| جامعه

برگزاری مراسم روز استقلال افغانستان و فراخوان جهت وحدت

نوشته سایر زلاند

زنان افغان روز استقلال را در جلال آباد، ولایت ننگرهار، جشن گرفته اند. [سلام تایمز]

جشن های روز استقلال در ولایت هرات که با حضور رئیس جمهور اشرف غنی برگزار شد شامل رژه موترهای نظامی بود. [سلام تایمز]

هندوهای افغان روز استقلال را در کابل جشن می گیرند. [سلام تایمز]

آرامگاه شاه امان الله خان، کسی که در سال 1919 استقلال افغانستان را حاصل کرد، در ولایت ننگرهار روشن شده و با رنگ های بیرق افغانستان زینت یافته است. [سلام تایمز]

باشندگان جلال آباد روز استقلال را طی سه شب آتش بازی جشن گرفتند. [سلام تایمز]

افغان ها در ولایت قندهار با موترها، لاری ها، و موتر سیکل های مزین به رنگ های بیرق افغانستان در یک سرک اصلی در ولایت قندهار رژه می روند. [سلام تایمز]

جوانان افغان در گردیز، در ولایت پکتیا، طی جشن های روز استقلال بیرق افغانستان را تکان می دهند. [سلام تایمز]

در جریان جشن های روز استقلال افغانستان در مزار شریف یک پسر افغان در یونیفرم نظامی ادای احترام نظامی می کند. [فرشاد حسین/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- افغان ها شنبه (28 اسد) 98امین سالروز استقلال این کشور را جشن گرفته و خواهان وحدت و بهبود امنیت شدند.

در کابل، جایی که رئیس جمهور اشرف غنی میزبان یک مراسم خصوصی در وزارت دفاع برای سران و شخصیت های برجسته افغان بود، حضور پرسنل پولیس شدت یافته بود.

وی قبل از عزیمت به ولایت هرات جهت شرکت در محافل روز استقلال دسته گلی را در مناره استقلال تقدیم کرد.


چند مرد در ولایت ننگرهار در 98امین سالروز استقلال افغانستان مصادف با 28 اسد غزور ملی شان را به نمایش گذاشته اند. [سلام تایمز]

چند مرد در ولایت ننگرهار در 98امین سالروز استقلال افغانستان مصادف با 28 اسد غزور ملی شان را به نمایش گذاشته اند. [سلام تایمز]

غنی گفت: «یک ملیون امضاء [که در یک فراخوان توسط باشندگان هرات جمع آوری گردید] این پیغام روشنی را به دشمنان افغانستان می دهد که ملت افغان ملت متحد است و تسلیم کدام کس نخواهد گردید.»

او نسبت به پرسنل امنیتی که جانشان را فدای صلح و امنیت در افغانستان کرده اند، ادای احترام کرد.

غنی چنین توئیت کرد: «این روز با فداکاری های بسیار زیاد حاصل گردید. ما باید ادای احترام کنیم و این میراث را جشن بگیریم.»

تاریخ 28 اسد گرامیداشت توشیح توافق راولپندی در سال 1919 پس از سه جنگ خونین است که به افغانستان استقلال کامل از بریتانیا را اعطا نمود. هر چند این کشور هرگز بخشی از امپراطوری بریتانیا محسوب نمی شد.

سرخ، سیاه، و سبز

در حالی که بیرق سه رنگ سرخ، سیاه، و سبز افغانستان بسیاری از سرک های کابل را مزین کرده بودند، اما جشن ها در پایتخت در سکوت برگزار شدند.

از آن وقت که یک انفجار عظیم لاری بمب گذاری شده در تاریخ 10 جوزا ربع دیپلوماتیک شهر را هدف قرار داد و قریب به 150 نفر را کشته و حدود 400 نفر که اکثرشان مردم ملکی بودند را در یک حمله که هیچ کس مسئولیت آن را نپذیرفت، مجروح نمود، کابل در وضعیت ناآرامی به سر برده است.

اما این روز در آرامش به پایان رسید و صدها مرد و زن جوان شام شنبه در یک کنسرت با حضور آریانا سعید، ستاره پاپ افغان، در کابل شرکت کرده اند و به مخالفت محافظه کاران و تهدیدات تروریستان وقعی ننهادند.

