|

ازبکستان یک معاهدهء خط آهن را با افغانستان جهت دسترسی بالقوه به بحر امضا کرد

کاروانسرای

تاشکند -- صدای آمریکا سه شنبه (۱۴ قوس) گزارش داد که ازبکستان و افغانستان یک توافق را جهت افزایش طول یک خط آهن که دو کشور را به هم مرتبط می کنند، امضا کردند که این اقدام به طور بالقوه به کشور محصور در خشکی ازبکستان دسترسی مستقیم به بنادر دریای را خواهد داد.

از سال ۲۰۱۱ یک مسیر کوتاه خط آهن بندر حیرتان را با مزار شریف در شمال افغانستان به هم وصل کرده است.

دفتر شوکت میرزایف، رئیس جمهور ازبکستان، با نشر یک خبرنامه اعلان کرد که در میان ده ها توافقنامه امضا شده بین میرزایف و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در روز سه شنبه (14 قوس) در تاشکند دو کشور توافق کردند که مزارشریف و شهر هرات در غرب افغانستان را با خط آهن به یکدیگر مرتبط کنند.

یک خط ارتباطی دیگر که هرات را به ایران متصل می کند، در حالت احداث است که می تواند به طور بالقوه به ازبکستان امکان دهد تا محموله هایش را مستقیماً از طریق بندرهای ایران در خلیج فارس انتقال دهد.

هنوز جزئیات هزینه و نحوهء تمویل این پروژه اعلان نشده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 0

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

1 دیدگاه

Naseer | 12-16-2017

مردم دو کشور می خواهند رابطه قویتر شوند و آنها نتایج آن را احساس کنند.

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج