تروریسم

داعش در ولایت ننگرهار در آستانه «نابودی» قرار دارد

نوشته سلیمان

یک عسکر افغان در تاریخ 22 حمل در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار طی یک عمیات علیه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) فیر می کند. [نورالله شیرزاد/خبرگزاری فرانسه]

یک عسکر افغان در تاریخ 22 حمل در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار طی یک عمیات علیه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) فیر می کند. [نورالله شیرزاد/خبرگزاری فرانسه]

ننگرهار -- مقامات افغان می گویند که شعبه خراسان «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) در پایگاه ها و مراکز اصلی قدرت خود در ولایت ننگرهار شکست خورده و در آستانه نابودی کامل است.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، در تاریخ 17 حمل به سلام تایمز گفت: «در 20 روز اخیر صدها داعشی، به شمول قومندان های شان، از اثر عملیات های قوای امنیتی و دفاع ملی افغانستان در ولایت ننگرهار کشته شده اند.»

وی گفت: «پایگاه ها، مراکز، و دیپوهای سلاح و مهمات شبه ناظمیان در ولسوالی های کوت، هسکه مینه، و اچین کاملا نابود گردیده و این گروپ مجبور شده که به مناطق کوهستانی فرار نماید.»

جمعه گذشته (25 حمل) کلان ترین بمب غیرهسته ای اردوی ایالات متحده مخفیگاه های کوهستانی داعشیان را در ننگرهار منهدم کرد و ده ها تن از آنها را به هلاکت رساند.

رهبران و قوماندانان داعش، به شمول یک تعداد جنگجویان خارجی، موقع اصابت این بمب در مرکز متذکره حضور داشتند.

در آمار اولیه تعداد شبه نظامیان مقتول داعشی 36 تن اعلام شده بود. اما شنبه (26 حمل) مسئولین افغان این تعداد را به بالغ بر 90 نفر افزایش دادند.

وزیری گفت که عملیات حمزه که از تاریخ 11 حمل شروع شده است جهت نابودی داعش در ننگرهار بسیار موثر بوده است.

وی گفت: «در جریان این عملیات قوای افغان با حمایه قوای هوایی ماموریت پیشتیبانی قاطع، عملیات های هوایی و زمینی شدید را بالای آخرین پایگاه های داعشیان در ساحات کوهستانی ننگرهار اجرا کرده اند.»

او گفت که عملیات حمزه و عملیات های که بعد از حمزه برنامه ریزی شده است داعش را برای همیشه در ننگرهار نابود خواهد کرد.

ساکنان به مبارزه با داعش می پیوندند

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، گفت: «داعشیان در ننگرهار از هر گونه جنایت، ظلم، و ستم که از دست شان آمد دریغ نکردند.»

او به سلام تایمز گفت: «به همین منظور در تمام عملیات های نیروهای امنیتی علیه داعش، باشنده های ننگرهار در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی شان قرار داشتند. در واقع حمایت و مشارکت مردم از حکومت و قوای امنیتی افغان، یکی از دلایل شکست داعش در این ولایت می باشد.»

خوگیانی گفت: «عملیات های قوای امنیتی افغان و قوای هوایی نیروهای بین المللی ضربات و تلفات جبران ناپذیر را به داعشیان وارد کرده است.»

وی گفت: «داعش نفس های آخرش را در ننگرهار می کشد و در سال روان نام از داعش در ننگرهار نخواهد ماند.»

جنایات «شنیع و غیراسلامی»

فیصل شینواری، یک فعال حقوق بشر از جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار، گفت که اعمال ضد اسلامی و ضد افغانی داعش برای باشنده های این ولایت اصلا قابل قبول نیست.

او گفت که به همین خاطر مردم ننگرهار اولین مردمی بودند که در افغانستان علیه داعش دست به قیام زدند.

او به سلام تایمز گفت: «داعشیان از وقتی که در ننگرهار پا گذاشتند، جنایت کردند، و خلاف کلتور و دین مردم عمل نمودند.»

شینواری لیست جنایات متعدد داعش علیه مردم ولسوالی کوت را برشمرد و گفت که آنها خانه های مردم را آتش زدند، زنان را به حیث برده جنسی به اسارت گرفتند، عالمان دینی و متنفذین قومی را کشتند، «تعداد بسیار کلان» از باشنده های ننگرهار را بدون کدام جرم زندانی و بعدا به قتل رسانیدند، و عشر و زکات به جبر گرفتند.

او گفت که داعش مرتکب «ده ها اعمال زشت و غیراسلامی گردید که کدام یک از آنها برای ننگرهاری ها قابل تحمل نبوده و نخواهد بود.»

او گفت: «حالا که داعش رو به نابودی است مردم دیگر هرگز نمی گذارند که این گروه ظالم در ننگرهار بعد از این ... سر بلند کنند.»

«مصمم برای نابودی داعش»

جاوید فیصل، سخنگوی ریاست اجرائی حکومت افغانستان، گفت: «داعش دشمن درجه اول دولت افغانستان می باشد.»

او به سلام تایمز گفت: «نابودی داعش در صدر اولویت استراتیژی جنگی حکومت قرار دارد و ما آخرین تلاش خود را برای ریشه کن کردن داعش انجام می دهیم.»

جنرال غرزی خواخوژی، یک مقام مسئول در وزارت داخله، نیز شکست داعش در ننگرهار را حتمی می داند.

او به سلام تایمز گفت: «حکومت افغانستان و جامعه بین المللی مصمم اند که داعش را ریشه کن کنند.»

وی اظهار داشت: «عملیات های متعدد و پی هم نیروهای امنیتی علیه داعش ستون فقرات این گروه را در ننگرهار شکسته است. حالا که شبه نظامیان داعش در ساحات کوه های ننگرهار فرار کرده اند، قوای هوائی بین المللی و افغان می توانند که داعشیان را در کوهستانات به خوبی نیست و نابود کنند.»

«نابودی» مورال داعش

حضرت حسین مشرقی وال، سخنگوی قومندانی امنیه ولایت ننگرهار، گفت که قوای پولیس ملی، اردوی ملی، و ریاست امنیت ملی در هماهنگی با قوای هوایی نیروهای بین المللی همگی در عملیات حمزه مشارکت دارند.

او به سلام تایمز گفت: «این عملیات مورال جنگی داعش و مراکز استراتیژیک آن در ننگرهار را از بین برده است.»

او گفت: «این گروه بزدل فراری جرئت جنگیدن را در برابر قوای ما از دست داده است.» وی افزود که قوای امنیت و دفاع ملی افغانستان در مشارکت و مشوره با قوای مأموریت پشتیبانی قاطع، مصروف انهدام آخرین پایگاه های داعش در ننگرهار استند.

ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو در افغانستان در یک کنفرانس خبری در تاریخ 16 حمل در کابل اعلام کرد که داعش در سال 2017 در افغانستان شکست خواهد خورد.

به گزارش بی بی سی یک سخنگوی ناتو گفت که پیغام برای داعشیان که در سایر کشورها شکست می خورند و تصور می کنند که افغانستان مکان امنی برایشان خواهد بود، این است: «اگر به افغانستان بیایید کشته یا بازداشت خواهید شد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500