امنیت

طالبان تسلیم شده در بلخ می گویند: «ما فریب خورده بودیم»

نوشته سلیمان

خان محمد چریک، قوماندان سابق طالبان (راست) در تاریخ 12 حمل در ولایت بلخ همراه 200 نفلر دیگر از اعضای طالبان تسلیم دولت افغانستان می شود. آنها عهد کردند به پروسه صلح ملحق شوند و گفتند که فریب رهبران طالبان را خورده بودند. [سلیمان]

خان محمد چریک، قوماندان سابق طالبان (راست) در تاریخ 12 حمل در ولایت بلخ همراه 200 نفلر دیگر از اعضای طالبان تسلیم دولت افغانستان می شود. آنها عهد کردند به پروسه صلح ملحق شوند و گفتند که فریب رهبران طالبان را خورده بودند. [سلیمان]

کابل -- مسئولین به سلام تایمز گفتند که در تاریخ 12 حمل یک گروپ متشکل بالغ بر 200 عضو طالبان که در کوهستانات البرز در ولایت بلخ مصروف نبرد با قوای دولتی افغانستان بودند، حالا تسلیم شده اند.

اکثر جنگجویان تسلیم شده گفتند که آنها فریب شبه نظامیان طالبان را خورده بودند و حالا می خواهند به پروسه صلح ملحق شوند.

منیر احمد فرهاد سخنگوی والی ولایت بلخ به تاریخ ۱۳ حمل به سلام تایمز گفت، «بیش از ۲۰۰ عضو گروه طالبان مسلح با سلاحها و تجهیزات خود همراه با فرماندهان آنها ملا سباون [مشهور به اکا دوا خان] و خان محمد چریک به روند صلح پیوستند.»

او گفت که یکجا شدن این طالبان به پروسه صلح در تامین امنیت و ثبات زون شمال نقش موثر دارد.

فرهاد گفت: «حکومت محلی و شورای عالی صلح [ولایت] برای ادامه و بهبود زندگی طالبانی که سلاح های شان را به زمین بگذارند، از هراس افگنی دست بکشند، و به پروسه صلح ملحق شوند، پلان های متعدد دارد.»

وی افزود: «این شامل آن می شود که برای آنها زمینه های اشتغال مهیا می گردد، در تامین امنیت و ثبات مناطق که قبلا این طالبان ناامن کرده بودند از آنها استفاده می شود، و آنها را شامل پولیس محلی می نمایند.»

بنا بر فرهاد، این طالبان ده ها سلاح سبک و سنگین خود را در حضور قوماندان امنیه، رئیس امنیه بلخ، رئیس شورای ولایتی، نماینده بلخ در پارلمان، و اعضای کمیته صلح این ولایت به حکومت سپردند.

وی گفت: «آنها تعهد نمودند که بعد از این برای تامین امنیت، مبارزه با طالبان، و انکشاف مناطق شان فعالیت می کنند.»

«ما فریب خورده بودیم»

این دو قوماندان سابق طالبان با سلام تایمز در مورد تاسف و پشیمانی خود سخن گفتند.

چریک به نقل از خودش، سباوون، و سایر اعضای سابق طالبان به سلام تایمز گفت: «ما فریب رهبران طالبان را خورده بودیم و از اعمال هراس افگنی خود پیشیمان استیم.»

او اظهار داشت: «در راه که روان بودیم غلط بود، و مردم افغانستان بر حق استند. ما حالا درک کرده ایم که طالبان و رهبران آن جز تباهی افغانستان و کشتار افغان ها کدام پلان دیگر برای سعادت مردم و صلح و ثبات در افغانستان ندارند. در واقع تنها هدف آنها از بین بردن افغانستان و به قتل رساندن افغان ها است.»

سباوون گفت: «بعد از این فریب گروه های تروریستی را نخواهیم خورد و هرگز خون برادران خود را نمی ریزیم.»

او به سلام تایمز گفت: «ما تعهد می کنیم که هیچگاه امنیت و آرامش مردم را به خطر نیاندازیم و بعد از این در اوردن صلح و بازسازی مناطق خود فعالیت کنیم.»

بنا به گفتۀ فرهاد این دو قوماندان طالبان سال های زیادی را مستقیما در ناامن سازی ولسوالی های چمتال و شولگره در ولایت بلخ دست داشتند.

«جنگ راه حل نیست»

محمد اسماعیل قاسمیار، مشاور روابط بین الملل شورای عالی صلح، گفت: «ملحق شدن 200 طالب به پروسه صلح به نفع صلح و ثبات می باشد.»

وی به سلام تایمز گفت: «از زمان ایجاد شورای [ملی] عالی صلح [در سال 2010] تا اکنون بالغ بر 11,000 طالب با پروسه صلح حکومت افغانستان یکجا شدند.»

وی اظهار داشت: «[شورای عالی صلح] به کمک مالی سازمان ملل و بعضی کشورهای همکار و حامی افغانستان، به طالبان که سلاح خود را به زمین گذاشتند و از اعمال هراس افگنی شان دست کشیدند مبالغ مختلف پول داده است. بر علاوه [شورای عالی صلح] زمینه های اشتغال را برای آنها هم در نهاد های دولتی و هم در نهادهای خصوصی مساعد ساخته است.»

قاسمیار گفت: «جنگ راه حل در افغانستان نیست.» وی افزود که طالبان که سال ها جنگ کردند به جز از ویرانی افغانستان هیچ دستاورد دیگری نداشتند.

محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ، به سلام تایمز گفت: «با ملحق شدن این گروپ طالبان به پروسه صلح، مشکلات امنیتی در ساحات البرز رفع می گردد.»

وی اظهار داشت: «ما کوشش می کنیم که از این گروپ 200 نفری طالبان به نفع صلح و ثبات استفاده کنیم و در عین حال وعده می دهیم که از آنها حمایت و پشتیبانی می کنیم و از جان و مال شان حفاظت می نماییم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500