سعید به بی بی سی گفت: «در افغانستان برخی مردم خاص استند که علیه موسیقی، علیه جشن و شادی، و حتی علیه نوروز، عید و همه چیز بوده اند. امروز ما باید با هم بایستیم و با آن مبارزه کنیم.»

او گفت: «من این را به حیث یک بهانه بسیار خوب تلقی می کنم تا بتوانم شادی اندکی را به هموطنان افغانم که در حال حضار نیاز شدیدی به آن دارند، پیشکش کنم.»

سعید گفت که او عایدات حاصله از این کنسرت را به فامیل های افراد کشته شده توسط شبه نظامیان طالبان و داعش در میرزاولنگ، ولایت سر پل، اهدا خواهد کرد.

جشن های ننگرهار و بلخ

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ولایت ننگرهار، گفت که جشن ها در ولایت ننگرهار با شور و شادی زیادتر برگزار گردید.

مقامات و برخی باشندگان یک حلقه گل را بر آرامگاه امان الله خان، پادشاهی که استقلال افغانستان را تأمین کرده بود، در جلال آباد قرار دادند.

خوگیانی به سلام تایمز گفت که هزاران باشنده در سرک ها رفتند تا این روز جشن بگیرند و رقص اتن را اجرا کردند و برای مدت سه شب پی هم آتشبازی آسمان را نورباران کرده بود.

وی گفت که طی یک هفته گذشته جوانان ننگرهار در حالی که بیرق های ملی را تکان می دادند، در سرک ها رژه می رفتند.

موفقیت های حاصله در رابطه با مبارزه با تروریسم و امنیت از نکات برجسته در مراسم روز استقلال در ولایت بلخ بود.

ژنرال امان الله مبین، قوماندان قول اردوی 209 شاهین، به قوای امنیتی گفت که طالبان و «دولت اسلامی» (داعش) کوشش می کنند ناامنی را در بخش هایی از افغانستان، خصوصا در شمال، توسعه بخشند.

مبین قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان (اِی اِن دی اس اف) را ترغیب کرد تا جهت تضمین امنیت افغانستان و مردم آن از هیچ اقدام فروگذار نکنند.

درخواست افغان ها جهت وحدت و میهن پرستی

جوانان در کابل موترها را تزئین کرده و بیرق های افغانستان را برافراشتند تا حس غرور ملی شان را نشان دهند.

رفعت الله عادل، یک باشنده کابل، به سلام تایمز گفت: «هر فرد افغان باید حس وطن پرستی و حس تحمل و بردباری داشته باشد. ما باید متحد بمانیم و نباید ایدئولوژی های تفرقه انگیزانه را دنبال کنیم.»

سیاوش ضمنی، یک باشنده دیگر کابل، نسبت به امنیت ابراز نگرانی کرد.

او به سلام تایمز گفت: «همه امیدوارند که امروز برای مردم افغانستان کدام مشکل اتفاق نیافتد. ما باید جهت یک آینده بهتر برای افغانستان متحد بمانیم.»

شیرالله، یک دریور تکسی 26 ساله، تصمیم گرفت از داخل موترش بیرق ها و سایر اقلام میهن پرستانه را بفروشد.

او گفت که «عایدی خوبی» داشته، مگر پول عامل اصلی او نبوده است.

وی به سلام تایمز گفت: «من این بیرق ها را فقط از خاطر عایدی نمی فروشم، بلکه به حیث یک افغان می خواهم در جشن روز استقلال مشارکت کنم. همه باید در این جشن ها مشارکت نمایند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

10
0
نه
1 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها Captcha
خالد | 08-22-2017

جان، خبرهایتان قابل تقدیر استند. راپوتر شما جزئیات خوشحال کننده و مقبول درباره محافل و جشن های روز استقلال ارائه داده است. ما از این خاطر بسیار تشکر می کنیم. اما یک نکته است که شما کدام مطلب در مورد آن نشر ندادید و آن لت و کوب و قطع عضو آصف مهمند بلخ، عضو شورای ولایتی، به توسط عطا محمد نور، جنگ سالار و متجاوز به حقوق بشر، در مزار شریف است. شما همیشه در حمایه از مردم هزاره مطلب می نویسید؛ مگر به نظر می آید شما بر ضد پشتون ها تبعیض قایل می شوید. با احترام.

پاسخ