دیپلماسی

|

ملاقات اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با رهبران افغان در کابل

این گفتگوها که در پایان یک بازدید سه روزه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد، بر مسائل سیاسی، اجتماعی-اقتصادی، حقوق بشر و امنیتی در کابل متمرکز بود.

خبرگزاری فرانسه

کابل -- اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک بازدید سه روزه از کشور جنگزده افغانستان که دوشنبه (۲۵ جدی) خاتمه یافت با رهبران ارشد افغانستان مذاکره کردند.

این نخستین بازدید با حضور همه اعضای این شورا از سال ۲۰۱۰ تاکنون بود. بتازگی یک سری بازدیدها از افغانستان توسط مقامات عالیرتبه انجام شده است که سفر ماه قبل مایک پنس معاون رئیس جمهور ایالات متحده را نیز شامل می باشد.

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) بعد از مراجعت این هیئت به نیویورک با نشر یک خبرنامه گفت که این گفتگوها بر مسائل سیاسی، اجتماعی-اقتصادی، حقوق بشر و امنیتی در کابل متمرکز بود.

یوناما گفت: «اعضای شورا می خواستند از نزدیک و دست اول پیشرفت های حاصله توسط حکومت وحدت ملی افغانستان، با معاونت جامعهء جهانی، در مقابله با مجموعه گسترده از چالش های مرتبط با یکدیگر را مشاهده کنند و ببینند که شورای امنیت چگونه می تواند کوشش های کمک رسانی اش را به صورت عملی بلند ببرد.»

علاوه بر موراد دیگر «تمامی طرف های ذیربط مجدداً بر نیاز به مشارکت امنیتی بیشتر بین المللی و منطقوی تأکید کردند.»

یک بازدید «سازنده»

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در یک خبرنامه که توسط دفتر او نشر یافت این گفتگوها را «سازنده» توصیف کرد.

در خبرنامه آمده است: «در این دیدار موضوع همکاری منطقوی مورد بحث قرار گرفت و اشاره شد که باید فشار بر روی پاکستان وارد آید تا ثبات به افغانستان آورده شود

پاکستان به حمایت از گروه های مختلف جنگجو، به شمول طالبان، و ارائهء مخفیگاه های امن به آنها متهم شده است -- اما اسلام آباد این اتهامات را رد می کند.

شورای امنیت همچنان از افغانستان خواست تا از «زمان مناسب» و «معتبر بودن» انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری که قرار است طبق برنامه در سال روان و سال آینده برگزار شوند، اطمینان حاصل نماید.

افغان ها قرار است در ماه سرطان در انتخابات پارلمانی شرکت کنند -- انتخابات که برگزاری آن دو سال به تأخیر افتاده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

1 دیدگاه

عبدالله | 01-17-2018

این نمایندگان نباید فقط به قدر تبادل نظر گپ بزنند، بلکه آنها باید گام های عملی هم علیه پاکستان بردارند. آنها باید به جزای محافظت و حمایت از تروریست ها، بالای آن [پاکستان] تحریم وضع کنند. پاکستان برای خاورمیانه و برای جهان مثل یک سرطان است که در یک طرف اسلام را با اقدامات منافقانه مخدوش می کند و از طرف دیگر با صدور تروریسم مشکلات بسیار جدی را برای جهان به وجود آورده است.

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج