اقتصاد

یک قریه در مرکز افغانستان از انکشاف پایدار استقبال می کند

گروپ بانک جهانی

باشندگان قریه به کمک پروگرام همبستگی ملی (اِن اس پی) قادر شدند تا یک سیستم تأمین آب را از طریق شورای انکشاف محلی (سی دی سی) اعمار کنند. [مستشاری رومی/ بانک جهانی]

باشندگان قریه به کمک پروگرام همبستگی ملی (اِن اس پی) قادر شدند تا یک سیستم تأمین آب را از طریق شورای انکشاف محلی (سی دی سی) اعمار کنند. [مستشاری رومی/ بانک جهانی]

ولسوالی شهرستان، ولایت دایکوندی -- در قریه پای ورغه الودال باد می وزد و صدای خش خش برگ های سبز و زرد درختان قریه به گوش می رسد.

هنگام چاشت است و اکثر اهالی قریه داخل منازل خود هستند و سکوت آرامش بخش وقت به وقت با سر و صدای اطفالی که مصروف بازی هستند، شکسته می شود.

فاطمه 40 ساله یکی از باشندگان این قریه است که مصروف شست و شوی ظروف زیر شیر آبی که در حیاط منزلش نصب شده می باشد.

او گفت: «حالی زندگی بسیار سهل تر است. حالی ضرورت ندارم که برای رسیدن به چاه آب مسافت زیادی راه بروم.»

باشندگان قریه پای ورغه الودال می گویند آنها از تخصیص بودجه توسط پروگرام همبستگی ملی رضایتمندی دارند و خوشحال استند که به آب پاکیزه دسترسی دارند. [مستشاری رومی/ بانک جهانی]

باشندگان قریه پای ورغه الودال می گویند آنها از تخصیص بودجه توسط پروگرام همبستگی ملی رضایتمندی دارند و خوشحال استند که به آب پاکیزه دسترسی دارند. [مستشاری رومی/ بانک جهانی]

در قریه پای ورغه الودال، در ولسوالی شهرستان ولایت دایکوندی، قریب به 240 خانوار زندگی می کنند. عدم دسترسی به آب آشامیدنی کافی و پاکیزه مقدار امراض را در این قریه افزایش داده بود.

محمد داوود، که 47 ساله و عضو شورای انکشاف محلی (سی دی سی) است، گفت: «ما آب آشامیدنی خود را از جوی ها می آوردیم و موارد بسیاری زیادی از ابتلا به سل را شاهد بودیم. مگر حالا مردم آب را از سیستم لوله کشی می گیرند و تعداد افرادی که مریض می شوند بسیار کم است.»

این مشکل زمانی حل شد که اهالی قریه یک سیستم تأمین آب را با کمک پروگرام همبستگی ملی (اِن اس پی) که پروگرام اصلی دولت افغانستان جهت انکشاف دهات است، ایجاد کردند.

این سیستم آبرسانی که توسط شورای انکشاف محلی این فقریه ایجاد شد، و در ماه عقرب سال 2015 تکمیل گردید، وجود یک منبع تأمین آب مطمئن جهت بیش از 55 خانوار ذینفع از طریق یک منبع متصل به یک خط لوله منتهی به یک چاه اخیراً حفاری شده را تضمین می کند.

اهالی قریه می گویند که با وجود این سیستم جدید آبرسانی آنها شاهد تقلیل معتنابهی در موارد ابتلا به امراض عفونی بوده اند و سیستم آبرسانی از همچنان طرق دیگر به سود قریه نشینان بوده است.

جانعلی که یک محصل صنف هفتم است، گفت: «من در سابق می بایست سه بار در روز 500 متر را پیاده طی کنم تا آب بیاورم. تا قبل از احداث این سیستم آبرسانی من دائم مصروف آوردن آب با خر بودم. مگر حالا زمان زیادتری دارم.»

اشتراک زنان در تصمیم گیری

پروگرام همبستگی ملی توسط وزارت احیا و انکشاف دهات اجرا می گردد. این پروگرام مورد حمایه انجمن انکشاف بین المللی، صندوق فقیرترین کشورهای گروپ بانک جهانی، صندوق امانی بازسازی افغانستان، صندوق انکشاف اجتماعی جاپان، و تمویل کنندگان دوجانبه قرار دارد.

پروگرام همبستگی ملی در سال 2003 در دایکوندی کار خود را آغاز کرد و در نهایت همه هشت ولسوالی را تحت پوشش قرار داد و 750 شورای انکشاف محلی را در سرتاسر این ولایت تأسیس کرد. این پروگرام حدود 1,600 پروژه را در سکتورهای تراسپورت، تعلیم و تربیه، و آب آشامیدنی تکمیل کرده است.

با این حال، مهمترین دستاورد آن در بخش توانبخشی به زنان بوده است.

علی جان، یک افسر پروگرام همبستگی ملی، در این ولایت، گفت: «کلان ترین دستاورد ما در دایکوندی مشارکت برابر زنان در همه شوراهای انکشاف جوامع محلی بوده است. زنان در همه پروسه های تصمیم گیری و فعالیت های پروگرام همسبتگی ملی مشارکت فعال دارند.»

در قریه پای ورغه الودال زنان نیمی از اعضای شورای انکشاف محلی را تشکیل می دهند و سمت های رهبری دارند.

نورحسن که 65 ساله و عضو شورای انکشاف محلی است، گفت که زن او هم یکی از اعضای منتخب شورای انکشاف محلی می باشد. او اظهار داشت: «زنان در اجرای بهتر پروژه ها بسیار ما را کمک می کنند.»

اشتراک اهالی قریه به حیث یک عامل حیاتی موفقیت این پروگرام

قریه پای ورق الودال دو مرحله از کمک های مالی پروگرام همبستگی ملی برخوردار گردید. مرحله اول در سال 2004 بود که اهالی قریه یک دیوار 845 متری محافظتی را اعمار کرده و 82 پانل سولار را ابتیاع کردند.

در مرحله دوم تمویل پروگرام همبستگی ملی در سال 2013 به مبلغ مجموع 2.3 ملیون افغانی (34,430 دالر آمریکایی) اهالی قریه پای ورق الودال سیستم آبرسانی را اعمار کردند و 61 تشناب را احداث نمودند.

اشتراک اهالی قریه یکی از عوامل کلیدی پروگرام همبستگی ملی است که موجب پایداری بلند تأثیرات این پروگرام می گردد.

علی جان گفت: «اگرچه سرک ها در دایکوندی وضع نامطلوبی داشتند و ترانسپورت مصالح برای پروژه ها دشوار و چلنج بود، مگر پروگرام همبستگی ملی آنها را با موفقیت تکمیل کرد؛ چرا که ما از حمایه اهالی قدرتمند قریه برخوردار بودیم.»

محمد علی 32 ساله که یکی از اهالی محلی این قریه است، گفت: «همه پروژه هایی که ما از طریق پروگرام همبستگی ملی اجرا کردیم، تفاوت جشمگیری را در قریه ما سبب شدند. حالا ما می توانیم سریع تر به یک کلینیک صحی برسیم، آب کافی داریم، و هیچ ترسی از سیل نداریم.»

[گروپ بانک جهانی استفاده از این مطلب را به شرط رعایت شرایط و مقررات قید شده در وبسایت آن http://www.worldbank.org/terms مجاز کرده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500