امنیت

با از دست دادن دابق تصویر خلافت داعش مخدوش شد

نوشته ولید ابوالخیر در قاهره

در این عکس که از روی یک ویدئوی تهیه شده داعش به نام «ملاقات ما در دابق» گرفته شده است، شبه نظامیان داعش مصروف مهیا شدن برای نبرد آخرالزمانی می باشند.

در این عکس که از روی یک ویدئوی تهیه شده داعش به نام «ملاقات ما در دابق» گرفته شده است، شبه نظامیان داعش مصروف مهیا شدن برای نبرد آخرالزمانی می باشند.

متخصصان به دیارنا گفتند که با لحاظ کردن نقش مهمی که شهر سوری دابق در کوشش‌های تبلیغاتی داعش ایفا می کرد، قوای آزادی‌بخش با آزادسازی دابق از دست «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) به روحیه این گروپ و کوشش های آن جهت ارائه خود به حیث یک خلافت دایمی ضربه سختی را وارد نموده است.

دابق در پیشگویی‌های آخرالزمانی اسلامی محل جنگ نهایی بین مسلمین و «رومیان»، اصطلاحی که برای اشاره به کافران از آن استفاده می شود، می باشد. داعش از بدو تاسیس خود در سال 2014 فلم ها و اعلانات تبلیغاتی خود را بر این پیشگویی بنیاد گذاشته بود تا به تقویت مشروعیت به اصطلاح خلافت خود پرداخته و به این ترتیب قوا استخدام کند.

آنها گفتند که با وجود کوشش‌های این گروپ جهت کم اهمیت نشان دادن شکست اخیر، از دست دادن این شهر سمبولیک بر مبارزه با داعش در سوریه و عراق تاثیرات روحی و روانی بسیار کلانی خواهد داشت.

همین یک ماه قبل در تاریخ 25 میزان شعبات اردوی آزاد سوریه (اف اس اِی) با حمایه ترکیه کنترل تعدادی از قریه ها و شهرهای شمال حلب به شمول دابق را به حیث قسمتی از سومین مرحله عملیات «سپر فرات» به دست آوردند.

روی جلد نسخه اخیر مجله تبلغاتی داعش به لسان انگلیسی موسوم به «دابق».

روی جلد نسخه اخیر مجله تبلغاتی داعش به لسان انگلیسی موسوم به «دابق».

عکس گرفته شده از یک فلم داعش که تانک های داعش را در حال تسخیر روم نمایش می دهد. بسیاری از فلم های ویدئویی داعش نبرد های آخرالزمانی مابین جنگجویان این گروپ و «کافران» را به تصویر می کشند.

عکس گرفته شده از یک فلم داعش که تانک های داعش را در حال تسخیر روم نمایش می دهد. بسیاری از فلم های ویدئویی داعش نبرد های آخرالزمانی مابین جنگجویان این گروپ و «کافران» را به تصویر می کشند.

تورن جنرال یحیی محمد علی، متخصص گروپ‌های تروریستی و تحلیلگر استراتژیک و متقاعد اردوی مصر، گفت: «طی سه سال گذشته داعش کوشش کرده بود تا به شهر دابق اهمیت خاصی بدهد.»

او به دیارنا گفت که داعش با این تبلیغات قصد داشت تا دابق را از یک محل جغرافیایی عادی «به یک سمبل بسیار مهم ایدئولوژیکی» مبدل نماید.

وی گفت که این کار علی الخصوص «با هدف مشروعیت دادن به موجودیت این گروپ و فعالیت های تروریستی» آن اجرا شد. او اشاره کرد که این شهر «از نظر نظامی یا استراتژیکی بی بها یا کم بها است.»

او گفت که شکست دابق از بابت اهمیت سمبلیک آن «ضربه بسیار مهلکی بر این گروپ» می باشد و این ضربه بر پروسه جنگ، علی خصوص در رابطه با استخدام قوا و وضعیت روحی آنها مؤثر است.

علی گفت که ناکامی داعش در دابق «درست وقتی واقع شده که گروپ متذکره شمار کلانی از قوماندانان عالی رتبه خود را از دست داده و در جبهه های نبرد هم شکست های فراوانی را متحمل شده است.»

