انرژی

|

مقامات کشور های منطقه کار احداث بخش افغانستان خط لولهء تاپی را افتتاح کردند

مقامات کشورهای شرکت کننده -- ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، و هند -- این پیشرفت را به حیث یک گام تازه در امر مشارکت برشمردند.

سلام تایمز


در این عکس گرفته شده در ولایت هرات بتاریخ ۴ حوت (از راست به چپ) شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، قربان‌قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان و شری ام. جی. اکبر وزیر دولت در امور خارجه هند،‌ بعد از مراسم افتتاح در همان روز در پروژه تاپی در ولایت هرات نشان داده شده اند. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان]

در این عکس گرفته شده در ولایت هرات بتاریخ ۴ حوت (از راست به چپ) شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، قربان‌قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان و شری ام. جی. اکبر وزیر دولت در امور خارجه هند،‌ بعد از مراسم افتتاح در همان روز در پروژه تاپی در ولایت هرات نشان داده شده اند. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان]

هرات -- مقامات کشورهای افغانستان،‌ پاکستان، هند و ترکمنستان جمعه (۴ حوت) در مراسمی کلنگ احداث بخش افغانستان یک پروژه بلند پروازانه و چندین ملیارد دالری خط لولهء گاز را که انتظار می رود موجب کاهش کمبود انرژی در جنوب آسیا شود، به زمین زدند.

شاهد خاقان عباسی صدر اعظم پاکستان،‌ شری ام. جی. اکبر وزیر دولت در امور خارجه هند و قربان‌ قلی بردی محمدف رئیس جمهور ترکمنستان برای این مراسم در مرز افغانستان و ترکمنستان در ولایت هرات به اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان یکجا شدند.

طول این خط لوله گاز طبیعی ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند (تاپی) ۱۸۴۰ کیلومتر خواهد بود و قرار است تا آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی کار انتقال گاز طبیعی از میدان عظیم گازی گالکینیش ترکمنستان شروع شود.

در حالیکه این خط لوله از افغانستان عبور می کند و موجب افزایش نگرانی های امنیتی می شود، بخش اعظم ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز پمپ شده که سالانه از طریق این مسیر انتقال می یابد توسط پاکستان و هند خریداری خواهد شد.

جنبه کلی تمویل این پروژه عظیم خط لوله گاز نامشخص خواهد ماند. غول های عظیم بخش تجارت انرژی مانند کمپانی توتال فرانسه منافع گزارش شده در پروژه را پیگیری نکرده است.

'یک صفحهء تازه در عرصهء همکاری'

به گزارش خبرگزاری فرانسه غنی طی سخنانی اش در این مراسم گفت که این خط لوله «[این] کشورها را متحد خواهد کرد.»

او گفت: «صداهای بدبینانه ای هم بودند، مگر اکنون ما شاهد احداث خط لوله گاز تاپی استیم. پیام ما، پیام مشارکت منطقوی است.»

او افزود: «مردم هرات، نیمروز، قندهار، و هلمند تعهد روشن دارند تا در کنار نیروهای امنیتی افغان بایستند و به این پروژه کمک کنند.»

تعهد هند به این خط لوله قبلا به دلیل روابط این کشور با پاکستان و دسترسی آسان آن به بازارهای گاز طبیعی مایع، مورد سؤال قرار گرفته بود.

ولی وزیر دولت در امور خارجه این کشور طی یک سخنرانی در این مراسم از این پروژه بحیث «یک نماد اهداف ما» و «یک صفحهء تازه در عرصهء همکاری» بین این چهار کشور یاد کرد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 1

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج