دیپلماسی

استقبال مسئولین و مردم از بازگشایی مرز افغانستان و پاکستان

نوشته عدیل سعید

موترها سه شنبه (1 حمل)، یک روز بعد از این که میان محمد نواز شریف صدراعظم پاکستان معبر سرحدی تورخم را بازگشایی کرد، در این معبر منتظر ورود به افغانستان استند.

موترها سه شنبه (1 حمل)، یک روز بعد از این که میان محمد نواز شریف صدراعظم پاکستان معبر سرحدی تورخم را بازگشایی کرد، در این معبر منتظر ورود به افغانستان استند.

پیشاور -- افغان ها و پاکستانی ها از بازگشایی مرز مشترک دو کشور، یک ماه بعد مسدود شدن آن به دلایل امنیتی، استقبال می کنند.

نواز شریف دوشنبه دستور «با فوریت اجرایی» بازگشایی معبرهای سرحدی تورخم و چمن را صادر کرد.

بعد از وقوع چند فقره حمله تروریستی، به شمول یک بمب گذاری انتحاری بالای یک معبد صوفی ها در ولایت سند که به کشته شدن 70 نفر منجر شد، این معبرها مگر برای یک مدت دو روزه (17 و 18 حوت) در بقیه اوقات مسدود بودند.

نواز شریف گفت که بازگشایی این معبر سرحدی «عمل از سر حسن نیت» بود. وی ابراز امیدواری کرد که افغانستان «قدم های ضروری» را جهت حل نگرانی های امنیتی که سبب مسدود شدن مرز شده بودند، بردارد.

نواز شریف طی بیانیه ای اعلام کرد: «صلح دوامدار در افغانستان برای صلح و ثبات در منطقه ضروری است.»

استقبال از خبر

مسئولین و مردم ملکی هر دو کشور بنا بر دلایل بشردوستانه و اقتصادی از بازگشایی معابر استقبال کردند. علی الخصوص با توجه به این که فقط در معبر تورخم هزاران نفر و هم هزاران موتر گرفتار شده بودند.

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، ضمن اظهار تأسف از بابت ضرر و زیان حاصله از مسدود شدن مرزها، ابراز امیداوری کرد که سال جدید شمسی شاهد بهبود روابط میان پاکستان و افغانستان باشد.

او گفت: «من امیدوارم این سال جدید صلح را به منطقه، خصوصا به افغانستان و پاکستان، بیاورد.»

به گزارش دیلی تایمز، وی گفت که پاکستان و افغانستان باید بر جوانب مثبت روابط خود که می توانند به حیث تجارت و صلح طرفین را مستفید کنند، متمرکز شوند.

زاخیلوال از بازگشایی مرز تقدیر کرد و گفت که مردم و تجار هر دو طرف نباید از اثر اقدامات دولت ها متضرر شوند.

ضیاءالحق سرحدی، معاون ارشد اتاق مشترک تجارت و صنایع پاکستان-افغانستان، خسارات اقتصادی وارده بر دو طرف را «بسیار کلان» عنوان کرد.

او به پاکستان فوروارد گفت که جریمه های مختلف محموله های متوقف شده ممکن است به 2.5 میلیارد تا 3 میلیارد روپیه (25 میلیون تا 30 میلیون دلار) برسد.

او گفت که حدود 2,000 کانتینر محموله اجناس به مقصد افغانستان در حال فاسد شدن در پاکستان می باشند. او دولت پاکستان را را ترغیب کرد تا هزینه های مختلف را لغو کند.

مالک شاهینی، رئیس انجمن تاجران حاصلات زراعی کل پاکستان، گفت که حدود 700 تا 800 لاری حامل حاصلات زراعی فاسد شدنی به مقصد پاکستان در معبرهای سرحدی تورخم و چمن متوقف شده اند.

او به پاکستان فوروارد گفت: «تاجران اهمیت امنیت ملی را کاملا درک می کنند. اما این تصمیمات باید بدون اثرگذاری بر فعالیت های اقتصادی اتخاذ شوند.»

امیدها برای آینده

ناظران امیدوارند بازگشایی مرز یک راه جهت ارتقای روابط بین دو کشور همسایه باشد.

بریالی میان خیل، رئیس شعبه خیبرپختونخوای شورای عالی متحده مهاجرین افغان، گفت که معبر تورخم «یک دروازه دوستی» محسوب می شود.

او به پاکستان فوروارد گفت که برقراری مجدد عبور و مرور سرحدی امیدها برای دوستی و نزدیکی پاکستان و افغانستان را احیا کرده اند.

محمد خالص، یک افغان که مدت سه دهه باشنده پیشاور بوده است، گفت: «با این که افغان ها این جا مهاجر استند، اما پاکستان را خانه شان می دانند.»

وی به پاکستان فوروارد گفت که بازگشایی مرز «به رفع سوءتفاهمات بین پاکستان و افغانستان و نزدیکتر کردن مردم دو کشور به هم کمک خواهد کرد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

به هرحال لعنت به پاکستان تروریزم پرور که بیش ازیک دهه است که مردم افغانستان را به خاک و خون کشیده است .

پاسخ