او اظهار کرد: «واقعه آزاد کردن این شهر مدت کمی بعد از سایر شکست های این گروپ در شهرهای سوریه، به شمول شهرهای منبج و جرابلوس , و همچنان شروع عملیات آزاد کردن موصل در عراق واقع شده است.

علی گفت: «مجزا [از یکدیگر] دیدن این حوادث ممکن نیست. به همین خاطر بی تردید اولین ثمره آزاد شدن دابق در موصل مشاهده خواهد شد؛ یعنی در مکانی که قوای عراقی و ائتلاف بین‌المللی برای آزاد کردن آن کمپاین بی سابقه ای را شروع کرده اند.»

کوششی برای کوچک نشان دادن اهمیت شکست

مازن زکی، مدیر دایره رسانه جدید مرکز مطالعات و تحقیقات میدانی ابن الولید، گفت که شهر دابق در جنوب مرز ترکیه و با فاصله حدود 35 کیلومتری شهر حلب واقع شده است.

وی به دیارنا گفت که این شهر قسمتی از مرکز فرمانداری اخترین در ولسوالی اعزاز می باشد؛ جایی که حضور داعش در آن با مخالفت و مقابله گروپ های اپوزیسیون که تحت بیرق اردوی آزاد سوریه تجمع کرده اند، رو به رو شده است.

داعش از زمان ظهور خود در سال 2014 تا به حال در مطالب کتبی و فلم های ویدئویی تبلیغاتی خود بسیار از دابق استفاده کرده است و بسیاری از آنها یک کلیپ صوتی ابومصعب الزرقاوی، رهبر سابق القاعده در عراق، را شامل می باشند.

در این کلیپ الزرقاوی می گوید: «جرقه اینجا، در عراق، روشن شده است و تشدید حرارت آن ادامه خواهد یافت تا زمانی که اردوهای صلیبیون را در دابق به آتش بکشد.»

زکی گفت: «این گروپ بعدها، یعنی بعد از از دست کنترل این شهر در ماه اسد سال 2014 [دابق را] بار دیگر به خط اول تبلیغاتی خود برگرداند و این شهر به یکی از سمبل های اساسی این گروپ تبدیل کرد.»

او گفت که این گروپ حتی یک مجله به لسان انگلیسی به نام «دابق» منتشر نمود و در آن به شدت بر موضوع «نبرد نهایی مابین مسلمین و کافران» در این شهر مانور داد.

زکی گفت که داعش از زمان شکست خود در دابق کوشش کرده است تا اهمیت خسران خود را کم جلوه داده و با انتشار مطالبی ادعا کند که این، آن مبارزه کلان که در تبلیغاتش اشاره می کرد، نبود.

او اضافه کرد: «این گروپ با انتشار این شایعات کوشش می کند تا اهمیت این شکست را کم جلوه داده و پیامدهای نامطلوبی که ممکن است، به خصوص در رابطه با استخدام قوا و روحیه جنگجویانش از آن حاصل شود، آن را به حداقل برساند.»

تحریف تاریخ

عبد النبی بکار، یک عالم علوم پروفیسور دانشکده شریعت و قضای دانشگاه الازهر، گفت که داعش از بدو تشکیل خود واقعیات تاریخی و دینی را تحریف کرده و بسیاری از آیه های قرآن و احادیث را مخدوش کرده است.

او به دیارنا گفت که این یک حرکت محاسبه شده «برای مشروعیت بخشیدن به موجودیت آن و تسهیل امر انکشاف آن و همچنان استخدام قوا برای این گروپ» می باشد.

وی اظهار داشت: «افراد ضعیف الفکر و غیرمطلع از علوم دینی گرفتار دام این مطالب بی معنای مذهبی می افتند و به این گروپ ملحق می شوند و فکر می کنند که ایتن گروپ در واقع در حال مصروف تأسیس دولت و سرزمین خلافت است.»

او افزود: «درآمدن دابق از چنگ این گروه ضربه کلانی بر همه دروغ های دینی که این گروپ ترویج می کرد، محسوب می شود.»

او درباره حدیثی که مبشر نبرد آخرالزمانی دابق است، گفت: «در این مورد تفاسیر فراوانی وجود دارند و اکثر آنها به سمبولیزم دینی ارجاع دارند و هیچ ارتباطی با واقعیت های موجود ندارند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

اخبارى مقبول ورسانه مقبول وزيبا است به خاطريکه خبرهاى مٶثق نشرميګردد.

پاسخ