تروریسم

|

کابل 'داغ دیده' پس از حملات پیهم طالبان و داعش

در روزهای اخیر دو حمله حد اقل ۱۱۴ کشته و صد ها زخمی بر جای گذاشت.

سلام تایمز

کابل -- مردان مسلح قبل از سحر دوشنبه (۹ دلو) بر یک مجتمع نظامی در کابل حمله بردند که این یکی از دو حمله بزرگ در پایتخت افغانستان در روزهای اخیر بوده است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع گفت در این حمله که مسئولیت آن را «دولت اسلامی» (داعش) بر دوش گرفت، یازده سرباز کشته شدند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت:‌ «دو بمگذار خودشان را مننفجر کردند و دو تن دیگر توسط نیروهای ما کشته شدند. یک نفر نیز زنده دستگیر شد.»

بمگذاری مرگبار در یک آمبولانس

بر اساس گفته های ویس برمک، از وزارت داخله حملهء روز دوشنبه پس از آن صورت گرفت که انفجار بم تعبیه شده در یک آمبولانس شنبه (۷ حمل) حد اقل ۱۰۳ نفر را کشت.

دولت شبکه حقانی وابسته به طالبان را متهم کرده است.

محمد معصوم ستانکزی، رییس ریاست امنیت ملی افغانستان این حمله را واکنش طالبان به شکست های شان در میدان نبرد توصیف کرد.

او به خبرنگاران گفت: «این به معنای یک شکاف [امنیتی] نیست. ما حملات بسیاری را خنثی کرده ایم، اما کنترل برخی از آنها دشوار است.»

'دل های ما شکسته اند'

به روز یکشنبه (۸ دلو) مرکز شهر کابل به طور بی سابقه آرام بود و ترافیک کم و عابران اندک در آن حضور داشتند؛ ‌زیرا آن روز در افغانستان روزی عزای ملی بود.

مردم عادی افغانستان برای ابراز غم و اندوه خود به رسانه های اجتماعی روی آوردند.

فرشته کریم، در تویتر نوشت:‌ «ما در کابل آن قدر شکسته ایم که نمی دانیم چگونه باید روز تازه خود را آغاز کنیم.»

«آیا باید در خانه بمانیم یا سر کار برویم، آیا باید با دوستان خود یکجا شویم و یا گریه کنیم یا به زور خود را مجبور کنیم تا به خیال واهی صلح برسیم؟ شما روزتان را در کابل چه طور شروع می کنید؟»

محکومیت گسترده

افغان ها تروریست ها و اعمال شان را محکوم کردند.

جمال الدین رحمانی، یک عالم دینی مقیم کابل به سلام تایمز گفت: «حملات انتحاری، انفجارها و قتل بیگناهان در اسلام کاملاً حرام است.»

او گفت: «اگر کسی یک فرد بیگناه را بکشد، مانند آنست که همه انسان ها را کشته است و عاملین [قتل بیگناهان] همیشه در جهنم خواهند ماند.»

موسی فریور، یک استاد پوهنتون کابل به سلام تایمز گفت: «هدف قرار دادن مکان های عامه ،کشته و زخمی کردن انسان های بیگناه و رساندن ضرر های مالی به مردم توسط گروه های مخالف مسلح دولت، در تضاد شدید با نصوص صریح قران کریم می باشد که بر اساس قوانین وضعی و قوانین الهی، عاملین این اعمال در دنیا و آخرت سخت مجازات می شوند.»

جنرال جوزف ال. واتل، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده (سنت کام) در زمان وقوع انفجار آمبولانس بمگذاری شده بروز شنبه در کابل حضور داشت.

او پس از گفتگو با خبرنگاران در عمان، اردن، به سی ان ان گفت که حملات اخیر «بر تعهد ما نسبت به افغانستان، تعهد ما نسبت به این ماموریت و به پایان رساندن آن و هم تعهد ما نسبت به مطمئن شدن از این نیروهای امنیت ملی افغانستان آن چه برای برخورد با این دشمن نیاز دارند را در اختیار دارند، تاثیر نخواهد گذاشت.»

وی افزود: «به رغم وحشتناک بودن این حادثه برای من این رویداد اراده ما برای کمک به آنها جهت پیشرفت را تقویت می نماید.»

[سلیمان از کابل در تهیهء این گزارش همکاری نموده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 1

دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha

2 دیدگاه

زاهدشاه همت | 02-07-2018

تعداد كشته شده گان و زخمي به مراتب بيشتر از ارقام بيان شده شماست

عبدالغفور | 02-05-2018

بی بی سی یکی از فعالترین رسانه در سطح جهان عرض اندام نموده و علاقمندان و خواننده گان خاص خود را در جهان دارد و من هم یکی از علاقمندان این رسانه می باشم و همیشه از طریق این ساید از اخبار جهان را تعقیب میکنم، و نثبت به اکثریت رسانه ها از عتبار خاص برخردار است.

مرکز توجه


در این عکس که بتاریخ ۱۲ جوزا ۱۳۹۵ گرفته شده بند سلما در چشت شریف ولایت هرات نزدیک به سرحد میان افغانستان و ایران نشان داده شده است. ایران که این سد را برای منافع خود زیانبار میداند، با طالبان افغان دستور داده است تا به این پروژه های انکشافی حمله کنند. [عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه]

تهران برای هدف قرار دادن پروژه های زیربنایی افغانستان و تضعیف کابل از طالبان استفاده میکند

مقامات افغان و اعضای سابق طالبان می گویند که طالبان بر اساس اوامر دریافت شده از تهران در پی ایجاد اخلال در پروژه های کلیدی زیربنایی در افغانستان استند تا بتوانند کشور را عقب مانده نگهدارند.

نظرسنجی

آیا شما فکر می کنید پلان صلح رئیس جمهور اشرف غنی که اخیراً اعلام شده می تواند طالبان را پای میز مذاکره بیاورد؟

مشاهدۀ نتایج