دیپلماسی

|

شورای عالی صلح افغانستان برای مذاکرات با طالبان هیچ پیش شرط تعیین نمیکند

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح گفت: «وظیفهء اصلی ما خاتمهء جنگ و شروع مذاکرات صلح است.»

سلام تایمز


محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به تاریخ ۱۵ قوس در یک کنفرانس خبری سخنرانی می کند. [شورای عالی صلح افغانستان]

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به تاریخ ۱۵ قوس در یک کنفرانس خبری سخنرانی می کند. [شورای عالی صلح افغانستان]

کابل -- محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، چهارشنبه (۱۵ قوس) گفت که این شورا آماده است بدون هیچ پیش شرطی مذاکرات صلح را با طالبان آغاز کند.

به گزارش طلوع نیوز، وی در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: ««وظیفهء اصلی ما خاتمهء جنگ و شروع مذاکرات صلح است. مردم باید در پروسهء صلح اشتراک نمایند. ما با احزاب سیاسی مذاکراتی را انجام داده ایم و آنها حمایت شان را از پروسهء صلح اعلان کرده اند.»

اکرم خپلواک، رییس دارالانشای شورای عالی صلح در این کنفرانس خبری گفت که این شورا آماده است با طالبان «از طریق هر مکانیزم که آنها پیشنهاد دهند» مذاکره نماید.

وی گفت: «ما امیدوار استیم طالبان به فراخوان صلح پاسخ مثبت دهند. هیچ کس فکر نمی کند جنگ راه حل مشکل در افغانستان باشد.»

بر اساس خبرنامهء شورای عالی صلح، طالبان می تواند دفترشان را در کابل یا هر جای جهان برای مذاکرات صلح باز کنند.

حمایت بین المللی

به گفتهء آقای خلیلی پوشش مثبت پروسهء صلح توسط رسانه های افغانستان و پاکستان وضعیت را در منطقه تغییر داده می تواند.

او گفت: «ما با خبرنگاران پاکستانی که [این هفته] از کابل بازدید کردند، گفتگو کردیم و دربارهء پروسهء صلح و نقش آنها در این پروسه صحبت کردیم.»

خلیلی گفت که دولت اندونیزیا نیز حمایت اش را از پروسهء صلح افغانستان اعلان کرده است.

او گفت: «اندونیزیایی ها می خواهند به جنگ جاری در افغانستان خاتمه داده شده و ثبات برقرار گردد.»

یوسف کالا، معاون رئیس جمهور اندونیزیا، و یک گروه از علمای دینی آن کشور قرار است در آیندهء نزدیک به کابل سفر کنند.

ماه گذشته خلیلی ریاست یک هیأت را بر عهده داشت و این هیأت با جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونیزیا و سایر مقامات رسمی این کشور در جاکارتا ملاقات نموده و در مورد پروسهء صلح افغانستان مذاکره نمود.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 3

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج