http://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2019/10/10/feature-01
| جوانان

سازمان ملل، خشونت های وحشتناکی را گزارش دادند که توسط کودکان در افغانستان تحمل می شوند

سلام تایمز

بر اساس گزارش مأموریت همکاری سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما)، یک موتربمب طالبان به تاریخ ۱۶ سرطان در ولایت غزنی باعث کشته شدن دست کم ۱۲ نفر و زخمی شدن تعداد بسیاری دیگر به شمول بیش از ۵۰ کودک شد. [رسانه های اجتماعی]

ملل متحد -- براساس گزارش سازمان ملل متحد که رنج های تحمل شده توسط پسران و دختران در این کشور را «وحشتناک» می نامد، شمار تلفات کودکان ناشی از جنگ در افغانستان رو به افزایش است.

براساس چهارمین گزارش سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد در مورد کودکان و درگیری های مسلحانه در افغانستان، که به تاریخ ۱۰ میزان منتشر شده است، از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷، یک تیم سازمان ملل متحد که در حال مطالعه وضعیت کودکان در افغانستان بود، ۱۴۲۰۲ قضیه خشونت های جدی در قبال این کودکان ثبت کرد.

بر اساس گزارش دفتر سازمان ملل متحد در مورد کودکان و درگیری های مسلح، «این چهار سال تحت پوشش در این گزارش، برای پسران و دختران به صورت خاص ویرانگر بوده است، که کودکان تقریباً یک سوم از کل تلفات مردم ملکی را تشکیل می دهند.»devastating for boys and girls, with children accounting for almost a third of all civilian casualties," according to the UN Office on Children and Armed Conflict.

در تصویر دیده می شود که، یک زن افغان یک کودک زخمی را گرفته است که پس از یک بمب گذاری موترلاری قدرتمند به تاریخ ۲۵ جدی سال گذشته در کابل، در شفاخانه کودکان ایندیرا گاندی معالجه شد. طالبان مسئولیت این بمبگذاری را برعهده گرفتند، که در نتیجه آن دست کم چهار نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. [شکيب رحمانی/ای اف پی]

در گزارش آمده است، «از نگرانی جدی، كشتن و لت و کوب کردن ۱۲۵۹۹ كودک تائید شده است كه تقریباً یک سوم از تلفات مردم ملکی و افزایش ۸۲٪ تلفات كودكان در مقایسه با چهار سال گذشته را نشان می دهد.»

این گزارش می افزاید، میزان این تخلفات احتمالاً حتی بیشتر است.

ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه سازمان ملل برای کودکان و درگیری های مسلح گفت، «کودکان در افغانستان جز واقعیت های اندوه آور بر اثر خشونت و جنگ، چیز دیگری نمی دانند.»

وی با خواستن اینکه كشورهای عضو از برنامه های مجدد پایدار و طولانی مدت برای ادغام حمایت كنند تا در بهبودی هزارها نفر از پسران و دختران کمک شود، گفت، «تعداد تلفات كودكان بسیار وحشتناک است، و من از همه طرفها می خواهم كه فوراً رنج كودكان را پایان دهند.»

رنج مردم ملکی ادامه دارد

براساس آمار سازمان ملل که قبلاً منتشر شده بود، خشونت های مرتبط با شورش منجر به کشته شدن بلندترین تعداد در سال گذشته شده اند، که به طور کلی بیش از ۳۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

مجموعه ای از حملات طالبان در جریان انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان نشان می دهد که رنج مردم ملکی – به شمول کودکان -- بی رحمانه ادامه می یابد.presidential elections in Afghanistan demonstrates that the suffering of civilians -- including children -- continues relentlessly.

جنگجویان طالب در پاسخ به خسارات وارد شده توسط نیروهای محلی، در دو حمله جداگانه ۵ و ۶ میزان در ولایت بغلان، ۱۱ نفر ملکی به شمول زنان و کودکان کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند., and wounded 18 others in two separate attacks September 27 and 28 in Baghlan Province in response to losses inflicted by local forces.

