امنیت

|

واکنش سریع نیروهای امنیتی، حملهء داعش به یک مرکز استخباراتی در کابل را خنثی کرد

به گفتهء مسؤولین و شاهدان عینی، نیروهای پولیس و امنیتی افغانستان سریعاً به محل این حمله در کابل رفته و به سرعت اوضاع را تحت کنترول خود درآورده اند.

سلام تایمز

کابل -- یک حمله تروریستی بالای یک مرکز تعلیمی ریاست امنیت ملی به روز دوشنبه (۲۷ قوس) در کابل موجب آغاز یک درگیری شدید مسلحانه با پولیس افغانستان شد که در نتیجه آن حد اقل دو مهاجم کشته و دو افسر پولیس هم زخمی شدند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله به سلام تایمز گفت: «امروز حوالی ساعت ۱۰ صبح سه فرد مهاجم به یک ساختمان عقب مرکز تعلیمی ریاست امنیت ملی در ساحه افشار [حوزه ۵ پولیس] وارد شدند.»

نیروهای امنیتی با این جنگجویان که برای مدت چند ساعت در یک ساختمان در حال اعمار در این مرکز تعلیمی محاصره شده بودند، مبارزه کردند.

یک منبع آگاه از ریاست امنیت ملی که خواست نامش گرفته نشود به اشاره به یک موتر بم که مهاجمان به محل آورده بودند، گفت: «آنها کاملا در ساختمان های در حال اعمار مخفی شده بودند. ما موتر مملو از مواد انفجاری آنها را منفجر کردیم و دو یا سه تن از آنان را کشتیم.»

رحیمی گفت: «نیروهای امنیتی، مخصوصاً واحدهای نیروهای خاص سر وقت عمل کردند و در نتیجه هر سه مهاجم که یونیفورم پولیس را پوشیده بودند، از بین رفتند.»

رحیمی گفت: «در این حمله تروریستی هیچ فرد ملکی زخمی نشده و فقط دو افسر پولیس زخمی شدند.»

«دولت اسللامی» (داعش) مسؤولیت این حمله را از طریق آژانس تبلیغاتی خود موسوم به اعماق بر عهده گرفته و گفته است که دو مهاجم بر این مرکز حمله برده اند.

سرک های منتهی به این ساحه محدود گردیده و ده ها نفر منسوبین پولیس و افسران استخباراتی طی مدت درگیری دسترسی به این ساحه را مسدود کردند. بنا بر گزارش خبرنگاران خبرگزاری فرانسه، آمبولانس ها و نیروهای امدادی در حال حرکت به طرف این محل دیده شدند.

یک متعلم به نام نوید به خبرگزاری فرانسه گفت: «من به سمت مکتب ام می رفتم. [این حمله] ناگهان اتفاق افتاد ... نیروهای پولیس به سرعت آمدند و سرک ها را مسدود کردند و اجازه ندادند کسی به خانه برود. »

تقویت امنیت با افزایش حملات جنگجویان

این رویداد تازه ترین مورد از یک رشته حملات مرگبار جنگجویان در ماه های اخیر می باشد.

از تاریخ ۱۰ جوزا بعد از آن که یک بم بسیار بزرگ تعبیه شده در یک لاری ربع دیپلوماتیک این شهر را به لرزه درآورد و در حدود ۱۵۰ نفر را کشت و نزدیک به ۴۰۰ نفر -- که اکثرشان مردم ملکی بودند را زخمی کرد، امنیت در کابل تقویت شده است.

هیچ گروه تاکنون رسماً مسؤولیت این انفجار را که حکومت به شبکهء حقانی همپیمان با طالبان نسبت داده است، بر دوش نگرفته است.

طالبان در ماه های اخیر تأسیسات نظامی را هدف قرار داده اند که این شامل تعداد زیاد حملات در ماه میزان که حدود ۱۵۰ نفر را کشته اند می باشد.

داعش که حضورش در افغانستان را از زمان ظهور در منطقه برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ افزایش داده است، همچنان حملات اش در کابل به شمول حملات انجام شده علیه اقلیت شیعهء کشور را نیز افزایش داده است.

ماه گذشته در یک حمله که مسئولیت اش را داعش بر عهده گرفت یک بم گذار انتحاری خودش را در خارج یک تجمع سیاسی در کابل منفجر کرد و حد اقل ۱۴ نفر را کشت.

[سلیمان از کابل در تهیهء این گزارش همکاری نموده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 2

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

1 دیدگاه

محمد شريف | 12-28-2017

گزارش خوب

مرکز توجه


این عکس بتاریخ ۷ ماه گذشته گرفته شده و خانواده های عشایر قرقیز تبار را نشان می دهد که سوار بر گاومیش در دهلیز واخان در افغانستان مصروف سفر استند. عشایر قرقیز قرن ها به همراه مال های شان آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهر ها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند. امروز حدود ۱۱۰۰ نفر از آنان در «بام دنیا» -- یعنی در ساحه دوردست و کوهستانی دهلیز واخان در افغانستان گرفتار شده اند. [گوهر عباس/خبرگزاری فرانسه]

قرقیز تباران افغانستان در 'بام دنیا' گیر مانده اند

عشایر قرقیز قرن ها آزادانه در سرتاسر آسیای مرکزی و جنوبی سفر کرده و از نهرها و کوهستان های پوشیده از برف عبور کرده اند، اما امروز تعدادی از آنها در «بام دنیا» گرفتار شده اند.

نظرسنجی

به نظر شما آیا ستراتیژی جدید و حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان موثر است؟

مشاهدۀ نتایج