تروریسم

ارتش آزادی بخش شیعه ایران خشم منطقه ای را برمی انگیزد

نوشتۀ ولید ابوالخیر در قاهره

یک عراقی از گروه شنبه نظامی وابسته به ایران یک پیشانی بند بر سر دارد که تصویر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، و روحانی مرحوم آیت الله محمد صادق صدر بر آن نقش بسته است. شبه نظامیان در عراق، سوریه، و یمن تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر اساس گزارش ها در حال متحد شدن و تبدیل شدن به یک هویت متحد به نام «ارتش آزادی بخش شیعه» هستند. [احمد الرباعی/خبرگزاری فرانسه]

یک عراقی از گروه شنبه نظامی وابسته به ایران یک پیشانی بند بر سر دارد که تصویر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، و روحانی مرحوم آیت الله محمد صادق صدر بر آن نقش بسته است. شبه نظامیان در عراق، سوریه، و یمن تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر اساس گزارش ها در حال متحد شدن و تبدیل شدن به یک هویت متحد به نام «ارتش آزادی بخش شیعه» هستند. [احمد الرباعی/خبرگزاری فرانسه]

سرتیپ محمد علی فلکی در مصاحبه روز 18 اوت با خبرگزاری مشارق مستقر در تهران، سازمانی که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (آی آر جی سی) وابسته است، خبر تشکیل «ارتش آزادی بخش شیعه» (اس ال آ) تحت فرماندهی سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی ویژه قدس اعلام کرد.

روحانیون و ناظران از سراسر منطقه به المشارق گفتند که تشکیل «ارتش آزادی بخش شیعه» تنش های فرقه ای را شعله ورتر کرده و می تواند امنیت منطقه ای را به خطر اندازد؛ زیرا هدف از این کار گرفتن هویت ملی شیعیان و سرد کردن روابط آنها با اعضای سایر فرقه ها است که با یکدیگر بافت اجتماعی جامعه را تشکیل می دهند.

فلکی یک فرمانده بازنشسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به همراه لشکر فاطمیون افغان درسوریه مستقر بود گفت که قوای تازه از جنگجویان ایرانی و خارجی به ویژه افغان ها تشکیل شده است.

او گفت که نیروهای تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق، سوریه و یمن حضور دارند و این نیروهای را «یک ارتش متحد» توصیف کرد.

فلکی که با خبرگزاری مشارق سخن می گفت، پذیرفت که گروه های افغان، پاکستانی، عراقی، و سوری تحت فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت نام های گوناگون مشغول به جنگ بوده اند.

این نکته گفته های پیشین ایرانی ها را مبنی برانکار جنگیدن گروه های پاکستانی و افغان در سوریه را تکذیب می کند.

روش های تفرقه انداز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فتحی السید، یک پژوهشگر متخصص در امور ایران در مرکز مطالعات منطقه ای و استراتژیک خاورمیانه، گفت که تشکیل ارتش آزادی بخش شیعه «اثر منفی بر منطقه و همچنین جهان خواهد داشت و تنش های فرقه ای را افزایش خواهد داد» به ویژه در کشورهایی که در آن توانسته است پایگاه ایجاد کند.

او گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای سال ها بود «که تسلیحات خود را به درون منطقه عرب می فرستاد و گروه های زیادی را تحت نام های متعدد ایجاد کرد که اکثرا یک پوشش فرقه گرایانه داشته اند [با این هدف...] که اختلاف های فرقه ای را شعله ور کند.

السید پیش بینی کرد که اعلام ارتش آزادی بخش شیعه با واکنش جدی در منطقه رو به رو خواهد شد.

او گفت که مقابله با روش های تفرقه انگیزانه ای که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کار می گیرد تنها از طریق افزایش آگاهی در میان جوانان از همه فرقه ها و مذاهب و «عیان کردن روش هایی که سپاه پاسداران در اعمال نفوذ در منطقه و جذب همه گروه های اجتماعی به کار می برد» امکان پذیر است.