در تاریخ ۲۸ سنبله، یک حمله موتربمب طالبان در شفاخانه ملکی سلطان ملخی توخی در شهر قلات ولایت زابل، ۳۹ نفر را کشته و ۱۸۴ نفر دیگر زخمی برجا گذاشت.Taliban car bombing hit the Sultan Malakhi Tokhi civilian hospital in Qalat city, Zabul Province, killing 39 people and wounding 184 others.

طالبان درباره هدف این حمله دروغ گفتند که آنها ساختمان ریاست امنیت ملی در قلات را تخریب کردند., saying they destroyed the National Directorate of Security (NDS) building in Qalat.

به تعقیب یک انفجار انتحاری به تاریخ ۲۷ سنبله، هنگامی که افراد مسلح برای حمله به یک ساختمان مزدحم دولتی در جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار داخل شدند، دست کم چهار نفر کشته و ده ها زخمی برجا گذاشت.

به تاریخ ۲۶ سنبله، طالبان در دو حمله جداگانه -- یکی در راهپیمایی انتخاباتی برای رئیس جمهور اشرف غنی در ولایت پروان و دیگری در کابل -- دست کم ۴۸ نفر را کشتند.the Taliban killed at least 48 people in two separate attacks -- one on a campaign rally for President Ashraf Ghani in Parwan Province and the other in Kabul.

گزارش سازمان ملل متحد همچنین ۲۷۴ قضیه کودکان استخدام شده برای جنگیدن را ثبت می کند، که عمدتاً توسط گروه های مسلح از جمله طالبان و شاخه خراسان گروه داعش انجام شده است.children being recruited to fight, mainly by armed groups including the Taliban and the Khorasan branch of "Islamic State of Iraq and Syria" (ISIS-K).

در این گزارش همچنین ۱۷ قضیه خشونت جنسی علیه کودکان ثبت شده است، اما این تخلف به دلیل ترس از ننگ و انتقام متخلفینی که خود را بالاتر از قانون می دانند، گزارش نشده است.sexual violence against children, but the violation remains highly underreported for fear of stigma and retribution by offenders who consider themselves above the law.

۲۳۱ قضیه اختطاف کودک گزارش شده است، ۸۳۲ حمله به مکاتب و شفاخانه ها و ۲۴۹ حادثه ممانعت از کمک های بشردوستانه از جمله هدف قرار دادن فعالیت های پاکسازی مین های زمینی و کمپاین های واکسیناسیون فلج اطفال، گزارش داده شده اند.hospitals, and 249 incidents of humanitarian aid being denied, including targeting land mine clearance activities and polio vaccination campaigns.

اولویت دادن به حمایت از کودکان

آنتونیو گوترس، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد در این گزارش گفت، «من از مقیاس، شدت و تکرار شدن نقض های سنگین تحمل شده توسط کودکان در افغانستان و این واقعیت که آنها همچنان متحمل فشار درگیری مسلحانه هستند، به شدت ناراحت هستم.»

در این گزارش به پیشرفتهای مثبت در چهار سال گذشته اشاره شده است.

این پیشرفتها شامل اقدامات حکومت افغانستان برای پایان دادن به استخدام و جلوگیری از استفاده کودکان توسط نیروهای امنیتی این کشور، به ویژه جرم انگاری استخدام کودکان و بچه بازی، تربیت نیروهای امنیتی و تأسیس واحدهای محافظت از کودکان در مراکز استخدام پولیس ملی افغان در تمام ولایات است. criminalisation of child recruitment and of bacha bazi, the training of security forces and the establishment of Child Protection Units in Afghan National Police recruitment centres in all provinces.

گامبا گفت، «در حالیکه حفاظت و رفاه کودکان فقط از طریق صلح طولانی مدت حاصل می شود، ما باید از همه فرصت های موجود استفاده کنیم تا هم اکنون حفاظت از پسران و دختران در افغانستان بهبود یابد.»

وی گفت، «این پیشرفتها شامل اولویت بندی حفاظت و نیازهای کودکان در گفتگو، صحبتها و مذاکرات صلح است، زیرا کودکان نسل آینده هستند.»peace negotiations, as children are the future generation," she said.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟
0
نه
0 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها
Captcha