|

محافظان دوستم در ارتباط با دوسیهء آزار و اذیت به شکل غیابی محکوم شدند

خبرگزاری فرانسه

کابل -- مقامات دوشنبه (۱۵ عقرب) گفتند که یک محکمه در کابل هفت محافظ جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور، را به خاطر آزار جنسی و اختطاف یکی از رقبای سیاسی اش محکوم کرده است.

دوستم، یک جنگ سالار از اقلیت قومی ازبک که به چندین مورد تخلف حقوق بشر در افغانستان ارتباط داده شده است، در ماه حمل و بعد از متهم شدن به تجاوز جنسی و شکنجه احمد ایشچی، والی سابق ولایت جوزجان در شمال کشور در سال ۲۰۱۶، به ترکیه گریخت.

وی متهم می باشد که ایشچی را در جوزجان اختطاف کرده و او را برای مدت چند روز در خانهء شخصی اش زندانی کرده و در آن جا بنا بر گزارش ها وی مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفته است.

ایشچی به خبرگزاری فرانسه گفت که هفت تن از محافظان دوستم هفتهء قبل به صورت غیابی محکوم شناخته شدند. آنها در زمان صدور حکم حضور نداشتند و اکنون در جوزجان استند.

یک مقام رسمی ستره محکمه که خواست نام اش گرفته نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «همهء محافظان پنج سال حبس خواهند شد. آنها هنوز بازداشت نشده اند -- آنها به زودی دستگیر خواهند شد.»

دوستم این اتهامات را رد کرده و محاکمه نشده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


بتاریخ ۱۹ جدی، اعضای گروه سنگوریان همراه با نیروهای اردوی ملی افغانستان و پولیس محلی در ساحه لوی‌باغ، ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، در یک عملیات تصفیوی شرکت کرده اند. [ضیاء ثامر]

گروهء سنگوریان: کابوس طالبان در هلمند

مسؤولین محل و بزرگان قومی می گویند که طالبان از ترس یک گروه سری مورد حمایت حکومت افغانستان که با جنگجویان مبارزه می کنند، وحشتزده اند و خواب شب ندارند.

نظرسنجی

چه قدر محتمل است که طالبان به موقع برای انتخابات پارلمانی در ماه میزان به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان بپیوندند؟

مشاهدۀ نتایج