السید افزود: «جدایی مدنظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تحریک اختلافات فرقه ای و انشقاق احساسات مذهبی، به علاوه مسلح کردن و تأمین مالی [گروه های شبه نظامی]، سوءاستفاده از اوضاع فقر اقتصادی و تحریک دائمی علیه دولت های موجود به دست می آید.»

روحانیون تشکیلات نظامی فرقه گرا را رد می کنند

شیخ علی سید الامین، یک روحانی شیعه لبنانی، گفت: «ما همه تشکیلات حزبی و نظامی را که خارج از چهارچوب قانونی کشور و نهادهای امنیتی و نظامی آن است رد می کنیم؛ به ویژه تشکیلاتی که در امور سایر کشورها مداخله می کنند.»

او گفت: «ما همچنین همۀ نام های خودخوانده و فرقه ای برای آن تشکیلات را رد می کنیم؛ زیرا این ها درگیر جنگ های جاری با یک ویژگی فرقه ای هستند؛ جنگ هایی که خصومت ها را در میان مردم یک ملت شعله ورتر می کند و تنها به دشمنان ملتی که در پی ویرانی و کنترل آن هستند، سود می رساند.»

شیخ هاشم المجاهد، یک روحانی شیعه از منطقه الحساء در عربستان سعودی، گفت که اعلان ایران مبنی بر تشکیل قوای تازه باز هم یکی دیگر از تلاش ها برای شعله ور نگاه داشتن آتش اختلافات فرقه ای است.

او به المشارق گفت: «این اعلام مموجب افزایش تنش هایی است که از پیش وجود داشته و می تواند متاسفانه به نقطه ای برسد که کل منطقه را فرابگیرد.»

او رژیم ایران را به آغاز «آتش افروزی به بیرون از مرزهای آن به منظور ادامه کنترل جناح های فرقه گرا درمنطقه » متهم کرد و اشاره نمود که اعلام تشکیل ارتش آزادی بخش شیعه، کار استخدام جوانان سنی را برای گروه های افراط گرا آسان می کند.

او گفت که این کار همچنین تبلیغ صدای برهان و دلیل را برای علما و اندیشمندان دشوارتر خواهد کرد.

او افزود که علمای شیعه به طور کامل از جاه طلبی های رژیم ایران آگاهی دارند و برای توقف تلاش آن برای استخدام جوانان شیعه کار خواهند کرد، اگرچه احتمالا با فشار از سوی هسته های وابسته به سپاه پاسداران رو به رو خواهند شد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

7 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

وقتی چند روز پیش مفتی سگ صفت سقوطی شیعیان را کافر خطاب کرد کجا بودید شما رسانه های مجازی که باید میگفتید:مرجع بالامقام تسنن بجای وحدت اسلامی تفرقه ایجاد میکند؟ خرسندم از این که بالاخره شیعه توانست ارتشی آزاد در مقابل سنی های تکفیری بسازد.

پاسخ

خر استن

پاسخ

ایران دربین مذاهب تفرقه اندازی میکنداگر جلو این حکومت خود کامه گرفته نشود کل منطقه را به آشوب خواهدکشیدومردم بی دفاع با یک داعش نو ظهور روبروخواهد . بود..........................................

پاسخ

من به حیث یک شیعه افغانستانی هیچ وقت از این کار ایران راضی نیستم

پاسخ

دیدگاه من راجع به این فیلد اینه که واقعا یک نظام متحدبااستفاده ازتاک تیک های جنگی درست وسرپرستی درست قابل ستایش هست.

پاسخ

اگر تنها مسمى به گروه آزادى بخش مسلمانان ميبود بهتر بود تا تعصبات بيشتر نميشد

پاسخ

اگر تنها مسمى به گروه آزادى بخش مسلمانان ميبود بهتر بود تا تعصبات بيشتر نميشد

پاسخ