تروریسم

فرار البغدادی از موصل و تنها گذاشتن جنگجویانش

نوشته خالد الطایی

موترهای متعلق به داعش توسط حملات هوایی در جریان آزادسازی قریه های شمال موصل منهدم شده اند. [عکس تقدیمی از سوی وزارت دفاع عراق]

موترهای متعلق به داعش توسط حملات هوایی در جریان آزادسازی قریه های شمال موصل منهدم شده اند. [عکس تقدیمی از سوی وزارت دفاع عراق]

در حالی که حلقه محاصره علیه گروپ داعش در شهر موصل تنگ تر می شود، مطابق راپورها ابوبکر البغدادی، رهبر «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش)، از موصل فرار کرده و پیروانش را به حال خودشان رها کرده تا به تنهایی به میدان جنگ بروند.

قوای عراقی عملیاتشان جهت بازپس گیری غرب موصل را در تاریخ 1 حوت و بعد از تصرف منطقه شرقی این شهر در ماه جدی شروع کردند.

آنها به رغم شرایط نامناسب جوی و سرک های تنگ و باریک و شلوغ که استفاده از موترهای زرهی بزرگ را محدود می کرد، ولسوالی و محله را آزاد کرده اند.

عبدالرحمان اللویزی، نماینده نینوا در پارلمان عراق، به دیارنا گفت که باشندگان محلی طبق راپورهای دریافتی یک کاروان موترها و لاری ها را مشاهده کردند که در شب شروع حمله به ساحه غربی شهر، به سمت غرب، یعنی به طرف منطقه گسترده بیابانی مابین ولایت نینوا و انبار حرکت می کردند.

او گفت که البغدادی «ممکن است قبل از شروع حمله در ناحیه سمت راست موصل بوده باشد.» او افزود که متذکره «به صحرا گریخت تا در آنجا در کمپ هایی که ماهرانه مخفی شده اند، پنهان شود.»

شکست نزدیک است

او گفت که منابع اطلاعاتی همچنان ادعا می کنند که البغدادی به اعضای شورای داعش چراغ سبز نشان داده تا آنها بلافاصله از موصل فرار کنند.

به گفته اللویزی آنها مسئول «صدور احکام اسلامی و ترویج مفکوره های افراطی این گروپ می باشند.»

او گفت که البغدادی «قطعا نمی خواهد آنها را قربانی کند؛ زیرا او باورمند است آنها در بلندمدت مهم می باشند و گروپ در فقدان آنها قادر به کسب حامیان جدید و جذب جنگجویان بیشتر نخواهد بود.»

اللویزی گفت که این شاهد دیگری است که داعش «به حیث یک گروپ جنگی به طرف خاتمه کار خود حرکت می کند و تمرکزش را بر نبرد ایدئولوژیک در فاز بعدی تغییر خواهد داد.»

او افزود که وقتی این گروپ از حیث نظامی شکست بخورد، نبرد باید با شدت بیشتر جهت از بین بردن ایدئولوژیکی این گروپ متمرکز شود.

او گفت که البغدادی از پیروانش خواسته «تا آخرین نفس بجنگند و یا کشته شوند، یا انتحار کنند.»

وی گفت: «این یک حکم ایدئولوژیکی یا انگیزه روانی نیست، بلکه بیشتر رعب و وحشت [البغدادی] از این که تعداد فزاینده ای از این عناصر دستگیر شده و یا معلومات را در رابطه با تحرکات و محرمانه ترین فعالیت های این گروپ افشا کنند، منعکس می کند.»

البغدادی که در سال 2014 از مسجد جامع موصل خود را «خلیفه» همه مسلمانان خواند از اوائل ماه عقرب، یعنی دو هفته بعد از شروع نبرد موصل و زمانی که او به پیروانش گفت تا با «کفار» مبارزه کنند، تاکنون دیگر هیچ خطبه ضبط شده ای را نشر نداده است.

راپورهای رسانه ای تأیید نشده ماه گذشته به نقل از منابع محلی اعلام کردند که او به پیروانش یک پیغام کتبی فرستاده و در آن که به عنوان «خطبه وداع» توصیف شده، او به شکست گروپش اذعان نموده است.

یأس و ناامیدی پیروان داعش

احمد الشریفی، یک متخصص استراتیژیک و افسر سابق اردوی عراق، به دیارنا گفت که جنگجویان داعش که در موصل رها شده اند، با درهم شکست مواضع دفاعیشان بیشتر و بیشتر ناامید و کلافه می شوند.

او به دیارنا گفت که ناپدید شدن البغدادی «ناامیدی افرادش را که دیگر قادر به ادامه مقاومتاتشان نیستند، بلند برده است.»

الشریفی به نقل از منابع محلی در غرب موصل گفت که شبه نظامیان «درباره خلیفه شان، مکان اقامت او، و دلیل این که او آنها را در این جهنم تنها گذاشت، سوال می کنند و متحیرند که چرا او مثل یک قوماندان نظامی عمل نمی کند و همراه با آنها نمی جنگند.»

وی افزود: «سوالات فراوانی هستند که تضعیف و اضطراری که با آن رو به رو هستند را منعکس می کند.

الشریفی این احتمال را که البغدادی از موصل فرار کرده و به یک «مکان امن در سوریه» گریخته است را رد نکرد.

حسن شبیب السبعاوی، عضو کمیته امنیت شورای ولایت نینوا، به دیارنا گفت که فرار او به حیث یک «اعتراف غیرسمی به شکست» تلقی می شود.

او گفت: «بسیاری از جنگجویان محلی که با این تروریست بیعت بودند، حالا که خیلی دیر شده فهم کرده اند که رهبرانشان آنها را به حال خودشان رها کرده اند و حالا باید به تنهایی بهای گزافی را بپردازند. آنها با پیروی از یک ایدئولوژی انحرافی به مردم و کشورشان صدمه رساندند.»

او گفت که البغدادی و پیروانش حالا باید با این واقعیت مواجه شوند که «آنها به زباله دان تاریخ پرتاب شده اند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500