تروریسم

بلند رفتن تلفات در اثر حملهء طالبان بر قوماندانی امنیهء پکتیا

سلام تایمز

image

نیرو های امنیتی افغانستان به تاریخ 25 میزان در محل یک حمله انتحاری بر یک مرکز تعلیمی پولیس در گردیز که در کنار قوماندانی امنیه ولایت پکتیا قرار دارد، در حال گزمه دیده میشوند. [فرید ظاهر/ خبرگزاری فرانسه]

خوست -- جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله می گوید در یک حمله که سه شنبه (25 میزان) بر یک مقر قوماندانی امنیهء ولایت پکتیکا رُخ داد، حداقل 41 نفر کشته شده اند.

مراد این اظهارات را روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل بیان کرد.

21 افسر پولیس و 20 فرد ملکی شامل کشته شده گان استند. وزارت داخله تأیید کرده است که توریالی عبدیانی، قوماندان امنیهء این ولایت نیز در جملهء کشته شده گان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت داخله و پولیس محلی گفته اند که دو موتر مملو از مواد انفجاری خارج از یک مرکز تعلیمی در نزدیکی مقر قوماندانی امنیه در شهر گردیز، مرکز این ولایت، منفجر شدند و سپس تعداد از مردان مسلح دست به حمله زدند.

image

در پی یک حمله انتحاری در شهر گریزد ولایت پکتیا به تاریخ 25 میزان یک مرد مجروح افغان تداوی می شود. بر اساس اظهارات جنرال مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله درین حمله حداقل 20 تن افراد ملکی کشته شده اند. [فرید ظاهر/ خبرگزاری فرانسه]

طالبان در تویتر مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

گزارش های متفاوتی از شمار تلفات نشر گردیده و انتظار می رود این رقم بالا رود. حمیدالله حمیدی، معاون اداره صحت عامه پکتیا به سلام تایمز گفت: «چهل و پنج نفر کشته شده و نزدیک به 200 تن دیگر زخمی شده اند.»

او گفت: «زخمیان به شفاخانه مرکزی و سایر شفاخانه های خصوصی انتقال داده شده اند. بعضی محصلین دختر ساکن یک لیلیه نزدیک محل حمله نیز مجروح شده اند.»

در یک بیانیه نشر شده توسط دفتر والی پکتیا آمده است: «اکثر قربانیان افراد ملکی استند که جهت تحویل گرفتن پاسپورت و کارت های شناسایی ملی شان به این مرکز پولیس آمده بودند.»

پکتیا با ساحات قبیله ای آشوب زده پاکستان که شبکه وابسته به طالبان حقانی در آن حضور دارد، هم مرز می باشد.

حملهء غزنی

جنرال مراد در کنفرانس خبری اظهار داشت که روز سه شنبه یک حمله دیگر در ولایت غزنی، در 100 کیلومتری گردیز، روی داد که در نتیجه 25 تن از پرسونل امنیتی و پنج فرد ملکی کشته و 10 تن دیگر زخمی شدند.

حریف نوری، سخنگوی والی غزنی، به خبرگزاری فرانسه گفت که این حمله همان الگوی مشابه را داشت که بر اساس آن [تروریست ها] یک موتر هاموی بم گذاری شده را در نزدیکی یک مقر پولیس منفجر کرده و در پی آن مهاجمان بر آن تعمیر حمله بردند.

محمد زمان، قوماندان پولیس غزنی، گفت که ده ها تن از جنگجویان طالبان کشته شدند.

[خالد از جلال آباد در تهیه این گزارش همکاری نموده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500