تروریسم

داعش بعد از ارتکاب جنایات فجیع در کوت ننگرهار نابود شد

نوشتۀ سلیمان

قوای امنیتی افغانستان در ماه ژوئیه در ولایت ننگرهار در حال اجرای عملیات های ضد داعش هستند. [عکس تقدیمی از سلیمان]

قوای امنیتی افغانستان در ماه ژوئیه در ولایت ننگرهار در حال اجرای عملیات های ضد داعش هستند. [عکس تقدیمی از سلیمان]

کوت، افغانستان - قوای افغان «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) را در ولسوالی کوت ولایت ننگرهار منهدم کردند.

به دنبال حملات شدید هوایی و زمینی قوای امنیتی افغانستان به قصد نابودی شبه نظامیانی که بالای مردم ملکی منطقه ظلم و ستم فراوانی را مرتکب شده بودند، این گروه تروریستی متحمل شکست بسیار سنگینی شد.

قوای امنیتی، به شمول کوماندوهای اردو، بسیاری از استحکامات داعش در این ولسوالی را منهدم کردند.

غلام حضرت، فرمانده کندک اول کماندوی اردوی ملی افغانستان (اِی ان اِی)، به سلام تایمز گفت: «ما ده ها تن از تروریست های داعش را به هلاکت رساندیم. ما همچنان اسناد و مدارک زیادی را که اثبات کنندۀ وحشت و بربریت این گروه می باشند، به دست آوردیم.»

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، به سلام تایمز گفت: «عملیات نابود سازی داعش در ولسوالی های نازیان، اچین، سپین غر، و هسکه مینه جریان دارد. در تازه ترین عملیات ... ما 27 مرکز داعش در ننگرهار را منهدم کرده و صد ها عضو داعش را کشته و زخمی کردیم.»

بر بنیاد اعلام وزارت دفاع افغانستان قوای امنیتی افغانستان در جریان دو هفته 14 تن از فرماندهان داعش در افغانستان را به هلاکت رساندند.

جنایات داعش

ساکنان محل از جنایاتی که داعش در این ولسوالی مرتکب شد به تلخی یاد می کنند.

شاه ولی، یک باشندۀ ولسوالی کوت که بعد از بیرون راندن داعش از این ولسوالی توسط نیروهای امنیتی به خانه اش برگشته است، به سلام تایمز گفت: «داعشیان در برابر چشمانم شماری از باشنده های منطقه ما را سر بریدند.»

اما او حالا دریافته است که در غیاب او «داعشیان خانه ام را آتش زده اند. داعش همۀ اموالم را سوختانده و یا دزدیده است.»

یک تن از باشندگان ولسوالی کوت بعد از سپری کردن یکسال تحت سلطۀ داعش خاطرات کابوس وار خود را بازگو کرد.

این شخص که نخواست نامش فاش شود، به سلام تایمز گفت: «در آن مدت یک سال ... داعش مرتکب شکنجه ها، ظلم و ستم ها، و زشت رفتاری های متعددی بالای باشندگان این جا شد.» این «جنایات فجیع» داعش شامل «اعدام تعداد زیادی از باشندگان کوت، داخل شدن به خانه های مردم به جبر و اکراه، ضبط مواد خوراکه و پول مردم، اختطاف زنان، مسدود کردن مکاتب، و تعلیم دادن اطفال جهت ارتکاب انفجارهای انتحاری» بودند.

او گفت که صدها خانواده ناچار به فرار شدند.

حضرت نیز گفت: «آنها از مردم و خانه های مسکونیشان به حیث سپر استفاده می کردند. آنها همچنان کودکان را برای ... اجرای حملات انتحاری تربیه می نمودند.»

وجد و شعف باشندگان

باشندگان کوت از مشاهدۀ شکست داعش مشعوف و مسرور هستند و نسبت به برقراری ثبات امیدوار می باشند.

یک باشندۀ کوت که درخواست ناشناس ماندن کرده است، گفت: «بعد از سپری کردن یکسال وحشت و تهدید از سوی داعش، حالا با آمدن نیروهای امنیتی در این جا کمی احساس آزادی می کنم.»

حضرت افزود: «مرحلۀ بعدی عملیات ما ... برقراری امنیت و ثبات در ولسوالی کوت می باشد.»

وزیری گفت: «عملیات ما تا نابودی آخرین فرد داعش ادامه خواهد داشت.»

باشندگان کوت حالا از دولت می خواهند تا امنیت را در سراسر این ولسوالی تامین کند و به این ترتیب از جنایات آیندۀ داعش جلوگیری کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، به سلام تایمز گفت: «ما به مردم ننگرهار، و مخصوصاً به باشندگان ولسوالی کوت، وعده می دهیم که با تمام شدن عملیات در منطقه شان امنیت سرتاسری را در آن جا تأمین خواهیم کرد.»

غنی در جلسۀ مورخ 8 اسد شورای امنیت ملی افغانستان به قوای امنیتی دستور داد تا عملیات‌هایشان را در ولایت ننگرهار تا نابودی داعش ادامه بدهند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

3 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

من از رئیس جمهور تقاضا می کنم که در اسرع وقت بزرگراه هلمند-قندهار را باز کند.

پاسخ

داعشی ها مسلمان نیستند.

پاسخ

راجع به این مقاله باید نوشت که محتوای این مقاله یک حقیقت تلخ را بیان میکنید که پنهان ماندنی نیست دیگر اینکه وجبه رسالت هر فرد مان همین است که حقایق را آشکار سازیم بلخوص رسانه ها باید حقایق را انعکاس بدهید تا مردم از ظلم ستم که بالای هم ونان شان است باخبر شوند

پاسخ