امنیت

درگیری های داخلی، شکست در میدان جنگ، و بی کفایتی امید طالبان را کم کرده است

نوشته سلیمان

قوماندوهای اردوی ملی افغانستان در تاریخ 18 میزان 2016 در جریان یک عملیات نظامی در ولایت هلمند موضع می گیرند. مقامات می گویند که قوای امنیتی افغانستان مصروف مبارزه با گروپ طالبان هستند که بیش از قبل درهم شکسته و به حیث نظامی تضعیف شده است. [نور محمد/ خبرگزاری فرانسه]

قوماندوهای اردوی ملی افغانستان در تاریخ 18 میزان 2016 در جریان یک عملیات نظامی در ولایت هلمند موضع می گیرند. مقامات می گویند که قوای امنیتی افغانستان مصروف مبارزه با گروپ طالبان هستند که بیش از قبل درهم شکسته و به حیث نظامی تضعیف شده است. [نور محمد/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- مقامات و تحلیلگران امنیتی افغانستان گفتند که همزمان با فروپاشی مرکزیت رهبری طالبان و شکست های سهمگین آنها در میدان های نبرد این گروپ شبه نظامی در حال از دست دادن تسلط خود بر افغانستان است.

جنرال محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، گفت که با گرفتار شدن طالبان در جنگ های داخلی و جدا شدن گسترده از این گروپ موقعیت قدرت ملا هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان، متزلزل شده است.

او به سلام تایمز گفت: «اختلافات داخلی طالبان به طور بسیار شدیدی بلند رفته است تا آنجا که گروپ های مختلف طالبان در حال در ولایت های ننگرهار، پکتیکا، هلمند، زابل، و پکتیا مصروف شدیدترین نبردها می باشند که در نتیجه آنها متحمل شدیدترین تلفات شده اند.»

او گفت: «بعضی از اعضای ثروتمند طالبان مثل ملا داوود مزمل، ملا صد ابراهیم، ملا محمد زازی، و تعدادی از دیگر اعضای ارشد طالبان در نتیجه اختلافات و درگیری ها شورای رهبری طالبان را ترک کردند. آنها حال کوشش می کنند تا یک رهبری جدید را شکل دهند.»

تلفات «بی سابقه» طالبان

وزارت دفاع تلفات طالبان در اول سال 2017 را «بی سابقه توصیف کرد. طی فقط یک ماه صدها عضو طالبان به شمول بسیاری از قوماندانان آنها توسط قوای دفاعی و امنیت ملی افغانستان (اِی اِن دی اس اف) گشته شدند.»

این وزارتخانه در تاریخ 28 جدی اعلام کرد که حداقل 37 جنگجوی طالبان به شمول هشت رهبر این گروپ طی عملیات های نظامی در ولایت های کنر، کاپیسا، اروزگان، هرات، قندوز، بغلان، و هلمند کشته شدند.

این وزارتخانه در تاریخ 4 دلو اعلام کرد که چند روز بعد قوای دفاعی و امنیت ملی افغانستان با حمایه قوای هوایی افغانستان و همچنان واحدهای توپخانه اردوی این کشور حداقل 14 جنگجوی طالبان به شمول یک قوماندان محلی را به هلاکت رساندند.

در همین حال، خبرگزاری آریانا گزارش داد که یک قوماندان محلی طالبان در سر پل به همراه چهار پسر خود وقتی یک بمب را برای حمله به قوای امنیتی افغانستان آماده می کردند، از اثر انفجار بی وقت آن کشته شدند.

ریزش و ترور رهبران

در حالی که تلفات جنگجویان طالبان مدام بلند می رود، این گروپ با تغییرات ساختاری کلانی مواجه می باشد.

متخصصین می گویند که اخیرا هبت الله والی های «نام نهاد» 16 ولایت از مجموع 34 ولایت این کشور را در تلاشی جهت حفظ نفوذ خود بر این گروپ تغییر داد.

روزنامه هشت صبح کابل نوشته است که شواهدی وجود دارند که نشان می دهند یک لیست ترور 50 نفری از افراد طالبان -- به شمول 36 تن‌ اعضای ارشد این گروپ و 16 تن والیان «خودخوانده» برکنارشده طالبان -- تهیه شده است.

