حقوق بشر

|

موسسهء حمایت از اطفال پس از حملهء داعش به دفتر آن در جلال آباد فعالیت های خود را در افغانستان متوقف کرد

خبرگزاری فرانسه

بعد از حمله مردان مسلح «دولت اسلامی» (داعش) ‌بر دفتر موسسهء حمایت از اطفال در جلال آباد بتاریخ ۴ دلو که به کشته شدن سه نفر منجر شد،‌ این سازمان فعالیت های خود را در افغانستان متوقف کرد. [نورالله شیرزاده/تلوزیون خبرگزاری فرانسه/خبرگزاری فرانسه]

جلال آباد -- بعد از آن که مردان مسلح «دولت اسلامی» (داعش) به روز چهارشنبه (۴ دلو) با یک انفجار وارد دفتر موسسهء حمایت از اطفال در شهر جلال آباد شدند و طی یک درگیری چند ساعته حد اقل سه نفر را کشتند و ۲۴ نفر را زخمی کردند، این سازمان فعالیت های خود را در سرتاسر افغانستان متوقف کرد.

مهاجمان بعد از منفجر کردن یک موتر در بیرون از دفتر این موسسه در جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار با استفاده از یک راکت انداز آر پی جی بر این سازمان حمله بردند.

عطالله خوگیانی، سخنگوی والی ولایت ننگرهار گفت که درین درگیری ۱۰ ساعته حداقل سه تن -- دو نگهبان و یک فرد ملکی -- کشته شدند. وی پیشتر گفته بود که مهاجمین یونیفورم نظامی بر تن داشتند.

خوگیانی در یک خبرنامه گفته است که به شمول زنان تا ۵۰ نفر که در یک تهکوی مخفی شده بودند، نجات داده شده اند.

محمد امین، که هنگام حملهء تروریست ها حوالی ساعت ۹:۱۰ صبح به وقت محلی در داخل مجتمع بود از روی تخت شفاخانه به خبرگزاری فرانسه گفت که او صدای «یک انفجار بزرگ» را شنید.

امین گفت:‌ «ما دویدیم تا پناه بگیریم و من یک مرد مسلح را دیدم که با یک آر پی جی دروازه اصلی را هدف قرار داد تا وارد مجتمع شوند. من از پنجره بیرون خیز زدم.»

شبکه های خبری تلویزیون افغانستان ستون ضخیم از دود سیاه را نشان دادند که از فراز این ساختمان به هوا بلند شده بود و همچنان به نظر می رسید که حد اقل یک موتر در خارج این دفتر آتش گرفته است.

یک سخنگوی این موسسه در یک خبرنامه گفت: «در واکنش به این رویداد تمام پروگرام های ما در سرتاسر افغانستان موقتاً معلق شده و دفاتر ما تعطیل شده اند.»

داعش مسؤولیت این حمله را بر عهده گرفت.

هدف قرار گرفتن نهادهای خیریه

حمله روز چهارشنبه تنها چند روز بعد از آن اتفاق افتاده است که مردان مسلح طالبان بر یک هوتل لوکس در پایتخت افغانستان حمله بردند و حد اقل ۲۲ نفر که اکثرشان خارجیان بودند را کشتند.

جنگجویان مسلح به کلاشینکوف و واسکت های انتحاری به هوتل معروف انتر کانتیننتال حمله بردند و در این وضعیت دشوار که ۱۲ ساعت طول کشید و یک به یک اتاق ها را برای یافتن اتباع خارجی جستجو کردند.

دفتر نماینده گی ملل متحد در افغانستان کمی پیش در تویتر نوشت: «حملات که مردم ملکی یا سازمان های امدادی را هدف قرار می دهند، تخلف آشکار از قوانین بشردوستانه بین المللی استند و ممکن است جنایت جنگی محسوب شوند.»

حمله به سازمان موسسهء حمایت از اطفال که از سال ۱۳۵۵ در افغانستان فعالیت داشته است،‌ در این کشور که رتبه دوم بیشترین حملات بر کارکنان امدادی در سال ۱۳۹۵ را به خود اختصاص داده بود،‌ تازه ترین مورد خشونت علیه یک گروه امدادی خارجی محسوب می شود.

بر اساس یک گروه پژوهشی مستقر در انگلستان به نام نتایج بشری فقط جنوب سودان خطرناک تر [از افغانستان] است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در ماه میزان و بعد از کشته شدن هفت کارمند خود در سال گذشته اعلام کرد که حضورش در افغانستان «به شدت» کاهش خواهد داد.

عملیات امنیتی در ننگرهار

ولایت ننگرهار که با پاکستان هم مرز است، یکی از مناطق عملیاتی معمول داعش می باشد و طالبان نیز در آن حضور چشمگیری دارند. نیروهای ایالات متحده و افغانستان در این منطقه مصروف انجام عملیات زمینی و هوایی علیه تروریست های داعش بودند.

در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر نبردها علیه داعش و شبه نظامیان طالب را انجام می دهند، نیروهای ایالات متحده نیز در کنار آنها در زمینه تعلیمی فعالیت می کنند و بارها در خطوط مقدم جبهه قرار گرفته اند.

آخرین حمله عمده در جلال آباد بتاریخ ۱۰ جدی و زمانی روی داد که یک انفجار در مراسم تدفین ۱۸ نفر از عزاداران را کشت و ۱۳ نفر دیگر را زخمی کرد. هیچ کسی مسؤولیت آن حمله را بر عهده نگرفت.

در واکنش به تهدید داعش تا ۱۵۰۰ نفر از افراد محلی در این ولایت علیه این گروه تروریستی اسلحه به دست گرفته اند و به صفوف نیروهای امنیتی افغانستان یکجا شده اند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


نامهٔ که توسط ملا عبدالمنان منصوری، از رهبران ارشد طالبان در هلمند در ماه حوت گذشته نوشته شده اختلاف بین رهبری این گروه را نشان می دهد. [صفت الله ذاهدی]

یک سند نشان میدهد که مقامات طالبان در رابطه با صلح ایران و روسیه اختلاف نظر دارند

یک نامهٔ که اخیراً توسط یک مقام عالیرتبه طالبان نوشته شده است اختلاف ایدیولوژیک رو به افزایش میان رهبری این گروه در رابطه با یکجا شدن با پروسه صلح و همچنان قبول کردن کمک از روسیه و ایران را آشکار کرده است.

نظرسنجی

به نظر شما ثبت نام افغان ها و رای دادن آنها در انتخابات آینده مجلس تا چه اندازه مهم است؟

مشاهدۀ نتایج