تروریسم

|

وعده غنی برای گرفتن «تقاص» حملات مرگبار و دستگیری ۱۱ نفر

خبرگزاری فرانسه


رئیس جمهور اشرف غنی در تاریخ ۱۳ دلو در کابل بعد از نماز جمعه در حال سخنرانی است. [فیسبوک/ ارگ ریاست جمهوری افغانستان]

رئیس جمهور اشرف غنی در تاریخ ۱۳ دلو در کابل بعد از نماز جمعه در حال سخنرانی است. [فیسبوک/ ارگ ریاست جمهوری افغانستان]

کابل -- رئیس جمهور اشرف غنی (جمعه ۱۳ دلو) گفت یازده مظنون در ارتباط با یک رشته حملات مرگبار در افغانستان دستگیر شدند. او عهد کرد که تقاص این خونریزی را بگیرد.

دولت بعد از وقوع سه حملهء کلان طی دو هفته گذشته تحت فشار فزاینده عمومی برای بهبود وضع امنیتی در کابل قرار دارد.

جنایات طالبان و داعش

از تاریخ ۳۰ جدی فقط در کابل شبه نظامیان به هوتل اینترکانتیننتال حمله برده اند، در یک سرک مزدحم در نزدیکی شفاخانه جمهوریت یک آمبولانس پر از مواد منفجره را انفجار دادند و همچنان به یک مقر نظامی حمله برده اند که به این ترتیب بیش از ۱۳۰ نفر را در سه اقدام تروریستی کشته اند.


بعد از انفجار یک موتر بم در نزدیکی ساختمان سابق وزارت داخله بتاریخ ۷ دلو، کارکنان صحی افغانستان مصروف تداوی یک زن زخمی استند. در این انفجار که طالبان مسؤولیت آن را بر دوش گرفت بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. [وکیل کوهسار/خبرگزاری فرانسه]

بعد از انفجار یک موتر بم در نزدیکی ساختمان سابق وزارت داخله بتاریخ ۷ دلو، کارکنان صحی افغانستان مصروف تداوی یک زن زخمی استند. در این انفجار که طالبان مسؤولیت آن را بر دوش گرفت بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. [وکیل کوهسار/خبرگزاری فرانسه]

به یک دفتر کودکان را حفظ کنید در جلال آباد نیز حمله شده است. به گفته مقامات پنج نفر جان خود را از دست داده اند.

طالبان مسؤولیت هوتل اینترکانتیننتال و هم انفجار آمبولانس به تاریخ (۷ دلو) را بر دوش گرفته است. «دولت اسلامی» (داعش) هم مسؤولیت حمله ۴ دلو بر دفتر کودکان را حفظ کنید و همچنان حمله ۹ دلو بر مجتمع نظامی را بر عهده گرفته است.

هرگز فراموش نخواهد شد

غنی در یک خطابه تلوزیونی به ملت بعد از نماز جمعه گفت: «مردم فراموش نخواهند کرد. حتی اگر صد سال هم طول بکشد، افغان ها انتقام خواهند گرفت.» او هیچ جزئیات بیشتر درباره ۱۱ فرد دستگیر شده ارائه نکرد.

غنی که از داخل ارگ به شدت محافظت شده ریاست جمهوری حرف می زد، گفت مقامات امنیتی یکشنبه (۱۵ دلو) یک پلان امنیتی جدید را برای کابل ارائه خواهند کرد.

وی افزود که افغان ها صلح را «مطالبه» می کنند و خواهان «اقدامات عملی» استند.

سخنان او یک روز بعد از آن بیان شد که مقامات افغان گفتند آنها مدارک «غیرقابل انکار» را به پاکستان دادند که به ادعای آنها نشان می دهد حملات اخیر در خاک پاکستان پلان ریزی شده بودند.

سفارت پاکستان در کابل گفت که این معلومات «در دست بررسی جهت تایید اصالت آنها قرار دارند.»

افغانستان مدت ها است که پاکستان را متهم به ارائه بهشت امن به رهبران طالبان و سایر گروه های جنگجو کرده است.

پاکستان این اتهامات را رد کرده و تاکید دارد که پناهگاه های امن واقع در ساحات قبیله ای در امتداد مرز با افغانستان را منهدم کرده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

Ca mobile no 13

2 دیدگاه

* نشان دهندۀ فیلد اجباری است
Captcha
Azizullah | 02-09-2018

زنده باد رئیس جمهور غنی عزیزم

پاسخ
Abdul Qadim | 02-08-2018

غنی در مدت سه سالی که در راس یک کشور قراردارد راست نگفته است او همیشه با خاک زدن درچشم مردم مردم را فریب میدهد .اوبار ها به انتقام اشاره کرده ولی هیچگاه به وعده اش جامه عمل نپوشانده است .این درحالیست که اکثریت مردم این کشور بعد از هر انفجار خواهان این هستند که به تعداد تلفات ملکی باید از زندانیان طالب در زندان های این کشوربدار آویخته شوند ولی غنی با این نظر مردم به دلیل هم تبار بودن این زندانیان با خودش اباء ورزیده است واین کاراتهام همدست بودن ارگ را با جنایت کاران بیشتر تقویت بخشیده است ومردم افغانستان با هیچ یک از وعده های غنی اعماد نمی کنند واورا در قتل وکشتار مردم بی دفاع این کشور شریک میدانند . \nبه باور تعدادی از مردم اعدام طالبانی که دوسیه هایشان تکمیل شده است میتواند در کم کردن جرایم در کشور اثر گذار باشد اما دولت به دلایل نا معلومی ازین کار سر باز زده است . \nنه تنها کسانیکه به اعدام محکوم اند اعدام نشده اند بلکه در مواردی در میدان های نبرد نیز شک وشبهه هایی در مورد دست داشتن افراد وابسته به قوم پشتون در تسلیم دهی مهمات ووسایط به طالبان متهم شده اند وهمچنان تعدادی بعد از دست گیری توسط نیروهای دولتی دوباره به شکل مرموزی رها شده ودوباره به جبهه مخالف دولت پیوسته اند.

پاسخ

مرکز توجه

نیروهای امنیتی در ننگرهار اراضی ارزشمند را که از مدت ها قبل زیر کنترول طالبان بودند، بازپس گرفتند

جنگجویان طالبان سال ها بر یک ساحه در ولسوالی باتی‌کوت تسلط داشتند و حاصلات زراعتی را تصرف می کردند و باشنده های محلی را به حال خود رها می کردند تا برای ارتزاق شان تقلا کنند.

نظرسنجی

شما انتخابات پارلمانی اخیر افغانستان را چطور توصیف می کنید؟

مشاهدۀ نتایج