تروریسم

طالبان مردم ملکی را در ولایت هلمند هدف قرار می دهند

نوشتۀ سلیمان

قوای امنیتی افغانستان در تاریخ 30 اسد در هلمند با طالبان می جنگند. [عکس تقدیمی از سلیمان]

قوای امنیتی افغانستان در تاریخ 30 اسد در هلمند با طالبان می جنگند. [عکس تقدیمی از سلیمان]

لشکرگاه، هلمند - باشنده های هلمند می گویند که از جنگ مداوم و ظلم و ستم طالبان در ولایت شان خسته شده اند.

هلمندی ها قربانیان اصلی این جنگ 15 ساله طالبان را زنان، اطفال، و به طور کلی مردم ملکی می دانند، چون شبه نظامیان خانه های مردم را تصرف می کنند، در اماکن عامه بمب گذاری می نمایند، و بیگناهان افغان را به حیث سپر انسانی مورد استفاده قرار می دهند.

عبدالصبور، باشنده 30 ساله ولسوالی ناوه ولایت هلمند، از ترس ظلم و ستم طالبان محل زندگی خود را ترک کرده است. او فعلا در لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند، سکونت دارد.

او به سلام تایمز گفت که طالبان مردم ملکی را از خانه هایشان بیرون کرده و «در این خانه ها مخفی شده اند.»

او گفت که خانه های مصادره شده به پایگاه های تهاجمی تبدیل شده اند.

وی افزود که تروریست ها همچنان «برای این که قوای زمینی و هوایی آنان را مورد حمله قرار ندهند، مانع از ترک مردم از مناطق جنگی می شوند. طالبان از باشندگان هلمند به حیث سپر انسانی استفاده می کنند.»

بیجا شدن هزاران نفر

هزاران نفر از باشندگان هلمند از این حوادث متأثر شده اند.

عمر زواک، والی این ولایت، گفت: «جنگ تحمیلی طالبان بالای مردم هلمند باعث شده است که طی دو ماه گذشته بیشتر از 3 هزار باشنده این ولایت بیجا شوند.»

او گفت: «این مردم همه چیزشان را از دست داده اند. آنها در لشگرگاه در خیمه ها زندگی می کنند.»

او به سلام تایمز گفت که طالبان به وقت بیرون شدن از منازل مسکونی که متصرف شده ند دست به اقدامی بی رحمانه زده و خانه های شهروندان هلمند را بمب گذاری می کنند تا مانع از برگشتن باشندگان اصلی پبه خانه هایشان شوند.

او گفت که مردم ملکی افغان قربانیان اصلی طالبان هستند.

او گفت که طالبان «در ماه اسد یک معلم و یک سرمعلم را در ... ولسوالی ناوه سربریدند تا این که مانع آموزش و پرورش در هلمند شوند.»

شکست طالبان در میدان جنگ

قوماندان های نظامی در ولایت هلمند می گویند که اذیت و آزار مردم ملکی به این دلیل روی داده که طالبان دیگر توان مبارزه در میدان جنگ را ندارند.

دکروال نعمت الله خلیل از اردوی ملی افغانستان (اِی ان اِی) به سلام تایمز گفت که طالبان «با همکاری گروه های تروریستی مانند شبکه حقانی، لشکر طیبه، و لشکر جنگوی ... تلاش می کنند تا هلمند را سقوط بدهند.»

وی گفت: «قوای شجاع امنیتی آنها را در همه جا با خاک و خون یکسان کردند.»

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت امور داخله، به سلام تایمز گفت: «حملات تهاجمی طالبان در [ولسوالی های] ناوه، گرشک، ناد علی، و سنگین با ناکامی مواجه شد. قوای امنیتی در عملیات های یکصدا و هماهنگ قوای طالبان را از بین برده اند.»

جنرال مراد علی مراد، معاون لوی درستیز اردوی ملی افغانستان که هم اکنون در هلمند به سر می برد، در یک کنفرانس اخیر خبری گفت: «طالبان در ولایت هلمند تلفات سنگینی داده اند. این گروه تروریستی که توان مقابله مستقیم با نیروهای امنیتی را ندارند، با بمبگذاری در مکان های عامه و جاده ها، غیر نظامیان را هدف قرار می دهند.»

نابود کردن طالبان و داعش

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، نسبت به عزم و تعهد خود برای نابودی طالبان به مردم هلمند اطمینان می بخشد.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رییس جمهور افغانستان، به سلام تایمز گفت: «دولت افغانستان مصمم به از بین بردن طالبان و سایر گروه های تروریستی که در برابر مردم و حکومت می جنگند، است.»

اقای مرتضوی گفت: «رییس جمهور دستور داده است تا به بیجاشدگان هلمند کمک های لازم به اسرع وقت صورت بگیرد.»

غنی در تاریخ 28 اسد در نود و هفتمین سالروز استقلال افغانستان به طالبان و گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) به شدت اخطار داد.

وی با قدردانی و تشکر از نیروهای امنیتی به خاطر فداکاری هایشان گفت: «اگرچه کشور ما با تهدید های تروریستی مواجه است، نیروهای امنیتی ما افغانستان را به گورستان طالبان و سایر هراس افگنان تبدیل می کنند.»

غنی گفت: «داعش نه تنها در ننگرهار، بلکه در تمام بخش های افغانستان، نابود خواهد شد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

6 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

من بهترین درودها و آرزوها را تقدیمتان می کنم. امیدوارم که شما تندرست و موفق باشید. من می خواهم با شما تماس گرفته و با شما همکاری کنم. من هم اکنون یک گزارشگر آزاد هستم.

پاسخ

غنی بد است

پاسخ

ما خواهان صلح هستیم. جنگیدن دیگر برای ما هیچ مفهومی ندارد. من از رئیس جمهوری محترم می خواهم که اجازه دهد پول وارد کشور شود. مردم گرسنه اند.

پاسخ

بسیار عالی

پاسخ

رهبر ما غنی بد است.

پاسخ

مردم از دست هر دو طرف خسته شده اند. از یک طرف طالبان و از طرف دیگر سربازان خود ما توپ شلیک می کنند. مردم بیچاره چه کار می توانند بکنند؟ آنها به کجا می توانند بروند؟

پاسخ