http://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2019/05/03/feature-02
| دیپلماسی

غنی «آماده» آتش‌بس با طالبان، پس از آن که لویه جرگه خواستار آتش‌بس شد

خبرگزاری فرانسه

قریب به ۳۲۰۰ نماینده از سراسر کشور از تاریخ ۸ تا ۱۳ ثور در کابل گرد آمدند تا چوکات احتمالی صلح با طالبان را بررسی کنند. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان/ فیسبوک]

کابل -- رئیس جمهور اشرف غنی گفت که او به صورت مشروط «آماده است» بدنبال درخواست هیات های لویه جرگه مشورتی جهت برقراری یک آتش‌بس فوری و دوام دار با طالبان، آتش‌بس را برقرار کند.

مذاکرات در جرگه بروز پنج شنبه در کابل خاتمه یافت. مگر اشتراک کننده گان جمعه (۱۳ ثور) یک اطلاعیه را نشر دادند و غنی نیز سخنرانی کرد. در جرگه ۳۲۰۰ تن از علمای دینی، سران قبایل، سیاستمداران و نماینده گان مردم با هدف یافتن چاره برای جنگ در افغانستان ، که حالا ۱۸ سال از آن می گذرد، گردهم آمدند.

نماینده گان در سخنان پایانی شان در خاتمه لویه جرگه گفتند: «حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و حرکت طالبان باید آتش‌بس فوری و دوام دار را اعلام و اجرا کنند.»

خانم های اشتراک کننده در لویه جرگه مشورتی در کابل در آخرین روز این جرگه بتاریخ ۱۳ ثور به سخنان رئیس جمهور غنی گوش می کنند. برای اولین بار در تاریخ این جرگه ها در حدود ۳۰ فیصد از اشتراک کننده گان زن بودند. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان/ فیسبوک]

رئیس جمهور اشرف غنی بتاریخ ۱۳ ثور در کابل برای جرگه سخنرانی می کند. غنی گفت که او «آماده است تا درخواست های منصفانه و مشروع» آتش‌بس را اجرا کند، مگر تاکید کرد که این «یک طرفه» نمی تواند باشد. [ارگ ریاست جمهوری افغانستان/ فیسبوک]

این نماینده گان گفتند که این آتش‌بس باید از آغاز ماه مبارک رمضان که از دوشنبه (۱۶ ثور) خواهد بود، اجرا شود.

غنی جمعه به لویه جرگه گفت که او «آماده است تا درخواست های منصفانه و مشروع» آتش‌بس را اجرا کند، مگر تاکید کرد که این «یک طرفه» نمی تواند باشد.

غنی در این سخنرانی گفت: «اگر طالبان کاملا آماده آتش‌بس باشند، ما می توانیم درباره جزئیات تخنیکی آن صحبت کنیم.»

رئیس جمهور همچنان وعده داد ۱۷۵ طالب زندانی را به نشانه «حسن نیت» آزاد کند.

طالبان سال پار و در پایان رمضان و بعد از آن که غنی قبل از آن به مدت هشت روز آتش‌بس اعلام کرد، یک آتش ‌بس سه روزه را اعلام کردند.

این اولین آتش‌بس رسمی کشور از سال ۱۳۸۰ بود و با صحنه های بی سابقه آشتی و شادی در سراسر کشور همراه شد.

احساسات و هیجانات در تجمع کم سابقه این هفته که اولین تجمع از این دست از سال ۱۳۹۲ است، بسیار زیاد بود. بنحوی که اشتراک کننده گان با هم گریستند، یکدیگر ر ا متهم کردند، و کم از کم یک بار با هم گلاویز شدند که دلیل آن یادآوری حوادث وحشتناک در سالیان گذشته افغانستان و تعمق برای صلح با دشمن قدیمی شان بود.

مذاکرات دوحه

خاتمه کار جرگه همزمان با مذاکرات جداگانه بین طالبان و زلمی خلیل زاد، فرستاده مخصوص ایالات متحده، در دوحه قطر است. این گروه ستیزه جو، تا اکنون حاضر به مذاکره با حکومت غنی نشده است.

تمرکز این مذاکرات بر یک توافق احتمالی قرار دارد که بر اساس آن نیروهای خارجی از افغانستان بیرون خواهند رفت و در عوض طالبان تضمین می کنند که گروه های تروریستی دیگر در کشور فعالیت کرده نمی توانند.

غنی در توئیتر نوشت که او به طالبان گفته است: «که مردم افغانستان که برادران و خواهران شان استند، می خواهند جنگ خاتمه یابد. حالا زمان زمین گذاشتن اسلحه، ختم خشونت، و ارج نهادن صلح است.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟
7
نه
9 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها
Captcha
| 06-10-2019

درافغانستان صلح است امارفتارحاکم ما وکسانی که درراس قراردارد.اسلامی نیست .اگراسلامی می بودکشورما صلح بشکل اوتومات بوجودمیامد.
مردم فکرش بطرف خواهشات شخصی است. نه بخاطرمردم دیگر.........

پاسخ
| 05-12-2019

صلح عزت ماست درصورتیکه امریکا بیرون شود واشرف غنی هم تسلیم دستورات اسلام باشددرغیر آن...

پاسخ
| 05-07-2019

اگر طالبان آتش‌بس را نپذیرند، باید با آنها پاسخ شدید داده شود.

پاسخ
| 05-06-2019

نظربنده این است که ریس جمهور غنی باید نظارت کلی داشته باشد تا برای مردم خدمت کند ارعلامای کرام بخواهد تا درباری صلح درممبرهای مساجد گپ بزنند

پاسخ
| 05-05-2019

اگر طالبان واقعا متعلق به افغانستان است باید صلح را قبول کند. زنده گی در صلح فرمان الله است

پاسخ
| 05-05-2019

جنگ افغانستان جان بسیار از عساکر حکومت، طالبان و عساکر ائتلاف را گرفت. این ها همه انسان های بودند که باید زندگی معمولی شان را می داشتند. مگر آنان قربانی حماقت و طمع پاکستان اشغالگر، ایران، روسیه و آمریکا شدند. خداوند متعال صلح و آرامش را در سراسر جهان برقرار کند تا به این ترتیب همه انسان ها بتوانند در صلح زنده گی کنند.

پاسخ
| 05-04-2019

مقاله خوبی بود. خداوند به شما عمر دهد.

پاسخ
| 05-04-2019

جرگه مشورتی صلح برای همه مردم افغانستان مفید می تواند باشد

پاسخ
| 05-04-2019

آری

پاسخ