|

یک تبعه آلمان که بحیث مشاور طالبان فعالیت می کرد، در هلمند دستگیر شد

خبرگزاری فرانسه

قندهار -- مقامات پنجشنبه (۱۰ حوت) گفتند کماندوهای افغان یک تبعه جرمنی را بحیث مشاور طالبان در هلمند فعالیت می کرد، دستگیر کرده اند.

مقامات گفتند که این کماندوها با حمایت نیروی هوایی فرد متذکره و دو تن دیگر را دوشنبه (۷ حوت) در یک حمله بالای یک مرکز ماین سازی طالبان در ولسوالی گرشک دستگیر کردند. آنها افزودند که او به کمپ باستیون و از آنجا به قندهار منتقل شد.

مقامات حکومت ولایت و اردوی ملی افغانستان گفتند که این مرد که نام اش را عبدالودود داد و در تصویر با یک لنگی سیاه و رییس سرخ رنگ مشاهده می شد، خودش را بحیث یک شهروند آلمان باشنده فرانکفورت معرفی کرده و به زبان جرمنی حرف می زد.

عبدالقدیر بهادر زی، سخنگوی قول اردوی ۲۱۵ اردوی ملی افغانستان گفت که او بحیث یک مشاور مولوی ناصر، قوماندان «قطعه سرخ» خاص طالبان در هلمند فعالیت می کرد. یک رئیس پولیس محلی نیز این ادعا را تایید نموده است.

این قطعات بحیث نیروهای خاص طالبان فعالیت می کنند و حملات بسیاری را بالای اردو و پولیس افغانستان اجرا کرده اند.

بهادر زی پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که این مرد هیچ گونه کارت شناسایی یا پاسپورت بهمراه نداشته است. مقامات جرمنی در کابل هنوز در این باره اظهارنظر نکرده اند.

این مرد یکی از معدود اروپائیانی است که طی ۱۶ سال جنگ بین جنگجویان پیدا شده است.

عمر زواک، سخنگوی والی ولایت [هلمند]، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این اولین بار است که یک تبعه اروپایی در هلمند دستگیر شده است.»‌

بنا به گزارش روز پنجشنبه روزنامه جرمنی دی ولت، این مرد دینش را به اسلام تغییر داده و نام او «توماس ک.» از ساحه راینلند - پالاتینت در نزدیکی فرانکفورت می باشد.

بنا بر این گزارش، متذکره از سال ۲۰۰۹ توسط مقامات جرمنی شناسایی شد و در سال ۲۰۱۳ برای یکجا شدن با طالبان به افغانستان سفر کرده بود.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج