی بخش از یک ستراتیژی محاسبه شده است که رهبران ایران از آن استفاده می کنند تا افغان ها و دیگر شیعیان سراسر جهان اسلام را فریب داده و از آنها سوءاستفاده کنند تا بجنگند و اجندای منطقوی ایران را پیش ببرند.

محمد آصف صدیقی، معاون ریاست مشرانو جرگه، به سلام تایمز گفت: «مخاطب اظهارات رئیس جمهور آن افغان های است که به دستور ایران در سوریه می جنگند و این معلوم دار است کسی که مرتکب یک جرم شود باید محاکمه گردد و جزا داده شود.»‌

او گفت: «جنگیدن اتباع افغانستان در سوریه خلاف منافع ملی ما می باشد.»‌

وی اظهار داشت: «در حقیقت، این اقدام امنیت افغانستان و افغان ها را به مخاطره انداخته است، حکومت باید این افراد را مجازات کند و از هر راه ممکن باید جلو جنگ افغان های را که به نیابت از ایران در سوریه می جنگند، بگیرد.»

صدیقی گفت: «دولت افغانستان به خاطر نجات جان هزاران جوان افغان و مقابله با افزایش حملات داعش بر هموطنان شیعه ما باید از راه های دیپلوماتیک و از طریق اجماع جهانی با ارائه اسناد و مدارک، بالای ایران فشار وارد کند تا مانع جنگ نیابتی ایران توسط مهاجرین افغان در سوریه شود.»‌

او گفت: «کسانی که در داخل افغانستان از فرستادن افغان ها به جنگ سوریه توسط ایران حمایت می کنند نیز مجرم اند و آنها هم باید محاکمه گردیده و مجازات شوند.»

پیامد های خونین برای شیعیان افغانستان

صدیقی، معاون مجلس سنا گفت: «مجرم خواندن افغان های که در سوریه می جنگند از سوی رئیس جمهور و مجازات کردن آنها یک اقدام خوب است و مانع اشتراک شهروندان کشور در جنگ های نیابتی دیگر می شود.»‌

وحیدالله تابش ۲۹ ساله، باشنده غرب کابل، گفت: «صد ها جوان با سواد و آینده ساز مان کشته و زخمی گردیدند.»‌

او به سلام تایمز گفت: «با استفاده از مجبوریت و عدم آگاهی جوانان شیعه، ایران آنها را به کام مرگ در سوریه می فرستد.»‌

تابش در ادامه گفت: «جوانان افغان توسط داعش کشته می شوند، هم در جنگ سوریه و هم در داخل افغانستان. ما از ... محاکمه و مجازات کردن افغان های که در سوریه می جنگند، استقبال می کنیم؛ چون این کار سبب می شود که افغان ها بعد از این در سوریه جنگ نکنند.»

مقابله با جنگ های نیابتی ایران

امین الله شارق، تحلیلگر سیاسی مقیم کابل، گفت که ایران بر خلاف تمام قوانین بین المللی و موازین اسلامی از مجبوریت جوانان مهاجر افغان سوء استفاده می کند و از آنها به حیث چوب سوخت برای تحقق اهداف سیاسی و نظامی اش در سوریه استفاده می کند.

او به سلام تایمز گفت: «محاکمه افغان های که در جنگ سوریه اشتراک کرده اند و اکنون به کشور باز می گردند یک عمل کاملا منطقی و درست می باشد.»‌

وی ادامه داد: «چون این کار سبب عبرت کسانی می گردد که تصمیم دارند در سوریه و یا دیگر کشور ها جنگ نیابتی نمایند. مجازات کردن آنها حملات تروریستی و جنگ های نیابتی کشور ها را در افغانستان نیز کاهش می دهد.»

او افزود: «ما از حکومت مان و جامعه جهانی می خواهیم که مانع این اعمال زشت ایران شود.»‌

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 10

0 دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه

حکومت افغانستان یک کمپاین را برای تامین انتخابات آینده راه اندازی می کند

وزارت دفاع در کنار وزارت کشور، ریاست عمومی امنیت ملی و دیگر نهادهای امنیتی برای اجرای پلان امنیتی انتخابات تلاش می کند.

نظرسنجی

آیا کوشش های روسیه می تواند به طالبان و حکومت افغانستان در حصول یک توافق صلح دوام دار کمک کند؟

مشاهدۀ نتایج