امنیت

مقامات افغان می گویند، مرگ در انتظار آنعده طالبان تندرو است که به داعش می پیوندند

گزارش از سلیمان

در این تصویر که به تاریخ ۱۹ سنبله منتشر شده است، تعدادی از فارغ التحصیلان مجاهدین طالبان در یک پناهگاه نامعلوم در افغانستان، دیده می شوند. [آرشیف]

در این تصویر که به تاریخ ۱۹ سنبله منتشر شده است، تعدادی از فارغ التحصیلان مجاهدین طالبان در یک پناهگاه نامعلوم در افغانستان، دیده می شوند. [آرشیف]

کابل -- مقامات افغان می گویند، تعدادی از فرماندهان تندرو طالبان که قصد دارند در صورت ادامه مذاکرات صلح به داعش بپیوندند، مانند سایر اعضای گروه تروریستی، شکار خواهند شد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغان، به تاریخ ۹ میزان به فاکس نیوز گفت، «ما اطلاعاتی داریم» که نشان می دهند «بسیاری از فرماندهان طالبان -- تندروانی که نمی خواهند به روند صلح بپیوندند، به داعش خواهند پیوست. این تهدید ممکن با مرور زمان افزایش یابد.»

وی گفت، «فعلاً، داعش تهدیدی استراتژیک برای ما نیست. ما در مناطقی که آنها پناهگاه ها داشتند، توانسته ایم از شر آنها خلاص شویم.»

«اما اگر روند صلح به خوبی انجام نشود و واقعاً همه طالبان را در بر نگیرند، ممکن است تندروها به داعش بپیوندند، که داعش آنوقت برای ما و شرکای بین المللی ما به یک تهدید استراتژیک مبدل می شود.»

در این تصویر از سال گذشته مشاهده می شود که، اعضای گروه داعش به مواضع طالبان در افغانستان شلیک می کنند. [آرشیف]

در این تصویر از سال گذشته مشاهده می شود که، اعضای گروه داعش به مواضع طالبان در افغانستان شلیک می کنند. [آرشیف]

در این تصویر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغان دیده می شود که، به تاریخ ۸ میزان به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک سخنرانی می کند. [دان ایمرت/ای اف پی]

در این تصویر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغان دیده می شود که، به تاریخ ۸ میزان به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک سخنرانی می کند. [دان ایمرت/ای اف پی]

جنرال عبدالوهاب وردک، یک تحلیلگر امور نظامی در کابل گفت، «طالبان به دو گروه تقسیم شده اند: یک گروه صلح می خواهند، اما گروه دیگر – که متشکل از طالبان افغان و خارجی است -- منافع و آینده خود را در ادامه جنگ می بینند و ترجیح می دهند به داعش و سایر گروه های تروریستی بپیوندند.»

وردک گفت، «این امر داعش را تقویت می کند و تهدیدی را برای افغانستان و حامیانش ایجاد می کند، در این صورت صلح با طالبان به معنی پایان دادن به جنگ علیه تروریزم در افغانستان نیست.»

وی افزود، «درست است که داعش در افغانستان سرکوب شده است، اما اگر جنگجویان و فرماندهان افراطی طالبان به داعش بپیوندند، پس از دستیابی به توافق صلح، جنگ شدت خواهد گرفت.»

«حکومت افغان و جامعه جهانی باید اقدامات لازم را برای مهار کردن و از بین بردن داعش انجام دهند.»

'زمینه استخدام'

محمد علی احمدی، معاون اسبق والی ولایت غزنی و یک تحلیلگر امور سیاسی در کابل گفت، «بر خلاف عراق و سوریه، گروه داعش هیچگونه زمین و قدرت در افغانستان به دست آورده نتوانست؛ زیرا عقاید گروه داعش در مخالفت با عقاید افغانها قرار دارند.»

