اقتصاد

پروژه های مشترک ازبکستان و افغانستان برای ایجاد فرصت های شغلی و مبارزه با شبه نظامی گری

نوشتۀ ماکسیم ینیسیف

یک پولیس سرحدی افغانستان در تاریخ 29 حوت از یک پل مواصلاتی افغانستان به ازبکستان در حیرتان محافظت می کند. حیرتان یک منطقه پیشگام در فعالیت های اقتصادی در شمال افغانستان است. [فرشاد عصیان/ خبرگزاری فرانسه]

یک پولیس سرحدی افغانستان در تاریخ 29 حوت از یک پل مواصلاتی افغانستان به ازبکستان در حیرتان محافظت می کند. حیرتان یک منطقه پیشگام در فعالیت های اقتصادی در شمال افغانستان است. [فرشاد عصیان/ خبرگزاری فرانسه]

تاشکند -- کارشناسان و مقامات دولتی می گویند که افغانستان و ازبکستان روابط اقتصادی خود را تقویت می کنند تا فضای کسب و کار را بهبود بخشیده، با بیکاری مبارزه کنند، از رادیکالیزه شدن ممانعت نمایند، و از بابت امنیت سرحدات اطمینان حصول نمایند.

اتابک خیتکلوف، یک استاد انستیتو مطالعات شرقی ازبکستان در تاشکند، به کاروانسرای گفت: «انکشاف مشارکت های اقتصادی در مرکز توجه سیاست های کشور ما در افغانستان می باشد.»

در دومین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در سکتورهای تجارت، ترانسپورت، انرژی که در تاریخ 5 جدی در تاشکند تشکیل شد، همایون قیومی، مشاور ارشد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، از ازبکستان به خاطر اعمار زیربناهای افغانستان تقدیر کرد. او گفت که این کشورها توانایی بالقوه فراوانی برای انواع مختلف مشارکت های اقتصادی دارند.

حالی افغان ها در 70 کسب و کار در ازبکستان سهم دارند که این شامل سهم 100 فیصدی در 20 کسب و کار می باشد. این کسب و کارها اغلب در سکتورهای سرویس و تجارت و همچنان تولید متریال های مخصوص ساختمان سازی فعالیت می کنند.

یک زن افغان در تاریخ 13 قوس از یک پل در مزارشریف عبور می کند. مزارشریف به حیث یک مقصد نهایی یک خط آهن که افغانستان و ازبکستان را به هم مرتبط می کنند، عمل می کند. [فرشاد عصیان/ خبرگزاری فرانسه]

یک زن افغان در تاریخ 13 قوس از یک پل در مزارشریف عبور می کند. مزارشریف به حیث یک مقصد نهایی یک خط آهن که افغانستان و ازبکستان را به هم مرتبط می کنند، عمل می کند. [فرشاد عصیان/ خبرگزاری فرانسه]

شاکر کارگر، فرستاده مخصوص غنی به کشورهای مستقل مشترک المنافع، در تاریخ 21 قوس به تلوزیون آریانا گفت که ازبکستان مهیا جهت سرمایه گذاری در پروژه های افغانستان، مخصوصاً در سکتورهای انرژی، زراعت، معدن، و همچنان احیای تونل سالنگ می باشد.

به گزارش Afghanistan.ru، کارگر در تلوزیون گفت: «این پروژه ها ایجاد هزاران فرصت شغلی برای افغانستان را قادر می باشند.»

خیتکلوف گفت: «مسئولین ازبکستانی مخصوصاً عبدالعزیز کمالوف وزیر امور خارجه، و شوکت میرزایف رئیس جمهور این کشور، همیشه در سال 2016 تأکید کردند ... که ازبکستان از یک راه حل صلح آمیز برای مسئله افغانستان حمایه می کند.»

مبارزه علیه رادیکالیزه شدن

پلان های ازبکستان جهت حمایه از پروژه های زیربنایی در افغانستان موجب ایجاد شغل به خصوص در ساحات شمالی کشور، خواهد شد و این می تواند متعاقباً تأثیر مفیدی داشته باشد.

بنا بر سروی افغانستان 2016 که در ماه قوس توسط بنیاد آسیا نشر گردید، 71.2 فیصد از افغان های که نظرسنجی شدند، بیکاری و نداشتن شغل را کلان ترین معضل جوانان افغان به حساب آورده اند.

محمد ادریس، یک افغان فارغ التحصیل شده از پروگرام افسران دولتی جوان در آکادمی سازمان امنیت و همکاری در اروپا (اُ اس سی ای) در بیشکک در یک تحقیق موسوم به رادیکالیزه شدن و افراط گرایی خشونت آمیز در آسیای میانه و افغانستان که در ماه سنبله قبل منتشر گردید، نوشت: «ایده رادیکالیزه کردن و افراط گرایی طی چهار دهه قبل [در افغانستان] شکوفا شده است. عوامل مختلف ... همراه با فقر، سازمان های ضعیف، بیکاری، فساد، و بیسوادی در توسعه آن مؤثر هستند.»

ادریس نوشت که با این حال ریشه کنی معضل بی شغلی «اعتماد به نفس را میان جوانان افزایش داده و آنها نقش خود را در انکشاف کشورشان ایفا خواهند کرد.»

امنیت سرحدات

مشارکت مابین دو کشورهمچنان به امنیت سرحدی نیز بسط پیدا می کند، به خصوص بعد از آن که ازبکستان به جامعه بین المللی نسبت به حضور فزاینده افراط گرایان در شمال افغانستان هشدار داد.

قوای امنیتی افغانستان معمولا عملیات هایی را اجرا می کنند که شبه نظامیان را به هلاکت رسانده و یا مخفیگاه هایی را که آنها ممکن است در شمال احداث کرده باشند، بیرون می رانند. مگر خطر همچنان پابرجا است.

ولری خان، یک تحلیلگر سیاسی باشنده تاشکند، به کاروانسرای گفت: «حفظ ثبات و امنیت در ولایت های شمالی افغانستان بسیار مهم است و از همه مهمتر ولایت بلخ است که با ازبکستان سرحدات مشترک دارد.»

خان با اشاره به راه آهن 75 کیلومتری حیرتان به مزارشریف که ازبکستان آن را احداث کرد و فعالیتش را از سال 2011 شروع نمود، گفت: «مزارشریف یک شهر حیاتی جهت توسعه تجارت مابین دو کشور است و به حیث یک ترمینال مواصلاتی جهت خط آهنی که به هدف اتصال افغانستان به ازبکستان ساخته شده است، عمل می کند.»

خان گفت: «این کلان ترین پروژه ای است که ازبکستان [در افغانستان] تکمیل کرده است.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

بسيار خوب. هست

پاسخ