امنیت

گروهی از طالبان با ندامت از خشونت های گذشته در ننگرهار تسلیم شد

نوشتهء خالد زیری

یک گروهی هفت نفری طالبان که در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار فعال بود، به تاریخ ۱۲ قوس در جلال آباد اسلحه شان را به مقامات دولتی تسلیم نموده و نسبت به جنگ های گذشته ندامت شان را ابراز نمودند. [خالد زیری]

یک گروهی هفت نفری طالبان که در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار فعال بود، به تاریخ ۱۲ قوس در جلال آباد اسلحه شان را به مقامات دولتی تسلیم نموده و نسبت به جنگ های گذشته ندامت شان را ابراز نمودند. [خالد زیری]

ملا افسر، قوماندان این گروه در یک گردهمایی که به مناسبت تسلیم شدن این جنگجویان در مقر ولایت در شهر جلال آباد برگزار شده بود گفت: «من همراه با شش نفر از افرادم آمدم و ما با کمک ریاست امنیت ملی و اردوی ملی اسلحه خود را تحویل دادیم.»

او گفت: «طی ده سال گذشته ما مصروف جنگ با حکومت در ساحهء وزیر ولسوالی خوگیانی بودیم.» وی افزود که سایر جنگجویان طالبان تحت امر او همچنان در میدان نبرد مانده اند. «ما مکتب ها را ویران می کردیم و به ما گفته بودند کسانی که برای حکومت کار می کنند، کافر استند. از همین خاطر، ما حملات خود را اجرا می کردیم.»

افسر گفت: «ولی اکنون ما دریافته ایم که همهء آنها افغان استند، آنها برادران مان و مسلمان استند، پس اگر چنین است، ما چرا باید با آنها جنگ کنیم؟.» وی افزود: «بنابراین، ما آمدیم و با حکومت یکجا شدیم.»

image

این عکس که به تاریخ ۱۲ قوس گرفته شده شش جنگجو را قبل از تحویل دادن سلاح های شان به مقامات امنیتی در جلال آباد، ولایت ننگرهار، نشان می دهد. هفتمین عضو این گروه از ترس جانش حاضر نشد عکس اش گرفته شود. [خالد زیری]

گل رحمان ۳۳ ساله، یک عضو دیگر این گروه گفت که آنها از رهبران جنگجویان در پاکستان پول و تجهیزات دریافت می کردند.

وی گفت: «ما اول نمی دانستیم، اما بعدا فهمیدیم که حقیقت [با آن چه فکر می کردیم] تفاوت دارد و به این دلیل ما آمدیم و اسلحه خود را تسلیم کردیم. ما دیگر نمی خواهیم کشور را ویران کنیم.»

صلح تنها راه حرکت به جلو است

محمد گلاب منگل، والی ننگرهار در این گردهمایی به این افراد به سبب یکجا شدن با پروسهء صلح تبریک گفت.

او گفت: «هیچ گروهء جنگجو از طریق جنگ به اهداف خود دست پیدا کرده نمی تواند. ما از همهء مخالفین مسلح می خواهیم تا از مبارزه مسلحانه دست کشیده و با پروسهء صلح یکجا شده و برای بازسازی کشور فعالیت کنند.»

منگل گفت: «ما کوشش های خود را آغاز کرده ایم و بسیاری از گروه های دیگر آماده اند تا اسلحه شان را به زمین بگذارند و در اعمار مجدد کشور مشارکت کنند.» وی افزود که جنگجویان به خاطر دین یا اسلام مبارزه نمی کنند، بلکه از جانب منافع خارجیان می جنگند.

او به افراد تسلیم شدهء طالبان گفت: «یگانه قربانی ملت افغان است و شما هم بخشی از آن [ملت] استید.»

ملک نظیر، رئیس شورای صلح ولایت ننگرهار در این مراسم گفت: «این گروهی از جنگجویان ... به خاطر کوشش های اردوی ملی و ریاست عمومی امنیت ملی آمادهء یکجا شدن به پروسهء صلح استند.»

او گفت: «آنها دو قبضه کلاشینکوف، دو اسلحهء کارابین، یک راکت انداز، یک قبضه پیکا [ماشین دار]، رادیو، و نُه شاجور مرمی به همراه داشتند و آنها را تسلیم برنامهء خلع سلاح کردند.»

برید جنرال محمد نسیم سنگین، قوماندان لوای چهارم پیادهء نظام اردوی ملی گفت: «این گروه مسلح به خاطر کوشش های موظفین [مقامات محلی] مستقر در خوگیانی و هم توسط ریاست عمومی امنیت ملی به پروسهء صلح یکجا شدند. ما می خواهیم سایر گروه ها دنباله رو آنها بوده و به پروسهء صلح ملحق شوند.»

وی در این رویداد گفت: «هر گروه جنگجو که به پروسهء صلح ملحق نشود، نابود خواهد شد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500