امنیت

نگرانی ها در مورد استخدام جنگجویان ناراضی طالب توسط داعش افزایش یافته است

گزارش از نجیب الله

در تصویر، مردی به تاریخ ۲۸ اسد در کابل از طریق پنجرهٔ شکسته یک تالار عروسی نشان داده شده است. داعش مسئولیت بمب گذاری مرگبار این ساختمان را بر عهده گرفت. [وکیل کوهسار/ای اف پی]

در تصویر، مردی به تاریخ ۲۸ اسد در کابل از طریق پنجرهٔ شکسته یک تالار عروسی نشان داده شده است. داعش مسئولیت بمب گذاری مرگبار این ساختمان را بر عهده گرفت. [وکیل کوهسار/ای اف پی]

کابل -- تحلیلگران امور نظامی و قانون گذاران افغان هشدار می دهند که با بلند رفتن احتمال توافق نامه با طالبان، احتمال دارد تعداد زیادی از جنگجویان ناراضی طالبان از سوی شعبه خراسان داعش استخدام شوند.

آنها می گویند، شکاف ها در درون گروه طالبان، افراطیت مذهبی و نارضایتی از توافق احتمالی می تواند جنگجویان را به پیوستن به شعبهٔ خراسان داعش و سایر گروه های تروریستی سوق دهند.

احمد بهروز، یک تحلیلگر افغان در کابل، با اشاره به رهبر بزرگ طالبان گفت، «طالبان در سال های اخیر به گروه های مختلفی تقسیم شده اند و همهٔ آنها از ملاهبت الله آخوندزاده پیروی نمی کنند.»

بهروز گفت، «به عنوان مثال، ملا محمدرسول، یکی از رهبران این گروه در غرب افغانستان، به شدت با طالبان مخالف است، خاصتاً با آنهایی که به رهبری ملا هبت الله فعالیت میکنند و به همین ترتیب، فرماندهان گروه طالبان به گروه های کوچکتر تقسیم شده اند.»

اعضای داعش در افغانستان در تصویری که در ماه میزان سال گذشته در رسانه های اجتماعی منتشر شده بود، دیده می شوند. تعدادی از اعضای طالبان ناراضی در سالهای اخیر به داعش پیوسته اند. [آرشیف]

اعضای داعش در افغانستان در تصویری که در ماه میزان سال گذشته در رسانه های اجتماعی منتشر شده بود، دیده می شوند. تعدادی از اعضای طالبان ناراضی در سالهای اخیر به داعش پیوسته اند. [آرشیف]

وی گفت، ممکن است برخی از اعضای طالبان در صورت دستیابی به توافق صلح، آن را نپذیرند.

وی گفت، «واضح است كه ملا رسول و ساير گروه های انشعابی طالبان توافقنامه صلح ملا هبت الله را قبول نخواهند كرد، و به همين ترتيب، ده ها تن از فرماندهان این گروه این راه را تعقیب خواهند كرد.»

بهروز گفت، «همین دلیل است که این اعضا به گروه های تروریستی دیگری مانند داعش خواهند پیوست.»

اسدالله نادم، یک تحلیلگر امور نظامی در کابل گفت، «حتی اگر طالبان توافق نامه صلح را امضا کنند و قول دهند که آنها شرایط خاصی را تطبیق می کنند، اعتماد به آنها سخت است.»

نادم گفت، «بیشتر جنگجویان طالبان تحت کنترل رهبری آنها نیستند. بعضی از فرماندهان آنها -- به ویژه آنهایی که در خط جنگ هستند -- ممکن است صلح را قبول نکنند. آنها ممکن است نسبت به آن واکنش نشان دهند و به داعش یا القاعده بپیوندند. این کار بسیار ممکن است.»

نادم گفت، «توافق طالبان با حکومت فرصتی برای داعش فراهم می کند تا به جذب نمودن جنگجویان ناراضی و خشن طالبان سرعت ببخشند.»

وی افزود، «افراطیان و بنیادپرستان در بین طالبان وجود دارند و ایدئولوژی [افراطی] آنها مشکل بزرگی را ایجاد می کند.»

طالبان خشن به داعش می پیوندند

برخی از جنگجویان طالب قبلاً به این گروه تروریستی پیوسته اند.

به گفته شفیقه سخا یولچی، عضو مجلس نمایندگان از ولایت فاریاب، همهٔ گروه های طالبان به صلح اعتقاد ندارند.

وی با اشاره به حضور داعش در فاریاب گفت، «بیشتر این اعضای طالبان به داعش پیوسته اند و اکنون تحت فرماندهی آنها فعالیت می کنند.»

یولچی افزود، «اعضای این گروه صلح را نمی خواهند. آنها مشکلاتی را برای مسافران در شاهراه های این ولایت ایجاد کرده اند و از فعالیت های آموزشی در این ولایت جلوگیری کرده اند.»

محمد رسول، یک باشندهٔ ولسوالی شیب کوه در ولایت فراه، گفت که طالبان بیرق داعش را در سه منطقهٔ این ولسوالی برافراشته اند.

رسول گفت، «این طالبان بیرق های خود را با بیرق های سیاه داعش در ولسوالی شیب کوه جایگزین کرده اند، اما مردم نمی دانند که واقعاً در اینجا چه اتفاقی می افتد.»

متقاعد جنرال محمد طاهر یرغل، یک افسر اسبق وزارت امور داخله که اکنون در کابل یک تحلیلگر نظامی است گفت، «حتی اگر توافق صلح با طالبان امضا شود، ممکن است برخی از اعضای ناراضی و خشن طالبان به داعش بپیوندند.»

وی افزود، «چهل گروه تروریستی به شمول داعش در افغانستان فعال هستند و این افراد خشن طالبان به یکی از این گروه ها خواهند پیوست.»

رد کردن داعش

ناجیه انوری، رئیس روابط استراتژیک و سخنگوی وزارت امور صلح گفت، «متأسفانه تعداد زیادی از گروه های تروریستی در افغانستان فعالیت می کنند و ما شاهد مشکلاتی هستیم که آنها ایجاد می کنند.»

انوری گفت، «اگر طالبان می خواهند با طالبان مذاکره کنند، اختلافات داخلی آنها مشکلات خودشان است. اما اگر آنها واقعاً شکافهایی بین خودشان داشته باشند و یکی از گروههای آنها می آید و به ما می پیوندد، و برخی از آنها می روند و یک طرف دیگر را انتخاب می کنند، آن اختلاف درونی به این گروه آسیب جدی ای خواهد رساند.»

انوری افزود، «ما امیدواریم که طالبان به عنوان یک گروه بیایند و با حکومت صحبت کنند تا بتوانیم از فعالیت سایر گروه های تروریستی پس از دستیابی به توافق صلح جلوگیری کنیم.»

محمد موسی، دانشجوی حقوق وعلوم سیاسی در یک پوهنتون خصوصی در کابل گفت، داعش به دلیل تعبیر نادرست خود از اسلام و فرهنگ افغانستان هیچ جایگاهی در بین مردم به دست نیاورده است.

موسی گفت، «داعش اعمال خشونت آمیز و افراطی را انجام می دهد که در اسلام جایگاهی ندارد و به همین دلیل، افغان ها از دیدگاه آنها در مورد اسلام پشتیبانی نمی کنند. آنها از داعش متنفر هستند و خود را از آن دور می گیرند.»

موسی افزود، «داعش قبلاً بیشتر طالبان خشن را در افغانستان جمع کرده است. هدف قرار دادن مردم ملکی نشاندهنده از ظلم و اعمال غیر اسلامی این گروه است.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500