اقتصاد

کمک تعهدات بین المللی به توسعۀ افغانستان

نوشتۀ عزاز الله

حمایت بین المللی و تعلیمات امنیتی به توسعۀ افغانستان کمک می کند. در اینجا پولیس مرزی افغانستان در یک کمپ در کابل در ماه اسد تعلیم می بیند. [عکس قدیمی از عزازالله]

حمایت بین المللی و تعلیمات امنیتی به توسعۀ افغانستان کمک می کند. در اینجا پولیس مرزی افغانستان در یک کمپ در کابل در ماه اسد تعلیم می بیند. [عکس قدیمی از عزازالله]

کابل -- تحلیلگران و کارشناسان افغان می گویند که کمک جامعۀ در بازسازی و توسعۀ افغانستان بسیار مهم است.

فضل حق مراد، یک تحلیلگر اقتصادی مقیم کابل که سردبیر مجلۀ اکونومیک افغانستان است، به سلام تایمز گفت: «افغانستان برای مدت سی و چند سال از هر سو هدف قرار گرفته و به شدت آسیب دیده است. حضور جامعۀ جهانی در اینجا و کمک آن به اعمار افغانستان طی 15 سال گذشته بسیار بسیار مفید فایده بوده است.»

مراد اظهار می دارد که افغانستان یک بازار در حال ظهور به سرعت رو به رشد و از لحاظ استراتژیکی بسیار مهم است که در نزدیکی بعضی از بزرگ ترین و سریع الرشدترین بازارهای جهان قرار دارد. «اینها همه به خاطر کمک و اعتماد جامعۀ بین المللی به دولت جمهوری اسلامی افغانستان (جی آی آر اُ اِی) می باشد. دولت وحدت ملی (اِن یو جی) نسبت به انجام تلاش های اعمار و بازسازی مصمم است و امید می رود که جامعۀ بین المللی بیش از پیش کمک نماید.»

محمد قربان حقجو، معین وزیر تجارت افغانستان، به سلام تایمز گفت که دولت مصمم است تا افغانستان را از یک کشور مصرف کننده به یک کشور صادرکننده تغییر دهد.

او گفت: «مراد این است که نشان داده شود جمهوری اسلامی افغانستان نسبت به آینده ای بهتر برای مردم افغانستان مصمم است و این امر را می توان در جریان تلاش های کنونی اعمار مشاهده کرد. جامعۀ بین المللی به ما کمک می کند و ما همۀ تلاش خود را برای داشتن یک افغانستان بهتر به کار خواهیم بست.»

مزمل شینواری، معین سابق وزیر تجارت، به طور خاص به تعهدات اخیر جامعۀ بین المللی در اجلاس هیأتی که در ورشو به ریاست ناتو برای تقویت قوای امنیتی افغانستان برگزار شد، اشاره کرد. در این اجلاس لیم سونگ نوم، معین اول وزیر امور خارجۀ کرۀ جنوبی، قول پرداخت مبلغ 135 میلیون دلار آمریکا به افغانستان طی سال های آینده جهت کمک به این کشور برای ساختن ظرفیت نیروهای امنیتی آن داد.

شینواری گفت که «به خاطر کمک های بین المللی دولت وحدت ملی باید برای آینده ای بهتر سخت تلاش کند.»

در این اجلاس سران کشورهای عضو ناتو بر تعهد خود مبنی بر حفظ حضور مأموریت حمایتی قاطع در این کشور پس از سال 2016 و ادامۀ کمک های ملی به دفاع ملی افغانستان و قوای امنیتی این کشور مجددا تأکید کردند. شینواری گفت: «در افغانستان همه چیز به امنیت مرتبط می باشد. اگر ما وضعیت امنیتی بهتری داشته باشیم، افغانستان بسیار زود رشد خواهد کرد و دولت نیز در مسیر درستی حرکت می کند.»

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، گفت که استرالیا نیز در اجلاس ورشو متعهد شد که مبلغ 300 میلیون دلار آمریکا را به قوای امنیتی افغانستان بپردازد و کانادا نیز به نوبۀ خود متعهد گردید.

او گفت: «در اجلاس ورشو کانادا از اختصاص کمکی به مبلغ 465 میلیون دلار آمریکا برای پشتیبانی های امنیتی و کمک های انکشافی در افغانستان طی مدت سه سال خبر داد. ما امیدواریم که هر چه زودتر این کمک های حمایتی را دریافت نموده و اقتصاد و امنیتمان را بهبود بخشیم.»

تاج محمد اکبر، یک استاد اقتصاد در دانشگاه کابل، پس از اعلام تعهدات اخیر از سوی جامعۀ بین المللی ابراز خوشبینی کرد. وی گفت: «دولت افغانستان نسبت به توسعۀ کشور برای مردممان متعهد می باشد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

تاج محمد کاملا راست می گوید.

پاسخ