امنیت

تداوم حملات علیه طالبان طی عملیات شفق 2 قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان

عزازالله

قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان عملیات شفق 2 را در تاریخ 19 قوس شروع کردند. این عملیات به دنبال موفقیت فاز اول عملیات نظامی که در ماه حوت سال 2016 شروع شده بود، اجرا گردید.

قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان عملیات شفق 2 را در تاریخ 19 قوس شروع کردند. این عملیات به دنبال موفقیت فاز اول عملیات نظامی که در ماه حوت سال 2016 شروع شده بود، اجرا گردید.

کابل - مقامات دولتی می گویند که قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان (اِی ان دی اس اف) جهت تداوم موفقیت عملیات شفق 1 اقدام به اجرای مرحله دوم این عملیات نظامی علیه طالبان و ستیزه جویان در سرتاسر کشور کردند.

مقامات مسئول به سلام تایمز گفتند که عملیات شفق 1 در ماه حوت با هدف تصفیه همه ساحات شمالی افغانستان که شبه نظامیان در آنها فعال بودند، شروع شد.

جنرال عبدالرازق، قوماندان امنیه ولایت قندهار، در ماه میزان به سلام تایمز گفت: «ما با هلاک کردن ده ها ستیزه جو و دشمنان صلح در منطقه در ولایات قندهار، زابل، اروزگان، و دایکوندی به اهداف مان نایل شدیم.»

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله، به رسانه ها گفت که بر اساس همین موفقیت بود که عملیات نظامی زمستانی شفق 2 در تاریخ 19 قوس در ساحات جنوب شرقی افغانستان شروع شد.

دانش به سلام تایمز گفت: «قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان کوشش می کنند که ولایات جنوب شرقی افغانستان را از لوث وجود ستیزه جویان تصفیه کرده و ثبات را به این منطقه بیاورند.»

مسئولین گفتند که این عملیات منحصر به ناحیۀ جنوب شرقی نمی باشد، بلکه هدف آن پوشش دادن تمام کشور است.

فضل خدا، سخنگوی قول اردوی 203 تندر، گفت که عملیات شفق 2 با هدف تصفیۀ ولایات پکتیا، پکتیکا، لوگر، و غزنی از ستیزه جویان اجرا می شود.

او به سلام تایمز گفت که ستیزه جویان در جبهه های مبارزه شکست خورده اند و می خواهند در منازل مردم مخفی شوند، اما قوای نظامی و افراد ملکی این زمستان به آنها پناه نخواهند داد.

مشارکت قوای امنیتی و افراد ملکی برای حفظ امنیت

مسئولین امنیتی و تحلیلگران می گویند که آنها امید دارند که عملیات شفق 2 به مثل عملیات قبلی سریع و موثر باشد.

وزارت دفاع در ماه ثور اعلام کرد که طی دو ماه از شروع عملیات شفق 1 حداقل 1,167 شبه نظامی به هلاکت رسیدند و قوا یامنیتی تا زمان شروع فاز دوم عملیات به روند کسب موفقیت های خود ادامه دادند.

به گزارش رسانه های مجلی در روزهای اول عملیات شفق 2 قوای امنیتی افغانستان حداقل 19 شبه نظامی را در ولایات اروزگان و پروان به هلاکت رساندند.

برید جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، به سلام تایمز گفت که قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان آماده اند تا با ستیزه جویان مبارزه کرده و تروریست های دروغگو را نابود کنند.

او گفت: «شفق 2، پلان ما برای خارج کردن آنها از قریه ها و منازل باشندگان ملکی است. ما در این زمستان به مناطق تحت کنترل طالبان حمله خواهیم کرد.»

او گفت که باشندگان محلی از این عملیات حمایه کرده و به اردو کمک می کنند تا وضعیت را برای ستیزه جویان و طالبان دشوارتر کنند.

زلمی ویسا، والی پکتیا، هشدار داد که ستیزه جویان که به پروسۀ صلح ملحق نشده باشند، توسط قوای افغانستان از بین خواهند رفت.

او در یک کنفرانس خبری در تاریخ 19 قوس گفت: «تا حالا قوای دفاعی و امنیتی ما در مبارزه با طالبان موفق بوده اند.»

او از باشندگان محلی به خاطر حمایه آنها تشکر کرد و از آنها درخواست کرد تا به مشارکت با قوای امنیتی جهت حفظ امنیت ادامه دهند.

شاه رسول، یکی از شیوخ قبایل در ولایت پکتیا، به سلام تایمز گفت که ساکنان منطقه از بابت عملیات شفق 2 خوشحال هستند و جهت ریشه کنی طالبان و همۀ افراد خطرناک برای صلح منطقه با قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان همکاری می کنند.

جنرال عتیق الله امرخیل، یک تحلیلگر امنیتی مقیم کابل، گفت که زمستان وقت خوبی برای شروع حمله علیه طالبان و همه ستیزه جویان است.

او به سلام تایمز گفت: «ما در زمستان طبق تجربه دیده ایم که طالبان نمی خواهند بجنگند و می خواهند برای تابستان بعد مهیا شوند. طی این مدت آنها برای استخدام افراد بیشتر و قدرتمند شدن برای جنگ فعالیت می کنند.»

او ابراز امیدواری کرد که مرحله دوم عملیات شفق هم مثل مرحله اول موفقیت آمیز باشد تا به این ترتیب سالی که در آن قوای امنیتی در برابر طالبان به موفقیت های کلانی رسیده اند، رقم بخورد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500