امنیت

تقدیر و تمجید مقامات افغان از قطعات خاص افغانستان

نوشته سلیمان

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در تاریخ 4 حمل در مرکز تعلیمی قطعات خاص در کابل مصروف بررسی یک قبضه سلاح است. [عکس تقدیمی از دفتر نشرات ریاست جمهوری افغانستان]

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در تاریخ 4 حمل در مرکز تعلیمی قطعات خاص در کابل مصروف بررسی یک قبضه سلاح است. [عکس تقدیمی از دفتر نشرات ریاست جمهوری افغانستان]

کابل -- قطعات خاص افغانستان از خاطر نقششان در مبارزه با تروریسم مورد تقدیر مسئولیت کشور قرار گرفته اند.

این قوا در شمول قوای وزارتخانه های دفاع و داخله و هم ریاست امنیت ملی (ان دی اس) فعالیت می کنند. وظیفه آنها هدف قرار دادن رهبران و مراکز تروریست ها و هم خنثی کردن حملات تروریستی می باشد.

مسئولین میزان قدرت و توانایی قوای قطعات خاص را اعلام نمی کنند.

تقدیر و تمجید مقامات ارشد از این قوای مؤثر

بنا بر گفته جنرال تاج محمد جاهد، وزیر امور داخله، این قوای مخصوص بسیار زیادتر از قدرتشان کوشش می کنند.

او ماه عقرب گذشته در وزارت کشور گفت: «آنها عامل شکست دادن در میدان های جنگ بوده اند.»

بنا بر رسانه های محلی او در سخنرانی خود گفت: «این قوای مخصوص طی 9 ماه گذشته کم از کم 400 فرد مهم و کلیدی طالبان را قوای قطعات خاص از بین برده اند. آنها سخت ترین جنگ و عملیات را علیه طالبان اجرا کردند.»

اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، که در تاریخ 4 حمل به قوماندانی عمومی قطعات خاص پولیس رفت، از دانش و فعالیت های مسلکی قطعات خاص تقدیر کرد.

غنی از اقدام سریع قوای خاص در از بین بردن تروریستان که در تاریخ 18 حوت در کابل بالای شفاخانه نظامی سردار داوود خان حمله کرده بودند از این قوا قدردانی کرد.

بنا بر رسانه های محلی وی گفت: «مردم افغانستان به شما اعتماد دارند و بالای شما افتخار می کند.»

نجات جان مردم و انهدام مراکز حساس شبه نظامیان

عبدالرقیب، قوماندان قطعه خاص 222 قوماندانی عمومی قطعات خاص وزارت امور داخله، کسی است که می تواند از مهارت های مرگبار قوای تحت امرش گپ بزند.

او با سربازانش مهاجمان شفاخانه نظامی سردار داوود خان را از بین برد.

او به سلام تایمز گفت: «قوای قطعه خاص ... با پائین شدن از هلیکوپتر [و سپس داخل شدن] بالای بام توانستند تمام مهاجمان را از بین ببرند و جان صدها انسان را نجات بدهند.»

در پیروزی دیگری کماندوهای افغان یک شخصیت بسیار مهم پاکستان را که به مدت سه سال گروگان بود، نجات دادند.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، به سلام تایمز گفت: «قوای جامعه بین المللی و همپیمانان استراتیژیک افغانستان قوای قطعات خاص را با معیارهای نظامی قوای امنیتی خودشان تعلیم داده اند.»

او گفت: «همچنان کماندوهای ما در حدود یک سال پیش ... در ولایت پکتیا مرکز گروپ القاعده را هدف قرار دادند. آنها [علی حیدر گیلانی] پسر یوسف رضا گیلانی نخست وزیر سابق پاکستان را آزاد کردند.»

گیلانی جوان در سال 2013 در پاکستان اختطاف شد و برای مدت سه سال به گروگان گرفته شده بود.

وزیری گفت: «چندی پیش کماندوهای ما در ولایت هلمند و در عمق طالبان عملیات خاص را انجام داده اند. آنها شش زندان طالبان را تخریب و ده ها زندانی را از چنگ آنها رها کردند.»

ستر جنرال ایوب سالنگی، معین پیشین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، به سلام تایمز گفت که قوای قطعات خاص افغانستان «دقیق ترین عملیات ها را در عمق جبهه طالبان» اجرا کردند.

وی گفت: «دو سال قبل قطعات خاص یک عملیات استراتیژیک را ... در ولایت های خوست و پکتیا اجرا کردند. آنها کلانترین مرکز پلان ریزی طالبان و شبکه حقانی را از بین بردند. همچنان تمام پلان های تروریستی شان را که در کمپیوترها [ستیزه جویان] بود خنثی کردند.»

حرکت سریع و ضربه مهلک

وزیری گفت: «یکی از خصایص این قطعات این است که در کمترین زمان به هدف می رسند و دشمن را نابود می کنند. ما در عملیات های که بسیار دشوار و پرخطر باشند از این قطعات استفاده می کنیم.»

رقیب هم گفت که سال ها تعلیمات سبب شده که قطعه 222 قوای خاص تلفات بی نهایت کم را متحمل شود.

او به سلام تایمز گفت: «اعضای این قوا بهترین تعلیمات مسلکی نظامی را از مدرسین مأموریت حمایه قاطع دریافت کرده اند.»

او گفت که قوماندانان افغان یک استراتیژی دو بخشی را اجرا می کنند.

وی اظهار داشت: «بخش اول شامل عملیات های شهری ... علیه تروریستان است که در داخل شهرها و شهرک ها بالای نهادهای مختلف حمله می کنند. بخش دوم، یا عملیات های استراتیژیک، شامل هدف قرار گرفتن مراکز، قوماندانان جنگی، و والی های نام نهاد تروریستان می باشد.»

رقیب گفت که قطعه خاص 222 تا اکنون 45 عملیات شهری را در ولایت کابل انجام داده اند و طی آن انتحاری ها و واحدهای تهاجمی طالبان را منهدم کرده اند.

سایر ناظرین هم از عملکرد دقیق قطعات خاص تقدیر کردند.

جاوید کوهستانی، یک تحلیلگر نظامی باشنده کابل، به سلام تایمز گفت: «این قوا در عملیات های شان همواره مسلکی عمل کرده و تمام احتیاطات لازم را برای جلوگیری از تلفات ملکی انجام داده اند. بنا ایجاب می کند که این قوا تقویت شود و از آنها در شکست دشمن استفاده گردد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

زنده باد قوای قطعات خاص. مرده باد دشمنان افغانستان.

پاسخ