دیپلماسی

افغان ها می گویند که رفع تحریم ها علیه حکمتیار قدمی به سمت صلح می باشد

خبرگزاری فرانسه و کارکنان

محمد امین کریم (نفر وسط)، نماینده گلبدین حکمتیار، جنگ سالار افغان، در کنار اکرم خپلواک، فرستاده مخصوص اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و رئیس کمیسیون اجرایی مشترک حزب اسلامی - دولت (نفر سمت چپ)، و غیرت بهیر سیاستمدار (نفر سمت راست) در یک نشست خبری در کابل در تاریخ 15 دلو مشاهده می گردند. شورای امنیت سازمان ملل تحریم ها علیه حکمتیار را لغو کرد و درها را به سوی بازگشت او به کابل گشود. [وکیل کوهسار/خبرگزاری فرانسه]

محمد امین کریم (نفر وسط)، نماینده گلبدین حکمتیار، جنگ سالار افغان، در کنار اکرم خپلواک، فرستاده مخصوص اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و رئیس کمیسیون اجرایی مشترک حزب اسلامی - دولت (نفر سمت چپ)، و غیرت بهیر سیاستمدار (نفر سمت راست) در یک نشست خبری در کابل در تاریخ 15 دلو مشاهده می گردند. شورای امنیت سازمان ملل تحریم ها علیه حکمتیار را لغو کرد و درها را به سوی بازگشت او به کابل گشود. [وکیل کوهسار/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم ها را علیه گلبدین حکمتیار، جنگ سالار افغان و رهبر حزب اسلامی (اچ آی)، ملغی کرد. او سابقا به حیث «یک تروریست بین المللی» شناخته می شد و متهم به انجام جنایات جنگی بود.

این اقدام به دنبال یک توافق صلح مابین حزب اسلامی و دولت افغانستاندر ماه سنبله که به حکمتیار مصونیت قضایی از جرائم گذشته اش را می داد، انجام شد.

این توافق سبب خشم و غضب گروه های حقوق بشری و در عین حال تقدیر بسیاری از همپیمانان بین المللی کابل که این توافق تاریخی را قدمی به جلو به سمت صلح در افغانستان می دیدند، گردید.

بر بنیاد یک بیانیه منتشره توسط ازمان ملل در جمعه (14 دلو) مسدود نمودن دارایی ها، ممنوعیت از سفر، و تحریم های تسلیحاتی که حکمتیار را هدف قرار داده بودند، دیگر اجذرایی نستند.

این اقدام مسیر را جهت مراجعت حکمتیار به کابل بعد از دو دهه حضور در ایران و سپس در پاکستان هموار می کند. محل او در حال حاضر نامعلوم است.

محمد کریم امین، مذاکره کننده ارشد حکمتیار، گفت: «این یک نکته مهم توافقنامه صلح مابین حزب اسلامی و دولت افغانستان است.»

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «این تهعد دولت و حزب اسلامی جهت پیگیری این مسیر صلح را نشان می دهد.»

وی در ارتباط طالبان گفت که این اقدام همچنان «در را» جهت تسریع پروسه صلح و ارسال یک «سیگنال قوی به جنگجویان دیگر» در افغانستان باز می کند.

او گفت که این تصمیم نشان می دهد که «یگانه کلید دستیابی به یک راه حل صلح آمیز برای اختلافات از طریق یک مذاکرات داخلی مابین افغان ها بدون کدام مداخله خارجی می باشد.»

مسئولین دولت انتظار دارند که حکمتیار بعد از پایان تحریم ها به کابل مراجعت کند.

کریم گفت: «ما همیشه گفته ایم که مراجعت [حکمتیار] به رفع تحریم ها بی ارتباط است، مگر ظاهرا این امر را بسیار تسهیل خواهد کرد.»

حکمتیار یک قوماندان ارشد سرشناس ضد شوروی در دهه 1980 و یکی از چهره های سرشناس طی جنگ داخلی در سال های 1990 بود. در آن زمان حزب اسلامی به شلیک راکت ها به کابل و تجاوزات دیگر به حقوق بشر شد.

آخرین حملۀ عمده حزب اسلامی انفجار یک موتر بمب گذاری شده در کابل در ماه ثور سال 2013 بود که طی آن شش مستشار آمریکایی و نه فرد ملکی افغان کشته شدند. در سنبله 2012 نیز یکی بمب گذار انتحاری حزب اسلامی که یک زن 18 ساله بود، 14 مسافر یک مینی بس را به قتل رساند.

حزب اسلامی جهت ترمیم وجهه عمومی حکمتیار کوشش کرده است.

حکمتیار همچنان کوشش کرده تا خود را به حیث «مصلح» مابین دولت افغان و طالبان معرفی کند. در ماه سنبله وی طالبان را تشویق کرده بود که برای صلح و آشتی تلاش کند.

امید به صلح و ثبات

سیاستمداران افغان و سایرین از این تصمیم سازمان ملل استقبال کردند.

عبدالرشید ایوبی، رئیس حزب سیاسی عدالت، به سلام تایمز گفت: «رفع تحریم ها علیه حکمتیار به پروسه روان صلح در افغانستان کمک خواهد کرد.»

او گفت: «این امر امید خواهد آورد و اطمینان را مابین ستیزه جویان و دولت ایجاد خواهد کرد.» او افزود که این اقدام به نوعی ثباتت را به همراه خواهد داشت.

او گفت: «ما خوشحالیم که جامعه بین المللی به افغانستان کمک خواهد کرد و صلح را در کشور توسعه خواهد بخشید.»

فضل هادی مسلمیار، رئیس سنای افغانستان، طی بیانیه ای که سلام تایمز دریافت کرد، اعلام کرد که دولت نسبت به پروسه روان صلح و مذاکرات صلح با همه گروپ های پیکارجو متعهد می باشد. او گفت که رفع تحریم ها علیه حکمتیار اولین قدم در اثبات این تعهد است.

او گفت که مشارکت حکمتیار در پروسه صلح به آوردن صلح به افغانستان کمک خواهد کرد.

سلطان عزیز 26 ساله که یک دانشجوی پوهنتون کابل است، با این نظر موافق می باشد.

او به سلام تایمز گفت: «این امر بی تردید شبه نظامیان بیشتری را ترغیب خواهد کرد تسلیم و به مذاکرات صلح ملحق شوند.»

عزازالله از کابل در تهیه این راپور مشارکت کرده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500