وی گفت، «اما فقر، بیکاری و سایر مشکلات اجتماعی که افغانها با آن روبرو هستند، زمینه استخدام را برای داعش ایجاد می کنند.»

احمدی گفت، «داعش افراطی ترین گروهی است که با ارزش های انسانی، اسلامی و آزادی خواهی مخالف دارد، و اگر آنعده جنگجویان طالب -- که قاچاقچیان مواد مخدر هستند و خود را با جنگ تغذیه می کنند -- به داعش بپیوندند، گروه داعش برای ما و جامعه بین المللی تبدیل به یک تهدید استراتژیک خواهد شد.»

وی گفت، «طالبان افراطی، که فقط می دانند چگونه سلاح بکشند، خون بریزند و مرتکب خشونت شوند، به صلح اعتقادی ندارند.»

احمدی گفت، «این طالبان افراطی و جنگجویان داعش در انتظار فرصتی هستند تا بار دیگر افغانستان را به عنوان سنگر خود تبدیل کنند. جامعه جهانی نباید در چنین شرایطی خروج از افغانستان را در نظر بگیرد.»

زرجان شینواری، رهبر یک شورای قومی در طرف پاکستانی خط دیورند گفت، «شواهد نشان می دهد که تمام طالبان عین فکر را ندارند؛ آنها دیدگاه های مختلف و متناقض در مورد صلح و جنگ دارند.»

وی افزود، «در موردیکه با گروهی از طالبان توافق صلح حاصل شود، ممکن است اعضای افراطی طالبان به داعش یا القاعده بپیوندند، اما اگر طالبان صلح را رد کنند و به داعش بپیوندند، اشتباه بزرگی مرتکب می شوند، زیرا داعش در آستانه تخریب است.»

«اگر طالبان به آنها ملحق شوند، آنها توسط نیروهای افغان و بین المللی کشته خواهند شد.»

پاک کردن تروریست ها

تورن جنرال ظاهر عظیمی، یک تحلیلگر امور نظامی در کابل گفت، «نیروهای افغان و بین المللی، داعش را به شدت سرکوب کرده اند و فکر می کنم آنها یک نقشه قوی در دست دارند تا این گروه را به طور کلی نابود کنند.»

عظیمی گفت، «هزاران جنگجوی گروه داعش به شمول فرماندهان آنها در افغانستان کشته شده اند و مرگ در انتظار آنعده جنگجویان افراطی طالب است که به صلح بی علاقه هستند و قصد پیوستن به داعش را دارند.»

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع گفت، سربازان حکومتی آمادگی دارند هر دو گروه شورشی را به عهده بگیرند، صرف نظر از اینکه کدام یک از اعضا تصمیم به بیعت گروه دیگر بگیرند.

وی گفت، «نیروهای امنیتی و دفاعی، برنامه های ویژه ای را برای نبرد با داعش و نابودی آنها در دستور کار خود قرار داده اند و ما بر اساس همین برنامه داعش را در افغانستان شکست داده و نابود کرده ایم.»

«اگر طالبان فکر پیوستن به داعش را دارند، ما آنها را نیز نابود خواهیم کرد.»

امان گفت، «اگر روند صلح به صورت فراگیر اجرا نشود، بدون شک ممکن است بخشی از طالبان به داعش بپیوندند، اما ما را به چالش نمی کشاند زیرا ما تیم های ویژه ای برای مبارزه با داعش داریم. ما قادر به شکست داعش و طالبان هستیم.»

وی گفت، «داعش زمانی در تعدادی از ولسوالی های ولایت ننگرهار حضور داشت، اما اکنون کنترل حتی یک ولسوالی را هم ندارند.»

وی گفت، «داعش فقط در یكی از دهكده ها فعال بود، كه ما به آن حمله كردیم و آن را نابود كردیم. آنها می خواستند كه چندی پیش استخدام خود را در ننگرهار از سر بگیرند، اما ما بلافاصله اقدامی كردیم و برنامه آنها را خنثی کردیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500