امنیت

|

درگیری ها میان داعش و طالبان باشنده های ولسوالی چپه دره را مجبور به فرار نموده اند

نوشته خالد زیری


جنگجویان طالب در سال ۱۳۹۵ در ولسوالی چپه‌ دره ولایت کنر دیده میشوند. [آرشیف]

جنگجویان طالب در سال ۱۳۹۵ در ولسوالی چپه‌ دره ولایت کنر دیده میشوند. [آرشیف]

کنر -- به گفته مقامات محلی، اعضای «دولت اسلامی» (داعش) و طالبان بار دیگر در ولسوالی چپه‌ دره ولایت کنر مصروف جنگ استند.

تعداد از جنگجویان از هر دو طرف کشته شدند و درگیری ها باشنده گان را مجبور کرده تا خانه های شان را رها کنند و به ساحات همجوار بروند.

فریدالله دهقان، سخنگوی قوماندانی امنیهء ولایت کنر بتاریخ (۱۴ سرطان) به سلام تایمز گفت: «درگیری ها بتاریخ ۸ سرطان در ارتفاعات ولسوالی چپه‌ دره شروع شد. اکنون هم آنها هر از گاه به سوی یکدیگر فیر میکنند.»

او گفت: «به خاطر آنکه داعش و طالبان جنگ شدید را شروع کرده اند، ۵۰ تا ۶۰ فامیل این ساحه را ترک کرده اند.»

او گفت: «بر اساس معلومات ما، طالبان ۱۰ عضو داعش را دستگیر کردند و داعشیان هم پنج عضو طالبان را گرفته اند. در این میان، برخی به شمول قومندانان آنان شان کشته شده اند.»

غنی مصمم، سخنگوی والی ولایت کنر، به سلام تایمز گفت: «به نظر می رسد که درگیری به صورت موقت متوقف شده است، اما آنها علیه یکدیگر در حالت آماده باش اند.»

ادامهء رنج برای مردم محل

فقیرالله که ۳۵ ساله و باشنده ساحه چلس ولسوالی چپه‌ دره است، به سلام تایمز گفت: «[داعش] و طالبان از سایر ولسوالی ها آمده اند و طی چند روز گذشته به صورت منقطع با یکدیگر جنگ کرده اند. اگر جنگجویان طالب در یک کوه موضع بگیرند، اعضای [داعش] در یک کوه دیگر موضع می گیرند.»

او گفت که درگیری ها باشنده های محلی را مجبور کرده تا از این ساحه فرار کنند.

فقیرالله گفت: «آنها یا باید به طالبان یا [داعش] یکجا شوند و یا این که آنجا را ترک کنند. بنا، بسیار از [باشنده گان] اینجا را ترک کرده و به مانوگی، ولسوالی واته‌ پور، و اسد آباد مرکز ولایت کنر رفته اند.»

او گفت: «ما نه [داعش] و نه هم طالبان را می خواهیم. ما یک زنده گی صلح آمیز می خواهیم. این دو گروه هر دو فقط جنگ را می شناسند و بس.»‌

شفیق‌الله مومند، رییس اداره بیجا شده گان و عودت کننده گان ولایت کنر این را تایید کرد: «تعداد از فامیل ها به دلیل جنگ بین طالبان و [داعش] از ولسوالی چپه‌دره مهاجرت کرده اند.»‌

او به سلام تایمز گفت: «ما یک بررسی را شروع کرده ایم تا ببینیم چند فامیل ساحه را ترک کرده اند و وقتی بررسی ما تمام شود،‌ آنها را کمک خواهیم کرد»

عملیات دولت

مقامات ولایت کنر می گویند آنها قصد دارند از درگیری روان میان داعش و طالبان بهره برداری کنند.

دهقان گفت: «ما پلان داریم عملیات انجام دهیم و هر دو گروه را سرکوب کنیم. عملیات ما اکنون در برخی مناطق جریان دارد و ما پلان داریم در ولسوالی چپه‌دره نیز عملیات کنیم تا داعش و طالبان را درهم بکوبیم.»

او گفت: «روزهای آتش‌بس با طالبان خاتمه یافتند و حالا نیروهای امنیتی به طالبان نیز حمله می کنند. ما می خواهیم هر دوی این گروه ها را سرکوب کنیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 4

1 دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha
kazemi | 07-17-2018

برای معلومات

پاسخ

مرکز توجه

طالبان در فاریاب زنان و اطفال را در سرمای شدید از خانه هایشان بیرون کشیدند

این جنگجویان طالبان قریب به ۲۰۰ فامیل را که خانواده های شان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان خدمت می کنند را برغم سرمای شدید از خانه های شان بیرون کشیده اند.

نظرسنجی

شما فکر می کنید که چقدر احتمال دارد که تلاش های صلح در حال حاضر موفق شود؟

مشاهدۀ نتایج