تروریسم

|

مراجعت حکمتیار به عرصه عمومی بعد از 20 سال

رهبر حزب اسلامی از طالبان تقاضا کرد که سلاحشان را زمین گذاشته و به پروسه صلح ملحق شوند.

خبرگزاری فرانسه


گلبلدین حکمتیار، جنگ سالار افغان و صدراعظم اسبق این کشور (نفر وسط)، در تاریخ 10 ثور در جریان یک تجمع در جلال آباد، ولایت ننگرهار، حضور یافته است. او که بعد از 20 سال از تبعید برگشته و به عرصۀ عمومی آمده است از طالبان خواسته تا سلاحشان را زمین بگذارند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

گلبلدین حکمتیار، جنگ سالار افغان و صدراعظم اسبق این کشور (نفر وسط)، در تاریخ 10 ثور در جریان یک تجمع در جلال آباد، ولایت ننگرهار، حضور یافته است. او که بعد از 20 سال از تبعید برگشته و به عرصۀ عمومی آمده است از طالبان خواسته تا سلاحشان را زمین بگذارند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- گلبلدین حکمتیار، جنگ سالار افغان و صدراعظم سابق این کشور، شنبه (9 ثور) بعد از 20 سال تبعید به عرصۀ عمومی بازگشت و از طالبان خواست تا سلاحشان را زمین بگذارند و به «کاروان صلح» ملحق شوند.

حکمتیار، با محاسن سفید و عمامه مخصوص سیاه و سفید خود، در یک تجمع در ولایت لغمان با حامیان خود صحبت کرد که سخنان او به شکل گسترده در سرتاسر افغانستان نشر یافت. بازگشت او به عرصه سیاست کشور چند ماه بعد از حصول یک توافقنامه صلح با دولت در کابل با جنجال های فراوانی همراه بوده است.

وی گفت: «به خاطر خدا بیایید. بیایید و از جنگی که قربانیانش افغان ها استند، دست بردارید.»

«بیایید و به کاروان صلح ملحق شوید ... اهدافتان را تعیین کنید و من در دستیابی به اهداف خوبتان با شما همراه خواهم بود.»

حکمتیار یکی از بدنامترین جنگ سالاران در تاریخ افغانستان است. او بیشتر به خاطر نقشش در جریان جنگ داخلی در سال های دهه 1990 شناخته می شود.

مگر توافقنامه صلح امضا شده با کابل در ماه سنبله، که اولین قرارداد از این نوع در افغانستان از شروع ستیزه جویی طالبان در سال 2001 محسوب می گردد، بعد از بالغ بر دو دهه مسیر را برای بازگشت سیاسی او هموار کرد.

حکمتیار که ریاست گروپ شبه نظامی حزب اسلامی که حالا عمدتا غیرفعال است را بر عهده دارد، اخیرترین فرد از مجموعه شخصیت های جنجالی است که کابل تصمیم گرفته است تا در دوران بعد از طالبان آنها را از طریق اعظای مصونیت قضایی بابت جرائم گذشته شان بار دیگر به عرصه کشور وارد نماید.

این شیوه توسط جنگ سالاران دیگر به شمول جنرال رشید دوستم که در حال معاون اول رئیس جمهوری کشور است، اجرا شده بود.

توافقنامه صلح امضا شده با دومین گروپ بزرگ شبه نظامی افغانستان یک پیروزی سمبلیک برای رئیس جمهور اشرف غنی محسوب می شود. او کوشش کرده است مذاکرات صلح را با گروپ قوی تر، یعنی طالبان، احیا کند.

اما این موضوع با انزجار گروپ های حقوق بشری و ساکنین پایتخت که از جنگ داخلی نجات یافته اند، مواجه شد.

حکمتیار که به حیث یک قوماندان ارشد ضد شوروی در سال دهه 1980 شناخته می شد، حالا متهم به قتل هزاران نفر از مردم ملکی در این شهر طی جنگ داخلی 1992 تا 1996 است.

گمان می رفت که وی در مدت تبعید خود در پاکستان مخفی شده باشد. اما گروپ او ادعا می کرد که او در افغانستان مانده بود.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 7

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج