امنیت

حمله داعش در بامیان نگرانی ها را برای صنعت گردشگری افغانستان افزایش داده است

گزارش از عمر

حمله اخیر داعش به گردشگران خارجی در ولایت بامیان افغانستان، سایه تاریکی بر صنعت شکننده گردشگری این کشور انداخته است. [حسین رضایی/سلام تایمز]

کابل -- حمله به گردشگران خارجی در ولایت بامیان که مسئولیت آن را داعش بر عهده گرفت، سایه تاریکی بر صنعت شکننده گردشگری کشور انداخته است.

در حمله ۲۸ ثور در شهر بامیان، سه گردشگر هسپانیایی و سه تبعه افغان کشته و چهار گردشگر خارجی دیگر زخمی شدند.

چندین کشور از جمله لیتوانیا و روسیه از شهروندان خود خواستند پس از این حمله از سفر به افغانستان خودداری کنند.

سید اشرف سادات، یک فعال جامعهء مدنی مستقر در هرات، این حمله را تلاش عمدی داعش برای فلج کردن بخش گردشگری افغانستان می داند.

متعلمین به تاریخ ۵ ماه جوزا از کنار محل مجسمه بودا که در سال ۱۳۸۰ در بامیان تخریب شده بود عبور می کنند. این ساحه در سال های اخیر گردشگران خارجی زیادی را به خود جذب کرده است. [حسین رضایی/سلام تایمز]

متعلمین به تاریخ ۵ ماه جوزا از کنار محل مجسمه بودا که در سال ۱۳۸۰ در بامیان تخریب شده بود عبور می کنند. این ساحه در سال های اخیر گردشگران خارجی زیادی را به خود جذب کرده است. [حسین رضایی/سلام تایمز]

او به سلام تایمز گفت، «این ضربه شدیدی به اعتماد گردشگران خارجی به امنیت افغانستان است،»

سادات افزود، «در دو دهه گذشته، بامیان به عنوان یکی از امن ترین و مصؤن ترین ولایات کشور شناخته می شد که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کرده است. با این حال، حمله اخیر نشان می دهد که هدف داعش آنست تا امن ترین مناطق را نیز نا امن بسازد،»

او گفت، «هدف این حمله آن بود تا به جهان نشان دهد که افغانستان مصؤن نیست،»

سادات گفت، در حالی که تأثیر اقتصادی گردشگری در حال حاضر کم است، «با اعتماد و افزایش تعداد گردشگران، می تواند به منبع درآمد قابل توجهی برای افغانها تبدیل شود،»

به گفته محمد فیصل، رئیس اداره مسافرتی که به گردشگران خارجی برای بازدید از افغانستان کمک می کند، تعداد گردشگران خارجی در هرات از زمان حمله تا ۸۰٪ کاهش یافته است.

او به سلام تایمز گفت، «گردشگران خارجی نگران امنیت خود هستند،»

او گفت، «در گذشته ۱۰ تا ۲۰ گردشگر خارجی در هفته ثبت نام می کردیم، اما در هفته پس از حمله بامیان، تنها چهار گردشگر به ما مراجعه کردند،»

گسترش ترس

ساکنان محلی می گویند که با حمله اخیر، داعش در تلاش آنست تا در میان مردم افغانستان و خارجی ها ترس و وحشت ایجاد کند.

فایق امیری، یک باشنده هرات که ۲۷ سال دارد، گفت که بامیان برای گردشگران خارجی نسبت به هر جای دیگر در افغانستان امن تر است.

او گفت، «حمله داعش به غیرنظامیان خارجی در بامیان غیرانسانی و وحشیانه بود. حمله اخیر نشان می دهد که داعش می خواهد ارزش فرهنگی و توریستی افغانستان را از بین ببرد.»

امیری افزود، «داعش دشمن آشکار کشور ماست... اگر این گروه تروریستی از افغانستان حذف شود، کشور به مکانی امن برای گردشگران خارجی تبدیل خواهد شد».

محمدنبی عزیزی، ۵۲ ساله، یکی دیگر از باشندگان هرات گفت، «داعش با حمله به گردشگران خارجی باعث ایجاد رعب و وحشت در میان مردم شده است. این گروه تروریستی سعی می کند تا امنیت را برهم زده و خون مردم بیگناه را بریزاند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

بلي

پاسخ