این روزنامه در ماه جدی به نقل از منابع آگاه خود در ریاست امنیت ملی گزارش داد: «مطابق راپورها تصمیم گرفته شده است تا ظرف یک ماه آینده این افراد توسط طالبان ترور شوند.»

به نوشته این روزنامه قاری سیف الله، مسئول کمیسیون نظامی و اکمالاتی طالبان در ولایت زابل، از اولین افرادی بود که به دستور حافظ مجید، مشاور هبت الله، ترور شد.

محمد داوود اساس، مشاور ارشد عبدالله عبدالله، رئیس اجرای دولت افغانستان، گفت که ترور تعداد از قوماندان های ارشد طالبان در ولایت های جنوبی افغانستان حسب دستور شورای رهبری طالبان به «هرج و مرج غیرقابل تصور» در صفوف طالبان خواهند منجر شد.

او به سلام تایمز گفت: «اختلافات و انشقاقات گروپ طالبان را به آخرین مرحله انهدام رسانده است.» او اضافه کرد که قوای دفاعی و امنیت ملی افغانستان از وضعیت تضعیف شده طالبان استفاده می کنند.

او گفت: «دولت افغانستان کوشش های خود برای شکست دادن و نابودی کامل طالبان را شدت داده تا این گروپ تروریستی و نفرت پراکن در اسرع وقت نابود شود.»

روحیه ضعیف طالبان

دگر جنرال میرزا محمد یارمند، معین سابق وزیر داخله، گفت: «اختلافات و درگیری های داخلی قابلیت نظامی طالبان را مداوما تضعیف کرده و بر روحیه رزمی آنها اثر منفی گذاشته است.»

او به سلام تایمز گفت: «رهبری ضعیف و عدم اطمینان به رهبری و اعضای ارشد طالبان سبب شده قوماندانان و اعضای طالبان تحت امر آنها انگیزه خود برای نبرد علیه دولت افغانستان را از دست بدهند.»

یارمند گفت که اگر مرکزیت رهبری طالبان به اختلافاتشان ادامه دهند، احتمال زیادی وجود دارد که این گروپ منهدم شود.

یک متخصص امور طالبان مستقر در قندهار به شرط فاش نشدن نامش به سلام تایمز گفت: «طالبان به سمت تضعیف و نابودی تدریجی خود حرکت می کنند و اعضای ارشد آنها در فضای بی اعتمادی و بی اطمینانی گرفتار شده اند.»

او گفت: «شکست ها و ناکامی های پی هم طالبان [...] موجب برکناری این گروپ توسط تعدادی از اعضای ارشد طالبان به شمول رؤسای کمیسیون ها، قوماندان های نظامی، و مسئولین مالی و نظامی شده است. این برکناری ها سطح تنش و اختلافات مابین اقشار طالبان را تشدید کرده است.»

یک فرصت طلایی

حاج محمد داوود، یک نماینده در پارلمان افغانستان، گفت که این تشطط و انشقاق میان گروپ های مختلف طالبان معرف یک فرصت طلایی برای دولت است.

او به سلام تایمز گفت: «اختلافات داخلی و مناقشات میان گروپ های مختلف طالبان که در نتیجه آنها صدها قوماندان و جنگجوی طالبان کشته شده اند، موجودیت طالبان را به شدت تهدید می کند.»

او گفت: «دستور ترور ده ها نفر از اعضای ارشد طالبان که توسط رهبری این گروپ صادر شده بود، نشان دهنده بلند رفتن تنش و تشطط بین طالبان می باشد.»

او اظهار داشت: «دولت افغانستان و هم شورای عالی صلح افغان باید از این اختلافات و تنش ها میان اعضا و اقشار طالبان استفاده کنند تا اعضای منفک طالبان را جذب کرده و به شمول پروسه صلح درآورند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

به نظر من امنیت ملی ما بعد سال ها بیدار شده و از بین بردن طالبان را شروع کرده است. این ممکن است یکی از پلان های آنان باشد. آنها لیست را اعلام کرده اند و نشان داده اند که آنها توسط ملا هبت الله کشته خواهند شد. اما خود دولت افغانستان خودش آنها را خواهد کشت و به این ترتیب آنها طالبانی را که خود به دو بخش قسمت شده اند را به چندین فرقه تقسیم خواهند کرد.

پاسخ