انتخابات

کاندیداهای انتخابات پارلمانی افغانستان کمپین های شان را به طور رسمی آغاز کردند

سلام تایمز و خبرگزاری فرانسه

بتاریخ ۶ میزان، کاندیداهای نماینده گی ولسی جرگه گمپاین های شان را آغاز کرده اند که این کمپاین ها برای مدت ۱۹ روز ادامه خواهد داشت. بیش از ۲۵۰۰ کاندیدا برای تصاحب ۲۴۹ چوکی رقابت می کنند. [راتب نوری/ تلوزیون خبرگزاری فرانسه/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- افغانستان از روز جمعه ۶ میزان بطور رسمی کمپاین انتخابات پارلمانی این کشور را که مدت ها به تعویق افتاده بود، از سر گرفت. این انتخابات قرار است بتاریخ ۲۸ میزان برگزار شود.

بنا بر اعلام کمیسیون عالی انتخابات، دوره کمپاین ۱۹ روز ادامه خواهد یافت. این کمیسیون از کاندیداها خواسته است تا در جریان کمپاین به قانون انتخابات احترام بگذارند.

بنا به گزارش ها، بیش از ۲۵۰۰ کاندیدا در انتخابات رقابت خواهند کرد که این آزمایشی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و یک گام مهم در آستانه یک کنفرانس بین المللی به میزبانی سازمان ملل متحد در ماه عقرب در ژنو است که طی آن افغانستان برای به نمایش گذاشتن پیشرفت در زمینه روند دموکراتیک تحت فشار قرار دارد.

اما برغم چالش موجود، کمیسیون مستقل انتخابات اصرار کرده است که انتخابات با دستگاه های بیومتریک یا بدون آنها که گروه های اپوزیسیون خواهان استفاده از آنها استند تا از رای دادن بیش از یک بار راه دهنده گان جلوگیری کنند، برگزار خواهد شد.

image

بتاریخ ۴ میزان، مریم سما ۲۶ ساله و کاندیدای انتخابات پارلمانی،‌ پوسترهای کمپاین اش را در کابل بررسی می کند. [وکیل کوهسار/ خبرگزاری فرانسه]

image

تیم کمپاین فواد امین، کاندیدای ۳۳ ساله انتخابات پارلمانی بتاریخ ۴ میزان پوسترهای کمپاین او را آماده می کند. [وکیل کوهسار/ خبرگزاری فرانسه]

به گفته مسؤولین، از مجموع ۲۲ هزار مشاین بیومتریک ساخت جرمنی که سفارش داده شده اند، تا اکنون ۴۴۰۰ دستگاه به افغانستان آمده اند.

در همین حال، انتظار می رود که ۵۴ هزار تن از نیروهای امنیتی و پولیس از بالغ بر ۵ هزار حوزه رای گیری در روز انتخابات محافظت کنند.

طالبان و «دولت اسلامی» (داعش) وعده کرده اند تا انتخابات را مختل کنند.

کورنلیس زیمرمن، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، در یک جلسه اخیر مقامات امنیتی افغانستان گفت: «انتخابات در رابطه ناتو نیست، بلکه در مورد مردم افغانستان است.»‌

جوانان امیدوار

کاندیداها که بعد از آن که مقامات انتخاباتی ۳۵ نفر را بخاطر مدارک تقلبی و یا سوابق مجرمانه از شرکت در انتخابات کنار گذاشتند، حالا تعداد شان به ۲۵۶۵ مفر رسیده است، جهت تصدی ۲۴۹ چوکی در ولسی جرگه رقابت می کنند.

اکثر اعضای کنونی پارلمان خواهان انتخابات مجدد استند. مگر صدها جوان که برای اولین بار شرکت می کنند -- بشمول فرزندان جنگ سالاران سابقمتشبثین، و ژورنالیستان نیز در انتخابات رقابت دارند.

یک ژورنالیست تلوزیونی سابق به نام مردم سما، که ۲۶ ساله است و بر سر چوکی پارلمانی در ولایت کابل رقابت می کند، گفت: «پارلمان باید خانه مردم باشد. اما حالا به مکانی برای شبکه های مافیایی، فساد، و کسانی که برای منافع خودشان کار می کنند، تبدیل شده است.»‌

«فقط جوانان می توانند تغییرات واقعی ایجاد کنند.»

او گفت: «وقتی من با این سن و سال در انتخابات رقابت می کند،‌ این یعنی عملکرد نماینده گان سابق قابل قبول نبوده است. نسل جوان این بار می خواهد در شرایط موجود مشارکت نماید.»

دموگرافی جمعیتی افغانستان طبیعتا باید به نفع کاندیداهای جوان تر باشد. جمعیت این کشور بحیث یکی از جوان ترین و در عینه حال با سریع ترین رشد جمعیتی در جهان رده بندی شده است.

اما سیاستمداران جوان با یک چالش وحشتناک و شدید از سوی افراد با سابقه قبلی که از مدت ها پیش با تکیه بر ارتباطات قومی و قبیله ای، شبکه های حمایتی، تسلیحات، و سرمایه کلان بر عرصه سیاسی کشور حکمرانی کرده اند، روبرو می باشد.

نعیم ایوب زاده، مدیر بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، گفت: «سیاستمداران قدیمی و زورمندان قومی و مذهبی خودشان را صاحبان مشروع و انحصاری سیاست می دانند و از قدرت و منابع زیاد برخوردار می باشند.»‌

حالا افغان های اصلاح طلب امیدوارند که این وضعیت در روز ۲۸ میزان تغییر کند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500